Evropská a Konferenční liga UEFA

ME basketbalistek do 20 let ovládly Italky, Češky skončily deváté

Těsnou výhrou nad Lotyšskem 51:50 se rozloučily české basketbalistky do dvaceti let s mistrovstvím Evropy v Klatovech, v němž obsadily deváté místo. Je to nejlepší umístění reprezentace této věkové kategorie od roku 2004, kdy dvacítka získala bronz. Ten nyní patří Francouzkám, které zdolaly Belgii 50:34. Titul poprvé putuje do Itálie, jejíž hráčky porazily v dramatickém finále Rusky 70:67.

Kristýna Brabencová
zdroj: ČTK autor: Miroslav Chaloupka

Poprvé od roku 2009 chyběly ve finále Španělky, které ovládly předchozí čtyři ročníky a sedm z posledních osmi šampionátů. Na západě Čech skončily páté, což je jejich nejhorší výsledek od roku 2005, kdy bylo pořadatelem pro změnu Brno. Tehdy byly Španělky až osmé, od té doby nechyběly v semifinále. V Klatovech je ve čtvrtfinále vyřadily pozdější šampionky Italky.

Češky při rozlučce s turnajem po první čtvrtině vedly už o deset bodů, ale nakonec ještě musely o vítězství bojovat. Lotyšky totiž před poločasem strhly vedení na svou stranu a krok s domácím týmem držely až do dramatického závěrečného dějství, v němž padlo dohromady pouhých sedm košů.

Basketbalová dvacítka skončila na ME devátá, titul mají Italky

Češky sice po první čtvrtině vedly nad Lotyšskem už o deset bodů, ale o vítězství musely hodně bojovat. Soupeřky totiž před poločasem strhly vedení na svou stranu a krok s domácím týmem držely až do dramatického závěrečného dějství, v němž padlo dohromady pouhých sedm košů.

"Ve chvíli, kdy jsme získali desetibodové vedení, tak jsme si vybrali slabou chvilku a projevila se určitě i únava, která už je opravdu velká," uvedl v tiskové zprávě asistent trenéra Pavel Kubálek.

O vítězství výběru trenéra Kena Scalabroniho rozhodla Simona Sklenářová, která byla s 15 body nejlepší střelkyní reprezentace, ale navíc minutu a půl před koncem zařídila trojkou vedení 51:48. Lotyšky sice vzápětí snížily, ale výhru už české hráčky udržely.

"Přesně takhle jsme tu akci po time outu chtěly zahrát a jsem ráda, že mi to tam spadlo," řekla k rozhodujícímu okamžiku Sklenářová. "Řekly jsme si, že je to náš poslední zápas, protože hodně holek v mládežnické reprezentaci končí, a musíme do toho tedy dát všechno," dodala.

Pro reprezentaci, která se do elitní divize vrátila po čtyřech letech, je deváté místo nejlepším umístěním na šampionátu od medailové série z let 2000 až 2004, kdy Češky postupně získaly stříbro, zlato a bronz. Při následujících sedmi účastech skončily nejlépe desáté.

"Je pro nás těžké mít bilanci pět výher a dvě prohry a skončit devátý. Ještě, když jsme prohráli jen s finalisty turnaje, ale tak to je. Chceme poděkovat hráčkám za jejich skvělou práci a prakticky jen minutou nepovedeného zápasu proti Itálii jsme se odsoudili do pozice týmu hrajícího o deváté místo," prohlásil Kubálek.

Finále mezi Italkami a Ruskami bylo hodně dramatické a rozhodovalo se v posledních vteřinách, v nichž byl nakonec úspěšnější italský celek. Ten sice začal turnaj dvěma porážkami, ale pak se rozjel a ve finále zvítězil 70:67. V zápase o bronz slavily výhru Francouzky, které dobře bránily a pod košem byly silnější než Belgičanky - zvítězily 50:34.