MS mládeže v rapidu a blitzu v běloruském Minsku pohledem Jiřího Boušky a rodičů

Do běloruského Minsku, kde se ve dnech 15.-19.8.2019 konalo Mistrovství světa kadetů v rapidu a blitzu, jsme cestovali společně s Brožkovými. Jirka a Kája Brožka, oba hráči pardubického šachového klubu ŠK Polabiny 2222, zde reprezentovali Českou republiku.

Po dvouhodinovém letu, důkladných celních prohlídkách a přesunech místní „maršrutkou“ se ocitáme v místě dění – minském „Paláci sportu“, který se stane na příští tři dny naším útočištěm.

Pohled do hracího sálu na MS v Minsku

První dva dny (16.-17.8.2019) probíhal turnaj v RAPIDu. Jirka hrál v kategorii chlapci do osmi let U8, v jeho kategorii se utkalo celkem 169 hráčů. První den se po vkusném slavnostním zahájení odehrály 4 kola. Hrálo se zrychleným, pro nás docela neobvyklým tempem: 10 min. + 5 s přídavek za tah.

První tři kola Jirka odehrál vítězně a tímto způsobem se propracoval na první šachovnici. Čtvrté kolo hrál na jedničce černými, až do 38.tahu držel vyrovnanou pozici, poté však nenašel vhodné pokračování, čehož soupeř využil.

Druhý den nastupoval s velkým odhodláním, že chce uhrát 5 bodů z 5 a bojovat tak o přední místa, což se mu nakonec podařilo. Po vítězství v 5. a 6. kole se vrací na 2. šachovnici, na které již zůstal do konce turnaje.

Jirka se v 7. kole vrací na 2. šachovnici

O vítězi mělo rozhodnout 9. kolo, do kterého vstupovali 4 sedmibodoví hráči. Na Jirkovi bylo vidět velké soustředění, již deset minut před partií seděl zkoncentrován u své šachovnice a nechtěl být nikým rušen. Partii černými odehrál na výbornou. Na první šachovnici skončila partie remízou a my se tak mohli radovat z vítězství. Jirka vyhrál s původovým náskokem, získal 8/9.

Závěrečná partie

Třetí den 18.8.2019 byl na programu blitz, který se hrál tempem 5 min. + 2 s za každý tah. Vzhledem k náročnosti předchozích dvou dnů, se na Jirkovi projevila únava, což se podepsalo i na výsledku. Přesto obsadil slušné 28. místo z celkových 142 míst.