SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Smoleňák exceloval čtyřmi body proti Plzni, stíhací jízda indiánů přišla pozdě

Hradec Králové zdolal ve 3. kole Plzeň 6:5 a ukončil sérii pěti porážek ve vzájemných zápasech. Čtyřmi body za dvě branky včetně vítězné a stejný počet asistencí se o to postaral kapitán Radek Smoleňák. Domácí proměnili v utkání tři přesilové hry.

Radek Smoleňák
zdroj: ČT4 autor: Josef Vostárek

"Jsme rádi, že jsme dali tři góly z přesilovek, to nám hodně pomohlo. Myslím, že rozhodla druhá třetina, v ní jsme si udělali slušný náskok. Ve třetí třetině jsme si to nedisciplinovaností nebo nekoncentrovaností zkomplikovali, a proto jsme se báli do poslední chvíle o výsledek," řekl asistent trenéra Hradce Petr Svoboda.

Domácí fanoušci celkem vřele přivítali plzeňského centra Mertla, který v hradeckém dresu odehrál tři sezony.

Po první části mu ale rozhodně nemohli přijít na jméno. Za čtrnáct minut úvodní části padlo pět branek a Mertl dal dvě. Přes jeho příspěvek ale Hradec vedl.

Hned v první minutě proměnil přesilovku. Kapitán Smoleňák poslal puk Jerglovi a ten skóroval z úhlu. Byla to jeho třetí branka v početní výhodě ve třetím utkání sezony.

Jenže hosté odpověděli bleskově. Mertl se trefil bekhendem, gólman Mazanec neměl po brance úplně čisté svědomí.

Nastavené tempo neopadalo a v sedmé minutě skóroval šikovnou dorážkou Perret, na což odpověděl opět Mertl. Centr první řady využil šikovnou Gulašovu přihrávku.

To ale nebylo vše. Hradec se opět dostal do vedení. Smoleňák vypálil ve 14. minutě z levé strany a bránu netrefil, puk se ale odrazil od zadního mantinelu a pro střelce Červeného nebyl problém skórovat.

Sestřih a ohlasy utkání Hradec Králové - Plzeň

Druhá třetina byla rovněž rušná, jenže týmy nebyly tak produktivní. Předznamenaly to už dvě šance domácího Radovana Pavlíka a hostujícího Kodýtka. Oba byli sami před bránou, ale ani jeden neskóroval.

Domácím pak ale opět zafungovala hra v početní převaze, byť před sezonou byla považována za slabší stránku jejich hry.

V prvních dvou utkáních dal Hradec Králové po dvou gólech v přesilovkách, na stejnou metu se proti Plzni dostal ve 28. minutě, kdy Zámorského ránu od modré čáry tečoval Smoleňák.

Vedení domácích ještě zvýraznil mladík Kubík, posila z Kladna, jenž bravurně zakončil průnik po pravé straně střelou pod horní tyč.

"Celý zápas jsme tahali za kratší konec. První třetina byla nahoru dolů, chtěli jsme hrát stejně agresivně jako oni. Hradec tak hraje doma vždycky. Ale oni v tom byli lepší, to udělalo rozdíl," řekl Mertl.

"Hradec nás dobře napadal a my jsme s tím měli docela problém. Musíme se z toho poučit do dalších zápasů. Jsem rád za dva góly, ale nestačilo to. Ve třetí třetině jsme se trochu chytli, ale bylo to pozdě," dodal Mertl.

Třetí třetina začala dobře pro domácí, protože se ve 44. minutě prosadil podruhé Smoleňák. Byl to třetí hradecký gól v početní výhodě.

Jenže pak se spustila plzeňská jízda. Hosté nakonec dotáhli na rozdíl jednoho gólu. Trefili se Gulaš, Straka a Kodýtek.

Ale ten až osmnáct vteřin před koncem, a tak domácí už vedení udrželi a navnadili se na nedělní derby v Pardubicích.

"Domácí do zápasu od začátku vstoupili daleko energičtěji  a to jak v hlavách, tak kondičně. Hradec byl od začátku lepším týmem na hřišti a jednoznačně a zaslouženě vyhrál i přes naše kosmetické upravení výsledku na konci. Herní rozdíl byl větší než výsledkový," připustil plzeňský asistent Jiří Hanzlík.

Hradec Králové - HC Plzeň 6:5 (3:2, 2:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 1. Jergl (Smoleňák), 7. Perret (F. Pavlík, Dragoun), 14. Červený (Smoleňák, Rákos), 28. Smoleňák (Zámorský, Červený), 35. Kubík (Jergl), 44. Smoleňák (Červený, Rákos) - 3. Mertl (Gulaš, Budík), 14. Mertl (Gulaš, Moravčík), 53. Gulaš, 58. P. Straka (Kodýtek), 60. Kodýtek (Indrák). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 9:10, navíc Nedomlel - P. Straka oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4372.

Hradec Králové: Mazanec - Samuelsson, Zámorský, Cibulskis, Gaspar, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel - Perret, Bičevskis, Dragoun - Červený, Rákos, Smoleňák - R. Pavlík, Cingel, Paulovič - M. Chalupa, Kubík, Jergl. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

Plzeň: D. Frodl (48. K. Kolář) - Pulpán, Čerešňák, Moravčík, L. Kaňák, Budík, Vráblík - Pour, Mertl, Gulaš - Rob, Kracík, Indrák - V. Němec, Přikryl, Kantner - P. Straka, Kodýtek, Eberle. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a J. Špaček.