Lvi Hamburk zavřeli trojkovou smrští

18.08.2019 - red
počet přečtení: 691
vytvořeno 18.08.2019, upraveno 18.08.2019

ECHO DUELU S MAĎARSKEM V HAMBURKU Lvi zvládli na turnaji v Hamburku třetí zápas ve třech dnech a po vyrovnaném poločase jednoznačně (103-83) skolili Maďarsko, oproti vzájemnému utkání na EuroBasketu 2017 z větší části proměněnému. V zápasové sestavě chyběl kvůli problémům se zády power forward Auda a po 13 minutách musel odstoupit i zraněný křídelník Pumprla. Ani jeden však není fatálně ohrožen. Střelecké pole vedli Satoranský (17), Kříž (14+7 doskoků), Bohačík (14), Hruban (13) a Schilb (13). Češi přestříleli soupeře z trojek (28/17 – 37/15), z šestek (18-6) i zpod koše (32-22) a také ho přeskákali (35-25).

Většina prvního poločasu se zvrhla ve velmi přesnou trojkovou přestřelku (Češi 16/8, soupeř 17/8), již jako první odšpuntoval maďarský snajpr Filipovity, který trefil své první čtyři pokusy, kdy dostával příliš prostoru od nedostatečně rotující a agresivní české obrany, a 14 body za 4:30 vytáhl svůj tým do vedení 16-9. Po 6 minutách s 6 trojkami pak Maďaři vedli už 21-13.

Češi, při zdravotním limitu Audy v základu s Křížem (velmi obstojně odehrál úvodních 7 minut), začali v útoku floatery, aby vlastní trojkovou show rozsvítil playmaker Satoranský, který do obruče posadil své první tři projektily a 13 body, 2 zisky a 3 získanými fauly dotlačil lvy za vyrovnáním na 21-21. Češi se v první čtvrtině také víc tlačili do koše a házeli 11 šestek proti ani jedné soupeře.

Trestný vodopád poté ustal, ovšem trojkové české zřídlo chrlilo poklady dál a po trojkách Schilba, Peterky a Šiřiny se druhá lví vlna při zlepšení výpomoci v obraně a pokrytí akcí na mohutného pivota Kellera dopracovala až k desetibodovému náskoku 40-30. Všude byla znát práce Kříže, který v jednu chvíli zastavil protiútok, aby vzápětí skóroval dopichem rovnou z útočného doskoku, a svou aktivitu korunoval osmou českou trojkou z 10 pokusů.

Jenže ani maďarské trojkové síly nespaly a při využití českých chyb dotáhly manko na poločasových 47-46 (Filipovity za Maďary do půle 19 s trojkami 5/5), když lvům přestaly padat dálkové projektily a k jiným zakončením se nedostávali. Stínem první půle bylo špatné došlápnutí na soupeřovu nohu kapitána Pumprly, který z utkání musel odstoupit po 13 minutách s pochroumaným pravým kotníkem.

Ve třetí čtvrtině už lvi v kombinované sestavě proti rovněž více střídajícím Maďarům postupně dalšími trojkovými ranami navyšovali vedení až na 10 bodů, po sedmi minutách dostali rozehru na starosti dokonce Bohačík s Krejčím, v obraně z lavičky hlasitě koučovaným pokyny Satoranského.

Krejčího přítomnost byla okamžitě patrná na obou koncích hřiště. Tady získal svou dlouhou rukou míč z výpomoci proti nájezdu, další obranu skvěle včas přistoupil ke střelci, získal míč a vyslal pas do brejku na dunkujícího centra Balvína. Po dalším precizním přistoupení ke trojkaři v rohu, který zcela minul zařízení, okamžitě vybíhal do protiútoku, který zkušeně zakončil. Později přidal i trojku a také luxusní nájezdový alley-oop nához na dunk Balvína.

Ve čtrvté části se navíc v zápase poprvé výrazněji chytil Bohačík, který napadal koš i trefoval trojky, a lvi v závěru vyšplhali až na hranici 20bodového vedení.

„Maďarům v zápase, ani v celém turnaji o nic nešlo, takže hráli uvolněně, pálili ze všech pozic a padalo jim to s velkou úspěšností. My naopak hráli v obraně trochu vlažně a to jsme si i v poločase řekli. Ani obrana ve druhé půlce nebyla ideální, ale o něco jsme ji zlepšili,“ zhodnotil zápas rozehrávač Jakub Šiřina, který za velkou turnajovou zkoušku označil především sobotní zápas s Německem.

„Němci nám ukázali, jak fyzický a tvrdý basketbal dokážou hrát, a doufám, že si z toho něco vezmeme do dalších zápasů a proti podobně kvalitním soupeřům už budeme hrát mnohem lépe a vyrovnaněji. Příště by v podobném typu zápasu bylo třeba se soupeři vyrovnat především ve fyzičnosti a agresivitě obrany a nebýt tak překvapení tím, jak na nás právě v obraně vlítli. Určitě bychom potřebovali si vytvářet mnohem lepší pozice v útoku.“

Podle kouče Ronena Ginzburga hrál tým dobře v útoku, ale obrana na výši nebyla. „Měli jsme tam některé problémy a musíme pro ně najít řešení. Celkově jsem ale rád za dnešní výkon od některých hráčů.“