MENU
zdravy-zivot

Ketodiéta alebo paleo? Ktorá z nich vám zničí kosti, pečeň aj obličky? 

Skôr ako sa pustíte do paleo- alebo ketodiéty, musíte poznať, čo riskujete...
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ketodiéta alebo paleo? Ktorá z nich vám zničí kosti, pečeň aj obličky? 

Z každej strany na nás útočia reklamy na ketodiétu. O niečo menej sa hovorí o paleo stravovaní, no napriek tomu, je stále populárne. Lekári však z oboch diét nie sú nadšení. Prečo? Odpovie MUDr. Ján Goljer, CSc. 

Ketogénna alebo ketodiéta bola pôvodne vytvorená pre ľudí s epilepsiou aj niektorými dedičnými poruchami metabolizmu sacharidov. V súčasnosti však zažíva veľký boom mimo spomenutých skupín. Zaručuje totiž rýchle a bezproblémové schudnutie bez jojo efektu a potreby cvičenia. A to všetko len preto, že budete konzumovať stravu s vysokým podielom proteínov a tukov a s minimálnou dávkou sacharidov. Táto diéta ich povoľuje prijať denne iba 25 %, na rozdiel od racionálneho stravovania, ktoré odporúča až 50 % -ný podiel sacharidov v strave počas dňa.

Čo máte dnes k obedu? Uvarte si ryžu tak, aby mala minimum kalórií

Diéta sľubuje hlavne spaľovanie tukov, pretože navodí stav ketózy. V tele sa pri nej tvoria zlúčeniny, ktoré vznikajú pri odbúravaní tukov. Patrí sem acetón, kyselina acetooctová a beta-hydroxymaslová. Tieto látky sa však tvoria aj pri hladovaní, z čoho vyplýva, že táto diéta funguje v podstate na princípe prežitia. Istým pozitívom tohto spôsobu stravovania je ale  potlačenie hladu, za čo môže práve vysoký prísun bielkovín. Táto diéta má ale aj inú stránku. Prax ukázala, že pripravovať si denne proteínové pokrmy z bežných potravín je poriadne náročné, preto sa mnohé firmy chytili príležitosti a varia ich za vás. Stačí si ich objednať, zaplatiť a pustiť sa do nich. 

Dovolené potraviny

•    mäso, mastné výrobky, ryby
•    maslo, smotana, tučné syry
•    rastlinné oleje, avokádo či semienka. 
•    nízkosacharidová zelenina - uhorky, cuketa, brokolica, rajčiny, špargľa, koreňová a listová zelenina. 

Zakázané potraviny

•    pšenica, žito, jačmeň, raž, ovos a všetky výrobky z nich. 
•    kukurica, ryža 
•    strukoviny
•    sušené či kandizované ovocie, rôzne marmelády, džemy a kompóty
•    sladkosti

Čítajte ďalej? Odborník vám vysvetlí na čo si musíte dať pozor! ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trojročného syna bolieva ucho. Čo to môže byť, je to vážne?

Bolesť ucha je jeden z najčastejších symptómov u detí. Bolesť uší môže byť primárna, kedy je patológia ušného pôvodu (oblasť vonkajšieho, stredného či vnútorného ucha) a sekundárna, tzv. prenesená bolesť, kde musíme pátrať po prípadnom zdroji bolesti napr. stomatologického charakteru. Najčastejšou príčinou je zápalový proces a infekcia. V detskom veku sú časté poruchy sluchovej trubice. Sluchová trubica je samostatný orgán, ktorý spája nosohltan a stredoušnú dutinu. Sluchová trubica má tri funkcie - ventilačnú, drenážnu a ochrannú. Porucha ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť jej patológiu. Detský pacient má odlišné anatomické pomery sluchovej trubice od dospelého človeka. Až u 40 % detí sa vyskytuje porucha sluchovej trubice. Vo väčšine prípadov sa nemusí jednať o nič vážne. Avšak pri pretrvávaní bolesti ucha, prípadne pridružení ďalších príznakov ako je zvýšená teplota, zhoršenie sluchu, výtok z ucha, závraty a podobne, je potrebné dôkladné otoskopické a ďalšie vyšetrenia.

čítať viac

Po noci mám vždy hrubý biely povlak na jazyku. Čo s tým?

Biely povlak na jazyku môže mať via­cero príčin. Môže to byť príznak prob­lému s trávením, oslabenej imunity pri prechladnutí alebo zápal v ústnej dutine, nedostatok B vitamínov alebo železa, nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov, hlavne antibiotík, pri fajčení alebo cukrovke. Najčastejšie je to však prejav kvasinkovej infekcie na jazyku.

Na začiatok liečby je vhodné použiť škrabku na jazyk, ktorá odstraňuje biely povlak z jazyka, znížiť príjem cukru a použiť probiotické pastilky, ktoré pomáhajú osídliť ústnu dutinu správnymi baktériami. Taktiež môžete používať dezinfekčný alebo protizápalový sprej do ústnej dutiny a začať užívať vitamíny B skupiny, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznice. Ak by problém pretrvával, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor