Volejbalový magazín

Rissvedsová i přes pád triumfovala v Lenzerheide, Čábelická zajela životní výsledek. Mužům vládl van der Poel

Dominantním výkonem zvítězila Jenny Rissvedsová v dalším závodě Světového poháru horských kol. V cross country ve švýcarském Lenzerheide si dojela švédská cyklistka pro triumf s velkým náskokem 25 sekund před Annou Terpstrovou z Nizozemska. Jitka Čábelická vybojovala životní dvanáctou příčku. Mezi muži uhájil prvenství Mathieu van der Poel před Ninem Schurterem, Ondřej Cink skončil na 28. místě.

Jenny Rissvedsová
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

Mezi muži dominoval letos již potřetí v rámci SP nizozemský univerzál van der Poel, ale protože se vrací na silnici, o celkové prvenství na horských kolech usilovat nebude. Poprvé se čtyřiadvacetiletý talent prosadil mezi elitou na horských kolech v květnu v Novém Městě na Moravě, pak vyhrál v Brně mistrovství Evropy a před týdnem i pohárový závod ve Val di Sole.

Legendě Schurterovi na jeho půdě nadělil 25 sekund, třetímu Mathiasi Flückigerovi více než minutu. Nejlepší z Čechů byl osmadvacátý Ondřej Cink, jehož zbrzdil defekt.

"Start jsem měl velmi dobrý a pohyboval se kolem desátého místa, ale ve třetím kole jsem měl mechanický problém a potom jsem se už cítil velmi zle. Jsem ale rád, že jsem dokončil, tělo teď potřebuje pořádně zotavit a pak dobře potrénovat před mistrovstvím světa," uvedl na Facebooku Cink, jenž se stále potýká s následky pádu z minulého týdne ve Val di Sole.

V Lenzerheide triumfovali Rissvedsová a van der Poel, Čábelická dojela dvanáctá

Jan Vastl obsadil 39. pozici, Jaroslav Kulhavý závod nedokončil a Jan Škarnitzl se na start nepostavil. Pořadí SP vede nadále Schurter, van der Poel se mu přiblížil na 21 bodů, jenže finálový podnik v USA vynechá. Schurter tak má sedmou celkovou trofej takřka jistou.

Devětadvacetiletá Čábelická, za svobodna Škarnitzlová, byla ve Světovém poháru dosud nejlépe osmnáctá před třemi týdny ve francouzském Les Gets. Nyní ji dělilo třičtvrtě minuty od elitní desítky, na vítěznou Rissvedsovou ztratila necelých pět minut.

"Mám formu a vše mi sedlo, cítila jsem se celý závod velmi dobře. Základ byl v dobrém startu, neustále jsem se držela za desítkou a konečně to vyšlo až do cíle," uvedla Čábelická.

O čtyři roky mladší Rissvedsová se po triumfu na olympiádě v Brazílii těžce vyrovnávala se ztrátou obou dědečků, navíc se hádala s domácím svazem a vynechala prakticky dvě sezony. Tentokrát měla těžký pád v prvním kole, ale oklepala se a vyhrála po dominantním výkonu s náskokem 25 sekund.

"Nikdy jsem se nevzdala. Po dlouhé době jsem znovu vepředu, kruh se uzavřel," řekla Švédka v televizním rozhovoru. Na pódiu ji doplnily Anne Terpstraová z Nizozemska a Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová. Domácí favoritka a vedoucí žena SP Jolana Neffová dojela po defektu až osmá.

SP v cross country horských kol v Lenzerheide (Švýcarsko):

Muži: 1. M. van der Poel (Niz.) 1:17:50, 2. Schurter -25, 3. Flückiger (oba Švýc.) -1:13, 4. Koretzky (Fr.), 5. Kerschbaumer (It.) oba -1:44, 6. Tempier (Fr.) -2:10, ...28. Cink -5:32, 39. Vastl -6:17, 80. Kobes -1 kolo, 96. Vobecký -2 kola, Kulhavý (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 závodů): 1. Schurter 1670, 2. M. van der Poel 1649, 3. Avancini (Braz.) 1360, 4. Flückiger 1348, 5. Kerschbaumer 970, 6. Sarrou (Fr.) 907, ...11. Cink 692, 31. Škarnitzl 315, 49. Vastl 176.

Ženy: 1. Rissvedsová (Švéd.) 1:21:09, 2. Terpstraová (Niz.) -25, 3. Ferrandová-Prévotová (Fr.) -1:19, 4. Freiová (Švýc.) -2:03, 5. Pendrelová (Kan.) -2:12, 6. McConnellová (Austr.) -2:16, ...12. Čábelická -4:46, 50. Štěpánová (obě ČR) -12:32.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 závodů): 1. Neffová (Švýc.) 1625, 2. Courtneyová (USA) 1552, 3. Ferrandová-Prévotová 1225, 4. Terpstraová 1210, 5. McConnellová 992, 6. Freiová 984, ...17. Čábelická 577, 45. Štěpánová 180.

Ženy do 23 let: 1. Bertaová (It.) 1:09:29, 2. Eiblová (Něm.) -25, 3. Battenová (USA) -1:09, ...14. Sásková (ČR) -5:40.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 závodů): 1. Eiblová 480, ...14. Sásková 59, 29. Czeczinkarová 11, 43. Neumanová 4, 48. Tvarůžková (všechny ČR) 1.