NFL: Hurikán Lamar zpustošil Miami, Patriots na úvod přejeli Pittsburgh

Po čtvrtečním nezáživném předkrmu v podobě duelu mezi Chicagem a Green Bay (3:10) se naplno rozeběhla jubilejní 100. sezona NFL. Ve velkém stylu vstoupil do nového ročníku Baltimore, Ravens roznesli Miami na jeho hřišti 59:10 zejména díky skvělému výkonu quarterbacka Lamara Jacksona. Z těžkého direktu se musí hned na úvod otřepat očekávaná štika ligy Cleveland, Browns prohráli na domácím hřišti s Tennessee o 30 bodů. Hlavní tahák nedělního programu se změnil v jasnou záležitost obhájců titulu, Patriots přejeli rivaly z Pittsburghu 33:3 a nestárnoucí Tom Brady zase přepisoval rekordy.

Lamar Jackson uniká obraně Miami
zdroj: USA Today Sports autor: Jasen Vinlove

Dolphins – Ravens 10:59

Hurikán Dorian se naštěstí až k Miami nedostal, smršti v podání "havranů" z Baltimoru se ale místní Dolphins nevyhnuli. Ravens vedli proti několika předsezonními odchody oslabenému soupeři už v poločase o 32 bodů, a kdyby poté výrazně nezvolnili, mohl být výsledek ještě mnohem drtivější.

Přesto je 59 bodů novým klubovým rekordem Baltimoru. A ani Miami nikdy v základní části tolik bodů nedostalo. Ravens se navíc stali teprve druhým týmem, který ve dvou sezonách po sobě skóroval v úvodním utkání víc než 45 bodů (loni 47:3 proti Buffalu).

Lví podíl na výhře Baltimoru měl mladý quarterback Lamar Jackson, který si připsal 324 naházených yardů, 5 touchdownů a perfektní rating 158,3. Celkem získali Ravens v zápase 640 ofenzivních yardů, což je v prvním zápase sezony nejvíc od roku 1951. Přitom za celou druhou polovinu loňského ročníku, kdy se stal jedničkou Ravens, měl Jackson jen šest asistencí.

"Na running backa to nebylo špatné," odtušil po utkání Jackson, který se musel vyrovnávat s kritikou, že v zápasech pouze běhá a neumí házet. Dvě jeho přihrávky zachytil nováček Marquise Brown, který se stal prvním hráčem, který při debutu zaznamenal dva touchdowny delší než 40 yardů.

Browns – Titans 13:43

Měl to být ročník, kdy se dlouho podceňovaní a vysmívaní Browns stanou konkurenceschopným týmem s potenciálem postupu do play-off. Jenže hned první zápas stáhl fanoušky týmu z Ohia z obláčků zpátky na tvrdou zem. Cleveland sice poprvé od roku 1995 skóroval z prvního útočného drivu sezony, to ale byla jejich jediná radost.

Výsledkově se domácí drželi do závěru třetí čtvrtiny, pak ale na snížení Davida Njokua bleskově odpověděl 75yardovým touchdownem Derrick Henry a v závěrečné části už byl na hřišti jen jeden tým. Velkolepý návrat po zranění zažil Delanie Walker, který si připsal stejně jako Henry dva touchdowny. Domácí quarterback Baker Mayfield zaznemanal tři ztráty a utrpěl nejvyšší porážku v kariéře, včetně vysoké školy.

Patriots – Steelers 33:3

Tom Brady jako nejstarší quarterback v historii ligy zaznamenal v zápase přes 300 naházených yardů. Celkem jich bylo 341, k tomu tři asistence a úspěšnost přihrávek 67 procent. A to do zápasu nemohla ještě zasáhnout čerstvá akvizice a ústřední postava s přehledem největší letní komedie Antonio Brown ani jiný hvězdný receiver Demaryius Thomas.

Vyniknout tak mohli Josh Gordon, dokonce dva touchdowny si připsal Phillip Dorsett a Julian Edelman zase jako teprve pátý hráč v klubové historii zachytil víc než 500 přihrávek. Už teď se dá říci, že takový útočný arzenál Brady k dispozici nikdy neměl, a to nelze zapomenout ani na velmi kvalitní běhovou hru. Zatím to tak vypadá, že odcházení dynastie Patriots se letos opět konat nebude.

Startu ligy se věnoval také aktuální NFL fokus podcast:

Letem světem NFL:

Le'Veon Bell potřeboval pouhých 63 zápasů k tomu, aby se dostal v kariéře přes metu 8000 yardů, což se takhle rychle nikomu předtím nepovedlo. Linebacker C.J. Mosley k tomu zaznamenal interception, touchdown a zachycený fumble. Jenže oběma hvězdám premiéra v dresu Jets nakonec zhořkla, když newyorský celek ztratil doma proti Buffalu 16bodové vedení a nakonec o bod prohrál. Hostující Josh Allen se tak stal prvním quarterbackem od 2013, který dokázal zvítězit, i když měl v zápase čtyři ztráty míče.

Velký návrat do Philadelphie zažil DeSean Jackson. Veterán na pozici receivera jako první "Eagle" po 52 letech zažil zápas s dvěma touchdowny přes polovinu hřiště. Zejména díky němu a Alshonu Jefferymu se Philadelphia v divizním derby s Washingtonem vzpamatovala z úvodní sedmnáctibodové ztráty a nakonec zvítězila 32:27.

T.J. Hockenson překonal téměř 60 let starý rekord v počtu yardů nachytaných tight endem při debutu v lize (124). Po jeho touchdownu v úvodu čtvrté čtvrtiny vedl Detroit na hřišti Arizony o osmnáct bodů, ale náskok ztratil a nakonec se oba soupeři museli spokojit s remízou.

Do prodloužení dospěl i souboj Los Angeles Chargers s Indianapolis. Colts v něm nesrazila ani až patnáctibodová ztráta v průběhu druhého poločasu, ani špatný den veterána Adama Vinatieriho, který poprvé v kariéře minul v zápase dva kopy z pole a extra point. V nastaveném čase ale uzavřel hattrick Austin Ekeler a favorizovaní Chargers nakonec doklopýtali k vítězství 30:24.

Tři touchdowny a 198 yardů hostujícího Sammyho Watkinse ozdobily duel mezi Jacksonville a Kansasem. Chiefs sice zvítězili 40:26, ovšem přišli o jiného receivera Tyreeka Hilla, který si zranil rameno. To je pro jednoho z favoritů konference AFC velká nepříjemnost, Jaguars ale duel možná ukončil naděje pro celý ročník. Nový quarterback Nick Foles si totiž zlomil klíční kost a je možné, že pro něj sezona předčasně skončila.

Výsledky prvního hracího týdne NFL:

Chicago – Green Bay 3:10, Carolina – LA Rams 27:30, Cleveland – Tennessee 13:43, Jacksonville – Kansas City 26:40, Minnesota – Atlanta 28:12, NY Jets – Buffalo 16:17, Philadelphia – Washington 32:27, LA Chargers – Indianapolis 30:24 v prodloužení, Seattle – Cincinnati 21:20, Arizona – Detroit 27:27, Dallas – NY Giants 35:17, Tampa Bay – San Francisco 17:31, New England – Pittsburgh 33:3.