Znak města Hořice (odkaz na titulní stránku)

Hořice - Oficiální web Město kamenné krásy

IRRC v Hořicích: Lídři potvrdili dominanci. Todd proměnil debut ve zlato a slavil celkový titul

zatáčky
VÝSLEDKY A FOTO - Skvělé výkony, vysoká konkurence, početná divácká návštěvnost, pěkné počasí. To vše bylo k vidění v rámci České Tourist Trophy-IRRC 2019. Největším lákadlem byl už tradičně šampionát IRRC a sportovní úroveň závodů tříd Supersport a Superbike letos možná ještě předčila očekávání. Kompletní výsledky víkendových závodů moderních i historických tříd v článku.

Už sobotní kvalifikace nabídly skvělou podívanou. V kategorii Superbike se všichni těšili nejen na výkony Marka Červeného, Didiera Gramse, Erna Kostama, rekordmana Dannyho Webba, ale také lídra pořadí Davey Todda, který si v Hořicích letošním startem odbyl svoji premiéru. A pokud si někdo myslel, že britský talent nemůže těžkou hořickou trať tak rychle nastudovat, mýlil se. Třiadvacetiletý jezdec se trénink od tréninku zlepšoval a výsledkem bylo čtvrté místo na startovním roštu. „Pole position“ si vybojoval skvělým časem 2.15.396 sekundy domácí Marek Červený. Toho následoval druhý Kostamo a třetí Webb. Na německého rychlíka Didiera Gramse zbylo páté místo.
Ve třídě Supersport si nejlepší postavení na startu vybojoval francouzský šampion Matthieu Lagrive, který zajel čas 2:18.232 sekundy. Druhou nejvýhodnější pozici si vybojoval český jezdec Kamil Holán následovaný třetím Němcem Christianem Schmitzem a první řadu uzavíral Petr Wiesenberg.

ZÁVODY
SUPERBIKE
Nedělní závody ukázaly v obou třídách evropského šampionátu skvělou sportovní úroveň, přičemž svoje postavení potvrdili oba lídři pořadí. Ve třídě Superbike ohromil hlavně Davey Todd. Jezdec, jenž vezl na své kapotě číslo devět, ovládl oba závody královské kubatury a po skončení toho druhého mohl zároveň s předstihem slavit celkový titul. Jeho krajan a majitel traťového rekordu Danny Webb dojel v prvním závodě stříbrný. Do toho druhého na popud šílené události s vozidlem na trati, které vjelo do protisměru překvapených jezdců, už nestartoval. Dvě třetí místa si připsala česká jednička v IRRC, Marek Červený. Domácí jezdec v Hořicích opět předváděl vynikající výkony a dlouho i bojoval o vítězství. Nakonec z toho byly dva zelené věnce. Čtvrté a druhé místo si vyjel Němec Didier Grams, který ve druhé bitvě královské třídy zajel vůbec nejlepší čas celého víkendu. Jeho hodnota činila 2:14.714 sekundy.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

SUPERSPORT

Způsobem start-cíl si v kubatuře Supersport dojel pro dva zlaté úspěchy francouzský ostřílený mazák Matthieu Lagrive, jemuž k potvrzení zisku titulu schází před posledním podnikem v německém Frohburgu opravdu hodně málo. Tradičně výborně jel v Hořicích Kamil Holán. Kudrnatý sympaťák zabral hned v prvním závodě, ve kterém dojel stříbrný před Němcem Christianem Schmitzem. Ve druhém klání už však spokojený být nemohl. Sice se opět dokázal prodrat před německého soupeře na druhé místo, ale krátce po tom upadl v úseku u Koruny a skončil tak bez bodu. Skvělý bronz ukořistil v druhém závodě této kubatury Petr Wiesenberg. Dvakrát čtvrté místo v Hořicích získal Belgičan Laurent Hoffmann, který v obou případech těsně porazil pilota týmu AMK Městec Králové Michala Vecka.

PLNÉ ROŠTY KLASIKŮ
Na výborné víkendové show mají svůj podíl i staré závodní motocykly. Třídy Klasiků byly letos opravdu nabité. Na svůj padesát let starý start na hořickém okruhu aktivně zavzpomínal Jindřich Štěpánek, který ve třídě Klasik 350 ccm dojel sedmý. A činil se i další jubilant, Švýcar Rolf Blatter, který dokázal vyhrát svoji kategorii 500 ccm. Dvě hořická vítězství vybojoval Vítězslav Hatan, a to v kategoriích 250 a 350 ccm. Dvě druhá místa ve stejných závodech zaznamenal Jiří Švihnos. Jak si vedli další jezdci?

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZÁVODŮ KLASIKŮ:

NA ZÁVĚR ZÁVOD SIDECAR

Tečku celému závodnímu víkendu udělala kategorie sidecar, kterou čekal závod v pravidelnosti. Kdo si nakonec odnesl prvenství?