Znakař Čejka si na juniorském šampionátu vyplaval jako první Čech zlato

Jan Čejka získal jako první český plavec v historii zlato na juniorském mistrovství světa. V Budapešti vyhrál finále na 50 metrů znak v novém českém seniorském rekordu 25,08 sekundy. Druhého Američana Wyatta Davise porazil o 15 setin.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť (Aktualizováno: 19:52 23. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavec Jan Čejka získal na olympijském festivalu mládeže první českou medaili

Plavec Jan Čejka (archivní foto) | Foto: Český olympijský výbor

Čejka na šampionátu překonal na znakařské padesátce seniorský český rekord v každém ze tří vystoupení.

Čtvrteční rozplavby vyhrál časem 25,32, kterým o desetinu sekundy zlepšil dubnový rekordní výkon Tomáše Franty z Eindhovenu. V semifinále pak Čejka zrychlil na 25,22 a postoupil z třetího místa. Předčili ho Davis a Ital Thomas Ceccon, který si ve finále doplaval pro bronz.

Osmnáctiletý Čejka, svěřenec trenéra Martina Kratochvíla z Pardubic, se letos blýskl už na červencovém mistrovství Evropy juniorů v Kazani, kde získal bronz na znakařské stovce a dvojnásobnou trať vyhrál. Ve finále dvoustovky v Rusku posunul český seniorský rekord na 1:57,51 a na pouhou setinu sekundy se přiblížil olympijskému limitu.

Čeští plavci zatím v historii MSJ získali dvě stříbra a dva bronzy. O tři medaile se postaral kraulař Jan Micka, zbývající bronz vybojovala rovněž před šesti lety v Dubaji motýlkářka Lucie Svěcená.

Pátá v maďarské metropoli skončila kraulařská štafeta na 4x200 metrů ve složení Sebastian Lunak, Adam Hlobeň, Roman Procházka a Jakub Štemberk. Ta dopoledne vylepšila seniorský český rekord na 7:22,48 a ve finále umístění z rozplaveb zopakovala časem o 22 setin horším. Zvítězili Američané před Ruskem, na bronzové Australany mladí čeští reprezentanti ztratili více než sedm a půl sekundy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít