Magazín EURO 2024

Gudas se blýskl při svém debutu, Washingtonu pomohl brankou a přesnou přihrávkou

Radko Gudas oslavil povedenou premiéru v dresu Washingtonu Capitals. Svému novému týmu pomohl gólem a asistencí k vítězství nad St. Louis 3:2. Gudas z dorážky vyrovnal na 1:1 a měl podíl i na vítězném gólu, který vstřelil sedm vteřin před koncem Nicklas Bäckström.

Radko Gudas
zdroj: ČTK/AP autor: Susan Walsh

Devětadvacetiletý Gudas zamířil do Washingtonu v polovině června z Philadelphie výměnou za amerického zadáka Matta Niskakena. Capitals jsou jeho třetím působištěm v NHL po Tampě Bay a Flyers.

Do pondělního duelu s Chicagem (4:3 v prodloužení) ještě Gudas nezasáhl, ale v souboji s Blues už tvrdý zadák nechyběl a ukázal své ofenzivní kvality. O vyrovnání se před polovinou utkání postaral poté, co Jordana Binningtona na první pokus nepřekonal Brett Leason.

Druhý bod si Gudas připsal poté, co předal puk Alexandru Ovečkinovi, po jehož asistenci Bäckström ještě ze středního pásma vystřelil na Evana Fitzpatricka a puk po nečekaném odrazu od ledové plochy skončil v brance. Jen o 53 sekund dříve Capitals vyrovnali díky Slovákovi Richardu Pánikovi.

Za Capitals odchytal první polovinu utkání brankář Vítek Vaněček, který dostal jeden gól a připsal si 13 úspěšných zákroků. Inkasoval jen v 16. minutě, kdy Austin Poganski nahodil puk zpoza branky a Leason jej nešťastně bruslí srazil za záda českého gólmana.

Petr Mrázek nastoupil také na první polovinu utkání Caroliny s Tampou Bay a neinkasoval. Připsal si šest zásahů. Devatenáctiletý útočník Filip Zadina zase asistoval u jediné branky Detroitu, který prohrál v Chicagu 1:2. Po Zadinově střele v přesilové hře otevřel v 19. minutě skóre Taro Hirose.

Domácí premiéru za Chicago si odbyl útočník Dominik Kubalík, který v úterý při prohře 3:5 v Detroitu dvakrát skóroval. Tentokrát vyšel čtyřiadvacetiletý plzeňský odchovanec naprázdno, ale mohl se radovat z výhry. Asistenci si připsal také útočník Lukáš Radil ze San Jose, které prohrálo v Calgary 4:6. V 27. minutě se podílel na vyrovnání na 2:2.