Austrálie – Česko 82:70. Konec snu o medaili, rozhodla třetí čtvrtina

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Dřeli, přesto neuspěli. Čeští basketbalisté ve čtvrtfinále mistrovství světa v Číně drželi s Austrálií více než polovinu zápasu krok, ale favoritovi nakonec podlehli 70:82 a o medaile si nezahrají. O osudu zápasu rozhodla zejména 14 bodová šňůra "protinožců" ve třetí čtvrtině. Světový šampionát ale pro tým trenéra Ronena Ginzburga nekončí, zahraje si ještě o 5. - 8. místo. Další boj čeká proto Čechy již ve čtvrtek, kdy od 15 hodin vyzvou Polsko. Vzhledem k postupu Španělska a Francie mezi nejlepší čtyřku ztratila parta kolem Tomáše Satoranského šanci na přímý postup na olympijské hry 2020 v Tokiu.

Česká reprezentace v Šanghaji dokázala s favoritem dlouho držet krok a po vyrovnané úvodní čtvrtině (17:17) prohrávala po prvním poločase o tři body. Pak ale hráčům došly síly, Australané si ve třetím dějství vypracovali až sedmnáctibodový náskok a zápas rozhodli.

Nejlepším střelcem týmu byl s 21 body Patrik Auda, zatímco Tomáš Satoranský měl s 13 body, devíti doskoky a 13 asistencemi na dosah triple double. Austrálii, která si zahraje o první medaili z mistrovství světa, táhl za vítězstvím autor 24 bodů Patty Mills, 14 bodů přidal Chris Goulding.

Češi do skupiny o páté až osmé místo vstoupí ve čtvrtek zápasem proti Polsku, druhou dvojici tvoří Srbsko a pětinásobní šampioni Američané. Australané si v semifinále zahrají se Španělskem, o druhém finalistovi rozhodne souboj Argentiny a Francie, která ve čtvrtfinále nečekaně vyřadila obhájce titulu z USA.

Se čtvrtečním soupeřem Polskem se Češi utkali dvakrát během srpnové přípravy a oba zápasy vyhráli: na turnaji v Praze zvítězili 81:76, v Hamburku pak 96:86. Díky úspěšnému vystoupení na šampionátu si již dříve zajistili účast v olympijské kvalifikaci.

Mistrovství světa basketbalistů v Číně:

Čtvrtfinále (Šanghaj):
Austrálie - ČR 82:70 (17:17, 33:30, 63:48)

Sestava a body ČR: Satoranský 13, Bohačík 8, Kříž 4, Hruban 2, Balvín 0 - Auda 21, Pumprla 10, Peterka 7, Schilb 5, Palyza, Šiřina a Vyoral všichni 0. Nejvíce bodů Austrálie: Mills 24, Goulding 14, Bogut 10. Fauly: 13:16. Trestné hody: 6/5 - 4/3. Trojky: 11:7. Doskoky: 41:34.