Světový pohár ovládl v Karlových Varech Brit Dickinson. Ze čtveřice Čechů byl nejlepší Čelůstka

Světové triatlonové velmoci potvrdily svou sílu také v Karlových Varech, kde se v neděli 25. srpna uskutečnil závod ITU Světového poháru. V závodě mužů byl nejrychlejší britský reprezentant Samuel Dickinson, kterého na stupních vítězů doplnil stříbrný Francouz Raphael Montoya a další Brit Grant Sheldon, jenž si odváží bronz. Nejlepším ze čtveřice Čechů byl Jan Čelůstka na 20. místě.

Českým fanouškům udělaly už v dopoledních hodinách radost domácí reprezentantky – Vendula Frintová získala zlatou medaili, Petra Kuříková obsadila čtvrtou příčku (více informací o jejich závodu najdete zde).

V závodě mužů (stejně jako v závodě žen) mělo Česko čtyřnásobné zastoupení. K Janu Čelůstkovi, Františku Linduškovi a Janu Volárovi se hodinu před startem připojil ještě Lukáš Červenka, který byl do té doby prvním náhradníkem a zároveň cítil v nohách únavu ze sobotního vítězného závodu Českého poháru.

Po 1500 metrů dlouhé plavecké části, která se odehrála na Rolavě, vylézal jako první z vody Rus Igor Poljanskij, hned za ním byl vynikající plavec Richard Varga. Brit Dickinson šel z vody na 24. pozici se ztrátou 27 sekund. Nejlepším Čechem byl na skvělé šesté příčce Lukáš Červenka. Jedenáctý byl František Linduška, Jan Volár vylézal šestnáctý a Jan Čelůstka pětadvacátý se ztrátou 47 sekund.

Hned v úvodu čtyřicetikilometrové cyklistiky, při které triatlonisté sedmkrát vystoupali na strmý Zámecký vrch, se ale nejrychlejší plavci sjeli do velkého balíku, který čítal přibližně 30 závodníků. Dlouho se v něm drželi i všichni čeští reprezentanti, pak ale ztratili kontakt František Linduška s Lukášem Červenkou, kteří nabrali v posledních okruzích několikaminutovou ztrátu. Na Červenkovi se hned v úvodu běžecké části podepsal sobotní start a ze závodu odstoupil.

Na čele se začalo osamostatňovat britsko-francouzské trio, se kterým ještě chvíli držel krok Nizozemec Van Egdom, pak ale odpadl také on. Až v posledním okruhu se trojice začala rozpadat – na prvním místě se osamostatnil Brit Samuel Dickinson, který zvítězil v čase 1:56:12.

„V Karlových Varech jsem závodil poprvé a jsem velmi rád, že jsem přijel, protože mě lákala krásná trať s náročnou cyklistickou částí. Běh pak nebyl příliš rychlý, ale v tom vedru byl pro každého z nás velkou výzvou. Jsem rád, že jsem v ní měl nejvíc sil a vybojoval jsem vítězství,“ usmíval se v cíli.

Pro druhé místo si doběhl Francouz Raphael Montoya se ztrátou 12 sekund a pro třetí Brit Grant Sheldon se ztrátou 30 vteřin.

V běžecké části předvedl z českých reprezentantů nejlepší výkon Jan Čelůstka, který finišoval na 20. místě se ztrátou 2:57 na čelo. „S výsledek spokojený nejsem, chtěl jsem být do patnáctého místa, ale jinak jsem si závod po všech stránkách užil. Nádherné počasí, fantastická trať a úžasní diváci, kteří fandili. Po téhle stránce to bylo dokonalé,“ řekl pak nejlepší Čech tohoto závodu.

Jan Volár skončil třiatřicátý. „Nedopadlo to podle mých představ. Ale jinak to byl skvělý závod s nádhernou tratí, bubeníky a lidmi, kterým bych chtěl poděkovat, protože mě vždycky popohnali vpřed. To bylo úžasné,“ vyprávěl v cíli.

František Linduška si v minulém roce připsal v Karlových Varech fantastické páté místo, ale tentokrát mu závod nevyšel a na triatlonový stadion, který vyrostl na Divadelním náměstí, přiběhl jako čtyřicátý.