Oštěpař Vadlejch předvedl v Birminghamu svůj nejlepší výkon sezony a skončil druhý

Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu druhé místo a vylepšil svůj nejlepší letošní výkon na 85,78 m. Až posledním pokusem ho předstihl Čeng Čao-cchun z Tchaj-wanu. Jakub Holuša obsadil v nebodovaném závodě na 1500 m deváté místo.

Tento článek je více než rok starý.

Znojmo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oštěpař Jakub Vadlejch na mistrovství Evropy v atletice

Oštěpař Jakub Vadlejch na mistrovství Evropy v atletice | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Vicemistr světa Vadlejch na čtvrtý pokus v letošním seriálu poprvé pronikl na stupně vítězů a zajistil si účast ve finále ligy, které bude 29. srpna v Curychu. Ve druhé sérii přidal tři centimetry ke svému letošnímu nejlepšímu výkonu z Odložilova memoriálu.

Nejrychlejší stovka historie. Před deseti lety se Bolt nesmazatelně zapsal do atletických tabulek

Číst článek

Dlouho to stačilo na vedení, ale soupeř z Tchaj-wanu posledním hodem poslal oštěp na 87,75 m. Český reprezentant poslední dva pokusy neabsolvoval. Estonec Magnus Kirt, který jako jediný letos přehodil hranici 90 metrů, skončil třetí.

Vůbec se nedařilo německému triu a poprvé po třinácti měsících tak byl v závodě Diamantové ligy jiný než německý vítěz. Vedoucí muž seriálu Andreas Hofmann skončil čtvrtý, olympijský vítěz a mistr Evropy Thomas Röhler obsadil až sedmé místo.

Mílař Holuša se pohyboval uprostřed startovního pole, ale finiši nejlepších nestačil a propadl se až na deváté místo. Časem zůstal téměř čtyři sekundy za svým letošním maximem a znovu marně útočil na limit pro mistrovství světa v Dauhá. Vyhrál favorizovaný Ronald Musagala z Ugandy za 3:35,12.

Ze stovky se na poslední chvíli odhlásil letos nejrychlejší Američan Christian Coleman a jeho absence využil Jamajčan Johan Blake. Časem 10,07 ve fotofiniši těsně porazil domácího Adama Gemiliho, čest amerického sprintu zachraňoval třetím místem Michael Rodgers.

Blakeova krajanka překážkářka Danielle Williamsová vyhrála letos už třetí díl seriálu v čase 12,46 a opět jasně porazila americkou světovou rekordmanku Kendru Harrisonovou, kterou zbrzdila kolize na jedné z překážek. Ještě hůř dopadla další americká překážkářka a olympijská vítězka Brianna McNealová, na niž zbylo jen šesté místo.

Mistrovství Evropy družstev vyhráli Poláci. Čeští atleti sestoupili ze superligy

Číst článek

Dvoustovku vyhrála Shaunae Millerová-Uibová z Baham za 22,24. Olympijská vítězka ze čtvrtky se radovala na této trati stejně jako v Monaku a soupeřky jsou určitě rády, že na podzim v Dauhá obě disciplíny kombinovat nebude.

Nejúspěšnější atletka historie Diamantové ligy a její šestinásobná vítězka, chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, není v sezoně provázené zraněními stále v optimální formě. Znovu prohrála s oběma Kubánkami, letošní jedničkou Yaimé Pérezovou a mistryní světa z roku 2015 Deniou Caballerovou.

Nejlepší tyčkařka současnosti Řekyně Katerina Stefanidiová jako jediná překonala na třetí pokus 475 centimetrů. Sedmatřicetiletá Američanka Jennifer Suhrová, první v letošních tabulkách, se musela spokojit s děleným třetím místem výkonem o deset centimetrů horším.

Sedmibojařka Nafissatou Thiamová se v dálce zlepšila o devatenáct centimetrů, vytvořila belgický rekord 686 cm a zaskočila specialistky v čele s Ivanou Španovičovou ze Srbska. Bronzovou medailistku z Ria de Janeiro porazila o jediný centimetr, stejně jako svou vícebojařskou soupeřku Katarinu Johnsonovou-Thompsonovou z Británie.

Čtvrtku vyhrál stejně jako při předchozím mítinku v Londýně Jamajčan Akeem Bloomfield, tentokrát mu stačil čas 45,04. Nad překážkami byl nejrychlejší Turek s kubánskými kořeny Yasmani Copello, stříbrný z mistrovství světa dosáhl času 49,08. V běhu na 3000 m překážek triumfovala v sólovém závodě Beatrice Chepkoechová z Keni. Dlouho útočila na hranici devíti minut, ale tempo neudržela a v cíli byla za 9:05,55. I to stačilo na vylepšení šest let starého rekordu mítinku.