Aktuálne 18. august 2019

Kalavská nechce dať stratifikáciu nemocníc do ústavy, SMER-SD protestuje

TASR
TASR
SNS si na riešenie sporu počká na koaličnú radu, Most-Híd súhlasí s ministerkou Kalavskou. Stratifikáciu formou obyčajného zákona už podporila SaS.
SNS si na riešenie sporu počká na koaličnú radu, Most-Híd súhlasí s ministerkou Kalavskou. Stratifikáciu formou obyčajného zákona už podporila SaS.
TASR

TASR

Kalavská nechce dať stratifikáciu nemocníc do ústavy, SMER-SD protestuje
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nepredloží stratifikáciu nemocníc ako ústavný zákon. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Jedna z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva, tzv. stratifikácia, mala mať formu ústavného zákona, čo ešte v júni žiadal od ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico. V utorok (13. 8.) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pripustil, že o forme reformy slovenských nemocníc sa ešte uvažuje a ministerka zdravotníctva v nasledujúcich dňoch pripraví rôzne varianty.

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti kontrolovanú minimálnym počtom výkonov.

Zdravotné poisťovne zmluvne nezabezpečia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

Projekt mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.

Smer-SD nepodporí stratifikáciu v podobe obyčajného zákona

Klub Smeru-SD nepodporí návrh zákona o stratifikácii nemocníc, ak ho Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predloží ako obyčajný zákon. TASR o tom informoval vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút. 

„Ministerka Kalavská bola informovaná predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, že ak predloží návrh zákona o stratifikácii nemocníc ako obyčajný zákon, poslanecký klub Smeru tento zákon nepodporí,“ uviedol Mažgút.

SNS: Konflikt ministerky Kalavskej a Smeru musí vyriešiť strana

Konflikt ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) a Smeru-SD musí vyriešiť strana Smer-SD, tvrdí koaličná SNS. „Počkáme si na stanovisko Smeru-SD na koaličnej rade,“ uviedla pre TASR hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. 

Podľa SNS v koalícii každá strana rešpektuje koaličného partnera a jeho ministra. „Nestalo sa ešte, aby nominant koaličnej strany išiel proti svojej politickej strane, respektíve presadzoval iné stanovisko,“ skonštatovala hovorkyňa.

Most-Híd: Stratifikácia do ústavy nepatrí

Stratifikácia nemocníc podľa strany Most-Híd do ústavy nepatrí. Koaličná strana pripomenula, že tento názor zastávala od začiatku.

„Teraz, keď sa ministerka zdravotníctva vrátila k pôvodnému zámeru svojho rezortu, s koaličným partnerom budeme o ňom rokovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa strany Klára Debnár v reakcii na nedeľnú informáciu rezortu zdravotníctva o tom, že návrh reformy nemocníc, známy ako stratifikácia, nepredloží ako ústavný zákon. Strana Smer-SD reagovala, že návrh reformy nemocníc v podobe obyčajného zákona nepodporí.

Pellegrini situáciu zatiaľ nekomentuje

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) situáciu okolo stratifikácie nemocníc zatiaľ nekomentuje. „K téme sa vyjadrí po rokovaní vlády v stredu (21. 8.),“ uviedla pre TASR jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

„Pre mňa je dôležitý výsledok a nie forma. Je to potrebné. Ja sa nechcem dať zastaviť a nechcem zastaviť ani odborníkov a ľudí, ktorí tomu venovali čas. Aby sa táto potrebná a žiadaná reforma, a dokonca akceptovaná aj odborníkmi, nezastavila na tom, že sa z toho chce robiť politika. Nechajte už na nás, aby sme to vymysleli,“ povedal v utorok (13. 8.) Pellegrini.

SaS podporí stratifikáciu v podobe obyčajného zákona

Opozičná strana SaS podporí stratifikáciu nemocníc ako obyčajný zákon. TASR o tom informoval hovorca strany Róbert Buček v reakcii na informáciu rezortu zdravotníctva, ktorý v nedeľu uviedol, že návrh reformy nemocníc, známy ako stratifikácia, nepredloží ako ústavný zákon.

„Ak bude stratifikácia predložená v takom znení, ako bola prezentovaná, a nebude mať nečakané nedostatky, v prvom čítaní ju ako obyčajný zákon podporíme,“ uviedol hovorca. Najneskôr do druhého čítania bude podľa neho strana žiadať dopracovanie časového nároku pacienta na jednotlivé výkony ako garanciu dostupnosti zdravotnej starostlivosti občanom po reforme nemocničnej siete.

Sme rodina sa vyjadrí, až keď spozná finálnu verziu návrhu

Hnutie Sme rodina sa k návrhu zákona o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, vyjadrí až vtedy, keď bude známa jeho finálna verzia. V tejto chvíli je podľa neho predčasné hovoriť o tom, či ho podporí alebo nie. Pre TASR to uviedla Michaela Jurcová z tlačového oddelenia hnutia.

Na nedeľnú informáciu o tom, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nepredloží stratifikáciu ako ústavný zákon, reagovala poslankyňa strany Zuzana Šebová. „Ide o rozumné riešenie, stratifikácia je dôležitá, ale nemala by sa stať predmetom politického boja," skonštatovala.

OĽaNO: Ak Smer nepodporí návrh vlastnej ministerky, mala by podať demisiu

Ak poslanci Smeru-SD v parlamente nepodporia návrh vlastnej ministerky zdravotníctva, podľa opozičného hnutia OĽaNO by mala Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) okamžite podať demisiu. Pre TASR to uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky v reakcii na nedeľnú informáciu rezortu zdravotníctva o tom, že návrh reformy nemocníc, známy ako stratifikácia, nepredloží ako ústavný zákon.  

Hnutie tvrdí, že od začiatku komunikovalo tak, že nevyhnutnú reformu nemocničnej siete Slovensko potrebuje, ale musí sa realizovať až po tom, ako ministerstvo zákonne zadefinuje nárok pacienta.

„Rovnako ako budú mať poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinnosť na svojich oddeleniach dosiahnuť určité počty výkonov, musia aj poisťovne zabezpečiť svojim pacientom výkony, ktoré majú byť stratifikáciou koncentrované do nemocníc vyššieho typu, do určitého termínu,“ vysvetlil poslanec za OĽaNO Marek Krajčí. Inak by podľa neho na reformu doplatil pacient zvýšenými čakacími lehotami.

ĽSNS vníma krok MZ SR negatívne

Krok Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR nepredložiť reformu nemocníc, tzv. stratifikáciu, ako ústavný zákon vníma Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) veľmi negatívne. Pre TASR to uviedol poslanec strany Martin Beluský. 

Veľké zmeny, akou je reforma nemocníc, by sa pár mesiacov pred voľbami mali podľa strany robiť len so súhlasom celého politického spektra, respektíve ústavnou väčšinou. „Takýto krok hodnotíme ako neschopnosť vlády vyrokovať si podporu u opozície,“ zhodnotil Beluský.

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia

Aktuálne

Diskusia