Sport

Basketbalisté Polska, Srbska, Španělska a Argentiny mají na MS na dosah play off

Mateusz Ponitka z Polska se snaží vsítit koš. foto: Reuters

Aktualizováno
Fo-Šan/Wu-chan - Basketbalisté Argentiny, Polska, Srbska a Španělska udrželi na mistrovství světa neporazitelnost i na úvod osmifinálové fáze a po čtvrtých výhrách na turnaji v Číně už si zajistili účast v play off. Ve skupině I Poláci v poslední čtvrtině otočili zápas s Ruskem a zvítězili 79:74, Argentina jasně přehrála Venezuelu 87:67. Ve skupině J obhájci stříbra Srbové deklasovali Portoriko 90:47 a Španělé díky desetibodové šňůře v závěru urputné bitvy porazili Itálii 67:60.
  12:55aktualizováno  17:04

Poláci prohrávali v prvním poločase se semifinalisty posledního mistrovství Evropy Rusy až o 11 bodů a ještě v koncovce třetí čtvrtiny o sedm. Následující zhruba čtyřminutový úsek ale Rusové prohráli 1:14 a polští svěřenci amerického kouče Mikea Taylora už šanci nepustili.

„Skvělý pocit, ale ještě nekončíme. Víme, že to bude těžší a těžší, ale nechceme zastavit,“ řekl polský rozehrávač Lukasz Koszarek. „Pro polský basket tohle znamená všechno. Na tomhle kontinentu jsou silné týmy a my se s nimi můžeme měřit. Snad tihle kluci inspirují další generace,“ řekl kouč Taylor. Poláci jsou na MS poprvé od roku 1967 a podruhé celkem.

Adam Waczyňski byl nejlepším polským střelcem s 18 body, další povedený zápas sehrál hrdina duelu s domácí Čínou Mateusz Ponitka, autor 14 bodů a 9 doskoků. Rusům bylo málo 21 bodů včetně pěti trojek Michaila Kulagina.

Mateusz Ponitka z Polska se snaží vsítit koš.
Semen Antonov v akci.

Argentinci se vrátili do nejlepší osmičky, kde na předchozím MS chyběli poprvé od roku 1994. Za čtvrtou výhrou v Číně je táhl křídelní hráč Realu Madrid Gabriel Deck, autor 25 bodů. Druhý nejlepší střelec historie MS a někdejší hvězda NBA Luís Scola si vylepšil statistiku o dalších 15 bodů.

K snadné výhře srbských svěřenců Saši Djordjeviče nejvíce přispěl křídelní hráč Nemanja Bjelica s 18 body. Pivot Nikola Jokič zaznamenal za necelých 16 minut hry 14 bodů a 10 doskoků. „Tady není moc co říct,“ konstatoval Djordjevič, jehož hráči si na turnaji stále drží úspěšnost střelby z pole nad 60 procenty.

Evropské drama Španělé rozhodli desetibodovou šňůrou od stavu 52:56. Od té doby ve zbylých čtyřech minutách dal sedm ze svých 15 bodů rozehrávač Ricky Rubio, který do té doby v zápase sbíral hlavně ztráty (7). Jen o bod úspěšnější byl nakonec ve španělském dresu nejlepší střelec utkání Juancho Hernangómez.