so 10.8.2019
MUZ

První výhra doma! Baník - Bohemians 1905 4:2!

Baník doma zabral! Po dvou vítězstvích na půdě soupeře vybojoval tři body i před vlastním publikem. Porazil pražské Bohemians 1905 4:2, čemuž dvěma góly pomohl Nemanja Kuzmanovič.

Velmi zábavná podívaná s množstvím zajímavých střeleckých možností zaujala poprvé už ve 4. minutě. Martin Fillo zacentroval k bližší tyči, kde míč hlavou tečoval Robert Hrubý. Roman Valeš v brance Bohemians měl štěstí, že mu míč mířil přímo do rukou. Ve 12. minutě se dostal k prvnímu nebezpečnému zakončení Tomáš Smola. Míč mu před branku šikovně poslal Martin Fillo. Útočník Baníku neměl příliš prostoru, zkusil zakončit obloučkem přes gólmana, chyběla mu však přesnost.

V 17. minutě nastala situace, která byla vzhledem k dosavadnímu vývoji trochu nečekaná. Baník chyboval na vlastní polovině. hosté zaútočili do rozhozené obrany, Petr Hronek zakončil svůj průnik do šestnáctky tvrdou střelou, jíž propálil Viktora Budinského. A Bohemka vedla 1:0.

O šest minut později to znovu zkusil Tomáš Smola. Hlavičkou trefil prostor, který hájil gólman Valeš. A za další minutu přišlo vyrovnání. Robert Hrubý poslal míč Martinu Fillovi, ten našel přesným centrem na hranici šestnáctky číhajícího Nemanju Kuzmanoviče. A "Kuzma" si míč zpracoval, posunul o několik metrů blíž k brance, připravil ke střele a pak naprosto nekompromisně zakončil - 1:1!

A znovu chvíle pro Tomáše Smolu. Po centru výborně hrajícího Dyjana Carlose de Azeveda se v šestnáctce Bohemians znovu prosadil hlavou, mířil však vedle.  O dvě minuty později už ale vedla aktivita Tomáše Smoly v šestnáctce Pražanů ke gólu. Míč do šestnáctky poslal tentokrát Jiří Fleišman. Vytáhlý útočník Baníku hlavičkoval tentokrát přesně. Valeš míč přitlumil, leč nechytil, čehož využil Martin Šindelář. Uplatnil svůj důraz a dorazil míč zpět na branku Bohemians. Gólman Valeš jej vleže rukou vytáhl zpět do hry, ale pomezní sudí svým pohybem směrem ke středu hřiště signalizoval, že balon už překročil čáru - 2:1!

Brzy po přestávce uchvátil publikum úžasnou individuální akci Carlos de Azevedo. Z levé strany se křížem v rychlosti probil i s míčem až k šestnáctce Bohemians. Žádný z hráčů pražského výběru jej nedokázal zastavit a ani mu zabránit v následné tvrdé střele. Tu skvělým způsobem zneškodnil až gólman Valeš.

Dobře patnáct minut se ve druhé půli valila na branku Bohemians jedna akce Baníku za druhou. Jiří Fleišman prostrčil balon do šestnáctky Robertu Hrubému, Valeš vyrazil na roh. Ránu Nemanji Kuzmanoviče srazil jeden z hráčů Bohemians nad břevno. De Azevedova jedovka prosvištěla kolem pravé Valešovy tyče. Zdálo se, že gól Baníku na 3:1 je jen otázkou času, když náhle udeřilo na druhé straně. Hosté podnikli nebezpečný brejk, Jan Vodháněl se v pokutovém území Baníku dostával do nebezpečné pozice a Martin Fillo jej fauloval. Kopala se penalta, a tu Kamil Vacek proměnil - 2:2.

Vzápětí pálil nebezpečně Ibrahim Keita. Minul však branku a příští slovo si vzal znovu Baník. Akce začala u Viktora Budinského a trvala pouhých devět vteřin. Brankář Baníku míč vykopl za půlící čáru. Tam jej Tomáš Smola díky vyhranému souboji hlavou prodloužil rozběhnutému De Azevedovi. Ten skvěle s míčem na noze zvládl běžecký souboj s Lukášem Hůlkou, zasekl, aby získal prostor, rychle však posunul balon rozběhnutému Kuzmanovičovi, jenž byl v šestnáctce nelítostný. Propálil Valeše a svým druhým gólem v zápase vrátil Baníku vedení. To se psala 65. minuta.

A za dalších pět minut Baník definitivně rozhodl. Jiří Fleišman poslal po šestnáctky lahůdkový centr. Zhruba metr před malým vápnem si na něj naskočil Tomáš Smola a hlavou zacílil nechytatelně k tyči.

Pak ještě zazlobil Keita, když v 77. minutě poslal míč hlavou do protipohybu Viktora Budinského, trefil však pouze tyč.

A svůj výkon, za nějž byl odměněn ovacemi ve stoje, ozdobil Carlos De Azevedo ekvlibristickým číslem, když si při průniku po levé straně pohrál s míčem tak, že si jej při běhu  "poponesl" na hlavě několik metrů dopředu. Zasloužil si potlesk stejně jako celý Baník.

Fotogalerie

Ohlasy k utkání

Bohumil Páník: "Bohemka praktikovala tradiční způsob hry, a když začala napadat, tak to nebylo jednoduché. V momentě, kdy se dostali k bráně, tak byli nebezpeční. Když se tam dostali poprvé, tak z toho byl gól. Mužstvo ale ukázalo morální sílu, otočilo to. Nakonec přežilo i druhý krizový moment po vyrovnání. Tlačili jsme tak dlouho, až jsme to přetlačili na naši stranu."

Martin Hašek: "Do zápasu jsme vstoupili průměrně, nicméně jsme vstřelili gól. Ten nám ale vůbec nepomohl k uklidnění nebo zlepšení. Dělali jsme všechno špatně. Za stavu 1:2 v poločase to bylo ještě dobré, dalo se to hrát. Trochu se to zlepšilo s naším pohybem, v první půli jsme byli zapíchlí jako panáci, ale bylo to málo. Přesto, že jsme vyrovnali na 2:2, pak jsme ale poměrně brzo dostali na 2:3."