Panorama

Vítkovice předvedly dokonalou otočku. Třemi góly v závěru překlopily derby s Třincem na svou stranu

Ještě čtyři a půl minuty před koncem utkání prohrávaly 1:3, tři sekundy nato nastartoval velký obrat Daniel Kurovský. Ocelářské derby, nebo chcete-li souboj bratrů Stránských, ovládly Vítkovice doma s Třincem v předehrávce 33. kola extraligy 4:3. Když na startu třetí třetiny dal gól na 2:1 pro hosty Petr Vrána, nic nenasvědčovalo následnému dramatu. Ale branky Kurovského, Bukartse a Deje v čase 59:51 zajistily tři body Ostravanům. Domácí tak přerušili sérii pěti porážek ve vzájemných zápasech.

Rastislav Dej v extázi po obratu Vítkovic proti Třinci
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

"Vyzdvihl bych týmovou soudržnost i za nepříznivého stavu. Jsem rád, že o tom jen nemluvíme, ale umíme to předvést i na ledě. Poděkování do kabiny. Byli jsme šťastnějším, ale bojovným týmem," prohlásil šťastný kouč Vítkovic Jakub Petr.

Třinci se před utkáním rozsypala sestava a mezi sedmi chybějícími hráči byly vedle dlouhodobých marodů Růžičky nebo Krajíčka i další opory Kundrátek, Polanský či Roth. Přesto Oceláři ovládli první dvacetiminutovku a hlavně lepším pohybem dostávali domácí hráče do nesnází.

Pouze jediná z 21 střel, které hosté vyslali na Svobodu, ale našla cíl. Hrňa po křížné přihrávce v sedmé minutě ještě minul z vyložené šance, ale pak v početní výhodě ve 14. minutě naservíroval puk před bránu Marcinkovi, který se ze svého oblíbeného místa těsně před gólmanem prosadil pohotovou tečí. "My jsme do toho vstoupili s přílišným respektem, Třinec byl jednoznačně lepší v první třetině. Hlava se vyčistila po vyrovnávacím gólu na 1:1," sdělil Petr.

Třinec i v kombinované sestavě lépe vstoupil také do druhé části. V 28. minutě se však zapomenul v ofenzivě, domácí Lakatoš dostal puk na útočnou modrou čáru a ze sóla prostřelil Bartošáka. "My jsme v první třetině nezačali moc dobře, Třinec nás zatlačil. Byli jsme takoví ustrašení, zbavovali jsme se puků. Ve druhé třetině jsme přebírali otěže zápasu, hlavně ten gól nás nakopl," řekl Šimon Stránský.

"Myslím, že zápas ovlivnila první třetina. Tam jsme si vypracovali spoustu šancí. Tam jsme soupeře zatlačili, hráli hokej, jaký jsme chtěli hrát, netrefovali jsme ale prázdné brány a neproměňovali šance. To rozhodlo o výsledku," mrzelo asistenta kouče Třince Marka Zadinu.

Ostravané po vyrovnání srovnali hru. Schleiss je mohl poslat i do vedení, ale Bartošák jeho teč zblízka reflexivně vyrazil. Pak ale i při Vítkovicích stálo štěstí, když Novotný v 39. minutě snad ze dvou kroků trefil tyčku otevřené branky.

Co Ocelářům nevyšlo v závěru, napravili ve 24. vteřině třetího dějství. Vrána dostal křížnou přihrávku před bránu a bekhendem si vychutnal Svobodu. Vyrovnání měl na holi v 50. minutě Dej, ale tváří v tvář na Bartošáka nevyzrál. Prakticky z protiútoku potáhl třinecký kontr Marcinko a chytře zpoza obránce švihem zvýšil na 3:1. Zaznamenal tak už pátý gól v sezoně.

"Musíme hrát, když vedeme 3:1, v útočném pásmu a vyhazovat to ven. Nemůžeme si dovolit nechat jim takové příležitosti," poznamenal Bartošák.

Vítkovice však v poslední pětiminutovce předvedly uragán. Kurovský v 56. minutě snížil, Bukarts při odvážné power-play už necelé tři minuty před koncem vyrovnal a Dej v přesilovce devět sekund před závěrem řádné doby dokonal obrat.

"Měli jsme znovu výborný vstup do třetí třetiny, hráli znovu hokej, jaký chtěli. Odskočíme na 3:1, ale pak si po chybě necháme dát gól na 3:2. Ten zkrat v závěru by se nám neměl stávat. Nechali jsme si utéct všechny tři body," hlesl Zadina.

Předehrávané utkání 33. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 4:3 (0:1, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 29. Lakatoš (Roberts Bukarts, Šidlík), 56. Kurovský (Vopelka), 58. Roberts Bukarts, 60. Dej (Roberts Bukarts) - 14. Marcinko (Hrňa, Gernát), 41. Vrána (Chmielewski, M. Stránský), 53. Marcinko. Rozhodčí: Hejduk, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 5699.

Sestavy:

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk, T. Černý - Lakatoš, Š. Stránský, Roberts Bukarts - Schleiss, Vopelka, Kurovský - Dej, E. Němec, Mallet - Guman, Werbik, Baláž. Trenéři: Petr a Trnka.

Třinec: Bartošák - D. Musil, Galvinš, M. Doudera, Dravecký, Haman, Gernát, Hrachovský - M. Stránský, P. Vrána, Chmielewski - Hrňa, Marcinko, Š. Novotný - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Adamský - Kofroň, Hladonik, Hrehorčák. Trenéři: Varaďa, Zadina a Raszka.