54. časť neznámych slovenských dejín: V cudzích službách pred veľkou búrkou

54. časť neznámych slovenských dejín: V cudzích službách pred veľkou búrkou

Bratislava 18. augusta 2019 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Zatiaľ čo slovenská inteligencia v prvej polovici 19. storočia väčšinovo v ničom nezaostávala za európskymi partnermi, pestovala vlastnú reč – či už v bernolákovskom alebo štúrovskom úze – horšie to bolo so slovenskou šľachtou. Francúzsky diplomat Paul de Bourgoine mohol v roku 1849 napísať toto: „Na Slovensku šľachta zvedená v týchto najnovších časoch prestížou a leskom bohatej maďarskej aristokracie a priazňou cisárskeho dvora, ktorú jej prejavoval tým, že sa naučil po maďarsky a nedávno priznal tomu jazyku výsadu jazyka parlamentu a verejnej správy apoštolského kráľovstva, slovenská šľachta zvedená týmito všetkými príčinami sa poddala úplnej maďarizácii“

Kresba Marián Tkáč

Naša šľachta „sa dala zviesť“ aj preto, že pokiaľ naši slovenskí romantici snívali o Slovanstve, Maďari nesnívali, ale konali. Zdá sa, že maďarská národná idea bola oveľa konkrétnejšia a zrozumiteľnejšia, ako slovenské škriepky o písmenká, či Kollárovo blúznenie o domove vo svojich srdciach. Pre viacerých z našich pragmatických predkov prijatie maďarskej identity i reči bolo prijateľnou podmienkou kariéry. A vymenili aj reč, aj národ, gény však nie.

Reklama

Trochu inak to vidí Štefan Polakovič vo svojich Esejach o národe: „V 17. storočí si maďarská šľachta začala všímať, že jej slovenský protipól hovorí v domácnosti iným jazykom, ktorý je podstatne odlišný od ich jazyka a rušilo ich, že sa medzi Slovákmi udržiava akýsi druh historických spomienok (myslel napríklad na Maginov obranný spis). Prenesenie uhorského hlavného mesta z Bratislavy do čisto maďarského prostredia (Budapešť) nútilo slovenských šľachticov, aby sa učili po maďarsky…“

Istým dôvodom maďarizácie v školstve bola aj zaťatosť časti evanjelickej inteligencie za češtinu. Keď v roku 1806 sa ešte mohlo na ľudových školách vyučovať v národnom jazyku, Maďari využili to, že čeština nie je jazykom Slovákov a nanucovali do ľudových škôl maďarčinu, lebo veď slovenský národ nemá kodifikovanú spisovnú reč, ktorou by sa mohlo na Slovensku jednotne vyučovať. „Kollárovci“ sa činili proti bernolákovcom, a aby všetko zaklincovali, keď vznikla „štúrovčina“, vydali v roku 1846 „Hlasowé o potřebě jednoty spisowného jazyka pro Čechy, Morawany a Slowáky“…

Reklama

Napokon aj viacerí intelektuáli prešli do cudzích služieb. Prvý medzi nimi, aj keď sa formálne hlásil za Slováka, bol zrejme „Čechobrat Protištúrsky“, teda Ján Kollár. Tridsať rokov pôsobil v Pešti (1819-1848), kde bol evanjelickým farárom a veľký chrám na dnešnom Deákovom námestí sa stal dôležitým centrom národného života tamojších Slovákov. Tí sa však mali utopiť buď v českom, alebo v maďarskom mori. Veď nevyberalo kritizoval zavedenie „štúrovčiny“. A tento človek-čechoslovák od roku 1848 pôsobil vo Viedni v službách cisárskeho dvora ako „dôverník vlády pre otázky Slovenska“.

Radíme sem aj Františka Palackého (1798-1876), „Poloslováka“ z Valašska. Ten študoval na latinskej škole v Trenčíne a býval u učiteľa, otca Ľudovíta Štúra, potom do roku 1818 študoval na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde sa spriatelil so Šafárikom, ale aj s vydatou šľachtičnou Ninou Zerdahelyovou, a tak napriek želaniu otca – chcel z neho učiteľa a kňaza – nepokračoval v štúdiu, ale tri roky vychovával v uhorských šľachtických rodinách. „Tvrdým Čechom“ píšucím o Slovákoch ako o „českom národe žijúcom po Tatrami“, sa stal údajne preto, lebo mu spolužiak v Trenčíne prebral frajerku.

Palacký „počeštil“ aj Šafárika (1795-1861), spolu vydali dielo Počátkové českého básnictví obzvláště prozodie (1818), Šafárik však do literatúry vstúpil už zbierkou Tatranská Múza (Levoča 1814). Po tom, čo vyhral súbeh na miesto riaditeľa gymnázia, odišiel v apríli 1819 medzi Srbov do Nového Sadu. Bol pri zakladaní najstaršej z Matíc, Matice srpskej (1826), v ktorej spolupracoval na vydávaní časopisu Serbski letopis. V Novom Sade sa podieľal aj na zbieraní a vydávaní slovenských ľudových piesní. Vyšli pod názvom Písně světské lidu slovenského v Uhřích (Pešť 1823). Keď potom nezískal učiteľské miesto v Rusku, odišiel na „pozvanie a záruku priateľov“ do Prahy, kde mu dali byt, čo bolo vtedy najpotrebnejšie, pretože čoskoro pribudlo do jeho rodiny šesť detí. Jeho život závisel od 380 zlatých, ktoré ročne dostával pod Palackého podmienkou: „Odteraz, čokoľvek budete písať, budete to písať len v českom jazyku“. A tak sa zo Šafárika stal Šafařík – začal si písať kvačku nad r, a jeho podpis je aj na Kollárových „Hlasowé o potřebě jednoty…“ Hoci Šafárik – na rozdiel od Kollára – vždy považoval Slovákov za osobitný národ, bol za používanie „slovenského slohu češtiny“ ako literárneho jazyka na Slovensku. Psychické depresie priviedli ho k skoku vo Vltavy 23. mája 1860. Podarilo sa ho zachrániť. Umrel 26. júla 1861.

Odnárodneným Slovákom bol Ľudovít Košút (1802-1894), ktorého rod pochádza z Turca, pričom on sa narodil na Zemplíne v Monoku, ako syn Ladislava Košúta, slovenského právnika z dediny Košúty (dnes súčasť Martina). Mladý Košút veľa času v detstve trávil u svojho strýka Juraja Košúta, veľkého slovenského vlastenca. Tu ako 12-ročný pri naháňačke padol do močovky a nebyť záchrannej ruky strýka Juraja, utopil by sa… Vo Vrútkach dlho opatrovali slovenský šlabikár, z ktorého sa učieval. Košút vniesol do politiky radikálny nacionalizmus ako rečník a novinár s dávkou demagógie, dokonca ho za to odsúdili na tri roky väzenia. Vydával rukou písané správy zo zasadnutí uhorského parlamentu v Bratislave – Pesti Hírlap, s masovým úspechom v rokoch 1841–1844. Ignoroval emancipačné snahy nemaďarských národov, čím prispel k zániku Uhorska. Naivne sa domnieval, že Srbi, Rumuni, Chorváti a Slováci sa vzdajú svojich národných požiadaviek a uspokoja sa s rozšírením „občianskych práv“. Cynicky presadzoval víziu čo najrýchlejšieho pomaďarčenia všetkých. V jeho plánoch nemali Slováci žiadne miesto, nebral do úvahy slovenské národné hnutie. Nepovažoval Slovákov za rovnocenného partnera a nikdy nevyšiel v ústrety slovenským požiadavkám.

Slovenským renegátom bol aj Petőfi – Alexander Petrovič, syn slovenských rodičov. Otec Štefan bol mäsiarskym majstrom a maďarčinu ovládal len lámane, matka Mária Hrúzová z Necpál je autorkou ľudovej pesničky Sadaj slnko sadaj. Bol žiakom slovenského národovca Štefana Koreňa, chodil do slovenskej školy v Aszóde, bol v rokoch 1838 a 1839 spolužiakom Andreja Sládkoviča v Banskej Štiavnici, kde sa mu vysmievali pre jeho maďarčinu ovplyvnenú slovenčinou. Vo svojich veršoch vo vzťahu k slovenčine napísal: „A keby Maďar nebol by som, verte, k tomuto patril by som len.“ Striedal rôzne zamestnania na viacerých miestach: v Pešti bol pomocníkom v divadle, v Šoproni vojakom, potom študoval na kolégiu v Pápe, kde sa stretol s Mórom Jókaim. V roku 1842 prvý raz vyšli jeho verše A borozó podpísané menom Sándor Petrovics. V tom istom roku 3. novembra už vyšli jeho verše už pod menom „Petőfi“. Verziu svojho mena – Sándor Petőfi – používal iba šesť rokov počas svojho života. Jeho veľkým dňom bol 15. marec 1848. Ako jeden z vodcov marcovej mládeže predniesol v Budapešti Pieseň národa, oduševňujúcu báseň revolúcie.

Reklama

Na jeseň 1848 sa ocitol v armáde ako vojnový korešpondent, a keď zasiahlo Rusko vojensky, Petőfi sa dostal do oddielov maďarskej armády generála Béma. Posledný raz ho videli pri Segesvári 31. júla 1849, kde údajne umrel ako „hrdina“. Dodnes sa však vedú spory o jeho smrti. Podľa správy agentúry TASS z 20. júla 1989 na cintoríne v Barguzine pri Bajkale našla „medzinárodná expedícia zložená z maďarských, sovietskych a amerických antropológov, ktorú financoval maďarský podnikateľ Ferenc Morvai“ hrob Alexandra Štepanoviča Petroviča – Petőfiho. Pravosť nálezu potvrdili všetci prítomní vedci. Dokázala to aj laboratórna expertíza vlasov z hrobu, ktoré sa zhodujú s prameňom zachovaných básnikových vlasov.

Ako vojnového zajatca ho odvliekli do Ruska a tu žil do roku 1856, aj sa tu oženil a písal – už nie po maďarsky. Napriek tomu Petőfi je diamantovou sponou, ktorou sa maďarská literatúra pripojila k literatúre svetovej. Ohnivý národ maďarský nemá väčšieho syna ako jeho a nemal šťastnejší deň ako deň, keď sa Slovenke Márii Hrúzovej, vydatej za novohradského Slováka Štefana Petroviča 1. januára 1823 v slovenskej dedine na juhu Maďarska, v Kiškereši, narodil syn Alexander Petrovič, ktorý sa medzi najväčších básnikov sveta zapísal ako Šándor Petőfi. A jeho vnuk Alexander sa stane na začiatku 20. storočia podplukovníkom ruskej cárskej jazdy…

Marián Tkáč

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali