Autor: Martin Mls
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

To byla show! Na jedné straně Pavel Nedvěd, Jan Koller či Zdeněk Grygera, na druhé Radek Drulák, Martin Vaniak nebo Oldřich Machala. Fotbalová Olomouc velkolepě oslavila sto let od založení klubu. Exhibiční Zápas století vyhrál exreprezentační výběr trenéra Karla Brücknera, který porazil tým olomouckých legend pod vedením Petra Uličného 9:2.

„Dneska hraje hlavní roli stovka,“ hlásil moderátor do mikrofonu. „Dámy a pánové, tohle ještě nikdy Andrův stadion nezažil.“

Olomoucká Sigma ve velkém stylu oslavila stoleté výročí založení klubu. Zápas století mezi hvězdnými exreprezentanty a klubovými legendami bavil od začátku do konce, od předzápasové bubenické show až po poslední gól.

Olomoucká aréna byla našlapaná jako na největší ligové zápasy, přišlo skoro deset a půl tisíce lidí. Kompletně prázdný zůstal jen sektor, který obvykle patří fanouškům soupeře: tentokrát tam byla rozvinutá obří klubová vlajka se zvýrazněným letopočtem založení Sigmy 1919. Atmosféra byla příjemně uvolněná, ve druhém poločase se stadionem rozlila dlouhá mexická vlna.

Kolem arény převlečené do svátečního hávu bylo živo už kolem poledne (hrálo se od dvou) a s blížícím se začátkem se tribuny rychle zaplňovaly. První potlesk slyšely hvězdy týmu trenéra Karla Brücknera , když přišly na předzápasovou rozcvičku: historicky nejlepší střelec reprezentace Jan Koller za postranní čarou poklábosil s fanoušky a jeden z nejslavnějších záložníků fotbalových dějin Pavel Nedvěd se pobaveně zasmál, když ho spoluhráč naschvál trefil míčem do ramene.

Nedvěd si pak při nástupu z kabiny vychutnal aplaus vestoje, ještě hromovější ovace měli pár minut poté trenéři Brückner s Uličným. Dlouhý potlesk slyšeli i třeba stopeři Tomáš Ujfaluši s Davidem Rozehnalem, kteří z Olomouce vyrazili do světa.

Karel Brückner a Pavel Nedvěd na oslavách 100 let od založení Sigmy Olomouc

Zatímco jádro Brücknerova týmu tvořili hráči z bronzového EURO 2004 v Portugalsku, domácí mužstvo vedené trenérským rekordmanem v počtu ligových zápasů Petrem Uličným mělo o něco vyšší věkový průměr: vždyť třeba kanonýrovi Radku Drulákovi letos bylo už sedmapadesát. Za Sigmu si zahrála i brazilská dvojice Daniel Rossi da Silva & Melinho, kteří přijeli na týden i s rodinami. Právě Melinho se postaral o jediný gól Sigmy, za stavu 0:6 snížil krásnou střelou k tyči.

Vtipálek Jirků

Chyběl brankář a funkcionář Chelsea Petr Čech nebo Pavel Hapal, olomoucký odchovanec a dnešní trenér slovenské reprezentace. Oba pozdravili fanoušky aspoň přes video. „Přeju Sigmě dalších aspoň sto let,“ vzkázal Čech. Videopozdrav poslal i klíčový záložník Brücknerovy éry u národního týmu Tomáš Rosický či realizační tým reprezentačního áčka v čele s trenérem Jaroslavem Šilhavým .

Čestný výkop obstaral vitální stařík Svatopluk Hudec, nejstarší a nejváženější fanoušek Sigmy. Mimochodem, Olomouc měla na soupisce 44 hráčů včetně pěti gólmanů, zato Brücknerův tým měl jen šestnáct mužů bez brankáře. Jaromír Blažek přišel v civilu, takže v brance českého výběru začala 69letá olomoucká ikona Jiří Vít.

Pískal exligový sudí a fotbalový klaun Pavlín Jirků, jenž si při nástupu na hřiště rozpustile upravil šedivý knír a těsně před zápasem naoko rozdal žluté karty několika fotografům. V sedmé minutě po faulu na olomouckého vtipálka Vladislava „Nikiho“ Laudu ve vápně Jirků zkoumal podomácku udělané „video“: ke střídačkám mu přivezli stůl na kolečkách s obstarožním počítačovým monitorem a satelitem. Jirků pak odpískal penaltu, kterou však Laudovi vyrazil brankář Martin Vaniak.

Brücknerův tým měl od začátku navrch: kdyby Nedvěd a spol. hráli naplno, nejspíš by Sigma schytala ještě výraznější debakl. Hlavně trio Koller (se čtyřmi góly byl králem odpoledne), Nedvěd a Karel Poborský si s protivníky dělalo, co chtělo.

„Možná zamotali hlavu trenérovi Šilhavému,“ glosoval moderátor s odkazem na sobotní trápení národního týmu v kvalifikaci na EURO v Kosovu. Brücknerova parta vedla už po prvním poločase o pět gólů, Sigma skórovala až po přestávce. O výsledek tady ale nešlo…

Speciální utkání skončilo symbolicky v 80. minutě. Proč zrovna v takovou chvíli? Karel Brückner totiž na podzim oslaví kulatiny a nadšení diváci své ikoně dlouze gratulovali. Jedna z tribun Androva stadionu navíc nyní nese jméno legendárního trenéra.

Na Andrově stadionu se vzpomínalo. Brückner by mohl do Juventusu
Video se připravuje ...

0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.