ČEZ Extraliga 2023/2024

Ve Spielbergu se Kornfeil prokousal o osm míst vpřed. Abraham bral bod

Přestože se včerejší kvalifikací jezdec stáje Redox Prüstel nemohl být spokojený, z Rakouska bude odjíždět s lepším pocitem. Na svém stroji KTM se dokázal posunout z 15. startovní pozice na osmé místo v cíli a zaznamenal tak v 11. závodě sezony svůj třetí nejlepší výsledek. Jeho českému stájovému kolegovi Filipu Salačovi se zdaleka tak nedařilo a skončil mimo body. Závod kubatury Moto3 vyhrál téměř po dvou letech Ital Romano Fenati, jenž si odpykal trest za známý incident, kdy soupeři zmáčkl v plné rychlosti brzdu. V nejsilnější kubatuře MotoGP bral Karel Abraham bod za 15. místo. Výhru v poslední zatáčce uzmul Ital Dovizioso.

Ital Fenati si jede pro výhru na okruhu ve Spielbergu
zdroj: ČTK/AP autor: Joensson Kerstin

Jezdci absolvovali závod ve Spielbergu po ranním dešti z velké části na mokré trati. Kornfeil startoval z páté řady po 16. místě v sobotní kvalifikaci a brzy se dostal na hranu elitní desítky. Od 15. kola se pohyboval na osmé příčce s velkou ztrátou na nejrychlejší a na ní také projel cílem.

"Od samého začátku to byl velmi těžký závod, protože se hned během úvodních dvou kol snažili soupeři na špici získat náskok. Měli podstatně lepší tempo než druhá či třetí skupinka za nimi, tím pádem se byli schopni odpoutat, mezitím co já jsem zůstal zaseknutý v té třetí skupince," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

"Mým cílem bylo vyhrát svoji malou válku v mé skupině. V závěrečném kole ale přišel nečekaný atak od všech tří mých soupeřů. Nechtěl jsem prohrát a byl jsem moc rád, že se mi podařilo překonat Caneta a Antonelliho... Bylo by lepší skončit sedmý, ale minimálně jsme o jednu příčku vylepšili výsledek z Brna," dodal.

Letos se rodák z Kyjova dosud dokázal lépe umístit dvakrát. V červnové Grand Prix v Assenu skončil po penalizaci třetí, v květnu v Jerezu dojel sedmý.

Fenati je v letošním 11. závodu Moto3 již devátým různým vítězem. Za ním dojel Tony Arbolino a italskému hattricku zabránil Brit John McPhee. Novým lídrem MS je dnes šestý další Ital Lorenzo Dalla Porta, jenž španělského vítěze z Brna Aróna Caneta odsunul o bod na stříbrnou pozici. Kornfeil si o místo pohoršil a je desátý.

Fenati se dostal na stupně vítězů poprvé po znovunabytí závodní licence po nechvalně slavném loňském incidentu ve Velké ceně San Marina, kde v závodě třídy Moto2 při předjíždění v rychlosti kolem 200 km/h na rovince sáhl soupeři na brzdu a zmáčkl ji. Po návratu do MS byl dosud nejlépe čtvrtý v Německu, teď se stal v letošním 11. závodu Moto3 již devátým různým vítězem.

Kornfeil vyjel ve Spielbergu osmé místo

V MotoGP zvítězil též Ital Andrea Dovizioso, který v poslední zatáčce předjel španělského lídra šampionátu Marca Márqueze a po triumfu v úvodním závodě sezony v Kataru si připsal druhou výhru v ročníku. V průběžném pořadí si Dovizioso polepšil na 172 bodů, na Márqueze však stále ztrácí propastných 58 bodů.

"Zkusil jsem něco šíleného a ono to někdy vyjde. Nemyslel jsem si, že to dopadne, protože neumím brzdit tak jako Marc. Ale v poslední zatáčce to člověk prostě musí zkusit. V nejhorším případě bych byl druhý," pověděl Dovizioso.

Karel Abraham obsadil v královské kubatuře patnáctou příčku a získal bod. Český jezdec bodoval potřetí v sezoně a jeho maximem v dosavadních jedenácti Velkých cenách je čtrnácté místo z Itálie. Patnáctý byl i před měsícem v Německu.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Fenati 37:50,135, 2. Arbolino (oba It./Honda) -1,097, 3. McPhee (Brit./Honda) -1,105, 4. Vietti (It./KTM) -1,120, 5. Ramírez (Šp./Honda) -6,789, 6. Dalla Porta (It./Honda) -7,559, ...8. Kornfeil -17,902, 19. Salač (oba ČR/KTM) -40,668.
Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 155 b., 2. Canet (Šp./KTM) 154, 3. Arbolino 113, 4. Antonelli (It./Honda) 105, 5. Ramírez 89, 6. McPhee 84, ...10. Kornfeil 67, 26. Salač 6.
Moto2: 1. B. Binder (JAR/KTM) 37:24,963, 2. A. Márquez (Šp./Kalex) -0,330, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -1,839, 4. Baldassarri (It./Kalex) -2,183, 5. Fernández (Šp./Kalex) -3,303, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,645.
Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. A. Márquez 181, 2. Lüthi 138, 3. Navarro 126, 4. Fernández 121, 5. Baldassarri 115, 6. Schrötter (Něm./Kalex) 109.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 39:34,771, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,213, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -6,117, 4. Rossi (It./Yamaha) -7,719, 5. M. Viňales (Šp./Yamaha) -8,674, 6. Rins (Šp./Suzuki) -8,695, ...15. Abraham (ČR/Ducati) -48,109.
Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. M. Márquez 230, 2. Dovizioso 172, 3. Petrucci (It./Ducati) 136, 4. Rins 124, 5. Rossi 103, 6. M. Viňales 102, ...23. Abraham 4.