MENU
zdravy-zivot

Ako športovať v jednotlivých fázach cyklu? Zosynchronizujte sa. Výsledok vás prekvapí

Menštruačný cyklus má niekoľko fáz, ktoré môžu ovplyvňovať výkon podávaný pri cvičení.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako športovať v jednotlivých fázach cyklu? Zosynchronizujte sa. Výsledok vás prekvapí

Ak cvičíte pravidelne, určite ste si už všimli, že sa vaša výkonnosť mení každý týždeň. Možno sa vám niekedy nechce ani cvičiť. Nemusí byť za tým len vaša lenivosť, veľkú rolu zohrávajú aj hormóny.

Ak chcete dosahovať v cvičení či chudnutí lepšie výsledky, začnite viac počúvať svoje telo. Určite ste si už všimli, že niekedy hýrite energiou a naopak, tesne pred menštruáciou sa cítite unavená a nemáte chuť na žiadnu fyzickú aktivitu. Pozrite sa do svojho kalendára a zistite, v ktorej fáze cyklu sa práve nachádzate. Podľa toho si zvoľte fyzickú aktivitu, ktorá sa bude vášmu telu páčiť a budeme ju môcť využiť vo váš prospech.
Zostavte si jednoduchý mesačný plán, kde si svoj cyklus rozdelíte podľa jednotlivých fáz. Keď máte veľa energie, môžete ísť nad svoje limity, no následne by ste mali ubrať z tempa, aby ste neprišli o motiváciu športovať a nešli cez bolesť, ktorá berie chuť cvičiť.

Ako športovať v jednotlivých fázach cyklu ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor