Lenzerheide: velký comeback Rissveds, Čábelická sahala po desítce

Rissveds je zpět! Čábelická znovu posunula své maximum v SP, když v 6. závodě v Lenzerheide dojela 12. Van der Poel dál kraluje...

Autor: Jan Němec, Tomáš Gladiš

Švýcarské Lenzerheide dosud hostilo závod Světového poháru XCO čtyřikrát (1994 a pak 2015, 2016 a 2017) a k tomu vloni mistrovství světa, letos bylo středisko v kalendáři SP jako šestý - předposlední závod seriálu. Jedné z největších favoritek ale tradičně závod na domácí půdě nevychází - Jolanda Neff (Trek Factory Racing) nedokázala ani letos prokletí domácí tratě prolomit, naopak svůj velký návrat vítězstvím stvrdila Jenny Rissveds (SWE, Team31). Mathieu van der Poel (NED, Corendon Circus) zopakoval triumf z minulého týdne. Svůj velký den měla Jitka Čábelická (GAPP System - Cabtech), když skončila na 12. místě, bohužel českým mužům se nedařilo; až na 28. příčce dojel Ondřej Cink (Kross Racing).

Jenny Rissveds

Zcela jiné emoce ale v cíli zažila švédská šampionka Jenny Rissveds (Team31), která v Lenzerheide po dvou letech znovu zvítězila. Její cesta k tomuto triumfu ale nebyla jednoduchá. Připomeňme, že olympijská vítězka z Ria se po rodinné tragédii z vrcholového sportu zcela stáhla. A koneckonců ani dnešní závod nebyl pro ni procházkou růžovým sadem. "Po dlouhé době jsem díky třetímu místu ze Short Tracku startovala zepředu, byla jsem hrozně nervózní a z toho plynuly chyby, které mě pak stály pád," vysvětlovala Jenny Rissveds už coby vítězka v cíli. Jen těžko přitom skrývala emoce. "Je to pro mě hodně emotivní. Před dvěma lety se mi vůbec nechtělo žít a vidíte, teď jsem zpátky. Nikdy se nemá nic vzdávat. Uzavřel se tím určitý kruh, vyhrála jsem tu před dvěma lety a dnes nemůžu věřit tomu, jakou cestu jsem za ty dva roky ušla," líčila Jenny Rissveds.

O vítězství se Švédka v závěru přetahovala s nizozemskou bikerkou Annou Terpstra (Ghost Factory Racing), která jela výborný závod. Když ještě jely o vítězství na čele závodu čtyři závodnice, nejdříve svým nástupem odpárala jednu z největších favoritek na vítězství Jolandu Neff a následně později i Pauline Ferrand Prevot (Canyon Factory), až zůstaly v boji o zlato vepředu samy s Jenny Rissveds. Přesto se v posledním kole musela před výkonem švédské bikerky sklonit a závod zakončila stříbrem. Bronz putoval do rukou Pauline Ferrand Prevot, zatímco sen o vítězství Jolandě Neff ještě znesnadnil v posledním kole defekt, takže domácí fanoušky potěšila čtvrtým místem alespoň Sina Frei (Ghost Factory Racing) a poslední místo na pódiu připadlo Catherine Pendrel (Clif Pro Team).

Jitka Čábelická

Skvělý závod v Lenzerheide odjela úřadující mistryně ČR Jitka Čábelická (GAPP System - Cabtech). K radosti českých fanoušků vybojovala 12. místo, čímž potvrdila svou životní formu a opět posunula své maximum v seriálu SP XCO. Novinářům spokojená Jíťa řekla: "Je to super, jsem moc spokojená, mám formu a vše mi sedlo. Cítila jsem se celý závod velmi dobře. Základ byl v dobrém startu, neustále jsem se držela těsně za desítkou, jsem moc ráda, že se mi tam konečně podařilo zůstat až do konce závodu," svěřila se a přiznala, že se už těší na zasloužený odpočinek. "Bylo to fakt náročný, během šesti víkendů jsem jela 11 závodů! Příští víkend určitě nikde startovat nebudu, musím si odpočinout a zase trénovat na mistrovství světa."

Karla Štěpánová (Superior XC) dojela stejně jako minulý týden ve Val di Sole padesátá.

Fenomén van der Poel drtí dál drtí bikery

Závod mužů byl opět velkým představením Mathieu van der Poela. Ten letos už potřetí v rámci SP dokázal zvítězit a na domácí trati porazit i Nino Schurtera (SUI, Scott Sram). Nizozemský univerzál van der Poel se tak bodově téměř dotáhnul na vedoucí pozici, již po šesti odjetých kolech stále hájí Schurter. O celkové prvenství v seriálu ale Mathieu usilovat nebude, svůj program nyní směřuje na silnici.

Poprvé se čtyřiadvacetiletý talent prosadil mezi elitou na horských kolech v květnu v Novém Městě na Moravě, pak vyhrál v Brně mistrovství Evropy a před týdnem i pohárový závod ve Val di Sole. Své soupeře si osahal, ví, co na ně platí a v posledních 4 závodech - včetně Short Tracku - nedal nikomu šanci. Legendě Schurterovi na jeho výsostné půdě nadělil 25 sekund, třetímu Mathiasi Flückigerovi (SUI, RN Thömus Racing) více než minutu.

Nino ale jen nečekal, až Mathieu zaútočí. Naopak, on byl prvním, kdo se snažil být od začátku sedmikolového závodu hodně aktivní. Hned po zaváděcím kole, na asfaltovém stoupání útočil. Jenže Van der Poel držel. Hrátky této dvojice ale zdecimovaly zbytek startovního pole, Henrique Avancini (BRA, Cannondale Factory) se snažil zprvu držet krok, ale tempo ho popravilo. Jediný, kdo se jakžtakž držel byl Mathias Flückiger, ale ve druhé půlce závodu už jeho ztráta nabrala téměř minutu a bylo jasné, že o vítězství se popere Nino s Mathieuem.

A tentokrát to úřadující mistr světa v cyklokrosu nenechal až do posledního kola, svůj rozhodující atak založil v předposledním okruhu a vybral si právě dlouhé asfaltové stoupání. Tedy místo, kde útočil Schurter. Švýcar už neměl síly na odpověď a své čekání na vyrovnání rekordního počtu výher v SP Juliena Absalona, musí ještě prodloužit.

Mathieu van der Poel si vychutnává vítězství na domácí půdě Nino Schurtera...

Po nevydařeném představení ve Val di Sole to Čechům nevonělo ani po týdnu v Lenzerheide. S defekterm zadního kola dojel Ondřej Cink na 28. místě, Jan Vastl (Superior XC) na 39. pozici, Jaroslav Kulhavý (Jaroslav Kulhavý Cycling) nedojel vůbec a Jan Škarnitzl (Mitas Mercedes-Benz Trek) kvůli střevní chřipce vůbec do závodu nenastoupil.

"Nebylo to ale jen o defektu, objektivně musím přiznat, že to nebylo rozhodující. Možná bych dojel na 20. místě, ale lépe ne, každopádně jsem rád, že jsem dokončil. Jsem už hodně unavený, a to jak fyzicky, tak i psychicky, program byl náročný," uvedl Ondra Cink.

Ondřej Cink

"Já jsem se závodem spokojený," říkal Jan Vastl. "Povedlo se mi po startu dostat docela dopředu, ale pak mi síly chyběly v závěru. V téhle sezoně to byl jeden z nejtěžších závodů, nikde jsem si neodpočinul, ale já mám takové závody rád, hodina a půl naprosto nadoraz," uvedl dál Vastlík.

U23

Další vyrovnaný výkon podala Tereza Sásková (Česká spořitelna Specialized jun.), čtrnácté místo jí po dvou třináctých místech v Andoře a ve Val di Sole jistí místo v první patnáctce průběžného pořadí SP třiadvacítek. To vede německá hvězdička Ronja Eibl (Corendon Circus), ta se ale v Lenzerheide musela sklonit před výborně jedoucí Italkou Martinou Bertou (Torpado Ursus), která dosáhla na své první vítězství v SP.

Po čtyřech vítězstvích Vlada Dascalu (ROM, Brujula Bikes) v mužích U23 se radoval Filippo Colombo (SUI, BMC MTB Racing), který na svou příležitost dlouho čekal. Zvítězil v úvodním podniku v Albstadtu a od té doby čekal... Rumunský biker, jenž v Lenzerheide prohrál velmi těsně v závěrečném sprintu, se ovšem může radovat z celkového triumfu v letošním SP, které si, stejně jako Ronja Eibl, zajistil už v předposledním závodě. Do amerického Snow Show na finále tak oba pojedou jako jistí vítězové...

Tereza Sásková

Josef Jelínek...

Mezi Čechy se svým nejlepším letošním výsledkem v SP blýsknul Josef Jelínek (Mitas Mercedes-Benz Trek), když dojel na 35. pozici, tři místa před úřadujícím českým mistrem Matějem Průdkem (GAPP System - Cabtech).

Mohlo by vás zajímat

1. Světový pohárCo ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?
    Co ukázal první SP v Mairipora? Nástup nových tváří nebo jen boj o OH?
  2. Světový pohárÚvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.
    Úvodní díl SP v Brazílii vyšel Američanům, Cink 17.
  3. Světový pohárGaze a Richards vítězí v úvodním short tracku SP, Cink 23., Čábelická 28.
    Gaze a Richards vítězí v úvodním short tracku SP, Cink 23., Čábelická 28.
  4. Světový pohárHadi, pavouci a hvězdy mountainbikingu na startu SP 2024
    Hadi, pavouci a hvězdy mountainbikingu na startu SP 2024
  5. Světový pohárSP XCO, XCC Mairipora 2024: Program a kde sledovat
    SP XCO, XCC Mairipora 2024: Program a kde sledovat
  6. Ostatní závodyOkruh úvodního kola SP v Brazílii už v závodě C1 vyzkoušel Jan Sáska
    Okruh úvodního kola SP v Brazílii už v závodě C1 vyzkoušel Jan Sáska

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 marco - vloženo: 12.08.2019 v 19:11:37

Snad u Cimbála nepřichází nějaká krize a doma se z toho během těch 3 týdnů vyspí. Ta Jenny je skvělá moc jí to přeji. Je vidět, že si to srovnala v hlavě i když podle rozhovorů se s tím sebevědomím pořád pere, takže krok po kroku. A nyní kritika. Sorry jako? Netuším jak to má Karla se smlouvou, ale neměl tam být s lepším týmem vidět už nějaký posun zatím úspěšně couvá na konec. No zbytek parťáků z týmu ve startovním poli taky nic moc až na Lindu, která se po zranění z Brna dává dohromady. Viděl jsem následky když jí u svatostánku Švýcarů na ME V Brně vysloveně vystřihávali ze zakrváceného dresu a potom vezli do nemocnice.