Statistické ohlédnutí za Gävle a Boras

Aktuality
neděle 4. srpna 2019
Mládežnické evropské vrcholy jsou za námi. Přinášíme tradiční statistický pohled na mistrovství Evropy do 22 let v Gävle a evropský šampionát juniorů v Boras.

Mistrovství Evropy do 22 let (Gävle – Švédsko)

Na evropském šampionátu kategorie do 22 let ve švédském Gävle startovalo celkem 1105 atletů (597 mužů a 508 žen). Mistrovských soutěží se zúčastnilo 49 národních federací + nezávislí atleti z Ruska. Nejpočetnější výpravu poskládala Francie (79 atletů). Následovalo Německo a Itálie (72 atletů), Velká Británie (59 atletů) a Polsko s Ukrajinou (57 atletů). Česká reprezentace vyslala do bojů 32 závodníků a byla čtrnáctou nejpočetnější výpravou.

Medailové pořadí ovládlo Německo (9-6-6) před Polskem (6-3-3) a Francií (5-6-6). Elitní pětici uzavírají čtvrtá Velká Británie (3-8-3) a páté Švýcarsko (3-0-1). Česká republika získala dvě stříbrné medaile díky čtvrtkařce Ladě Vondrové a tyčkařce Amálii Švábíkové, což ji řadí na 19. místo v této statistice. Na evropský titul dosáhli atleti ze 17 zemí. Medaili si na krk pověsili reprezentanti z 29 zemí.

Co se týká bodového hodnocení závodníků, kteří skončili do osmého místa, byli suverénně nejúspěšnější opět Němci (218 b.) před Francií (162.5 b.), Velkou Británií (147 b.), Polskem (128 b.) a Španělskem (107.5 b.). Český tým posbíral 20 bodů a byl osmnáctý. Kromě Vondrové druhá na hladké čtvrtce a šestá na překážkové čtvrtce) a Švábíkové se do elitní osmičky dostali ještě sedmá tyčkařka Nikola Pöschlová, osmá půlkařka Vendula Hluchá a osmý výškař Marek Bahník. Alespoň jeden bod za umístění do osmé příčky vybojovali atleti z 41 zemí.

V průběhu mistrovství bylo překonáno pět rekordů šampionátu. Do čela historických statistik tohoto podniku se zapsali polský oštěpař Cyprian Mrzyglód (84.97), německý desetibojař Niklas Kaul (8572 b.), Němka Alina Rehová na trati 10 000 metrů (31:39.34), Dánka Anna Emilie Mollerová na trati 3000 metrů překážek (9:27.31) a Běloruska Elvira Hermanová na stovce překážek (12.70).

V pěti případech se také měnilo vícebojařské maximum mistrovství. Postarali se o ně desetibojaři Niklas Kaul v oštěpu (77.36), další Němec Manuel Eitel na stovce (10.42) a Estonec Johannes Erm v dálce (797). Mezi sedmibojařkami se blýskly Švýcarka Geraldine Ruckstuhlová v oštěpu (54.82) a Belgičanka Hanne Maudens na závěrečné osmistovce (2:08.79).

Padly také tři letošní nejlepší evropské výkony. Stalo se tak zásluhou řeckého dálkaře Miltiada Tentógloua (832), německého desetibojaře Niklase Kaula (8572 b.) a běloruské překážkářky Elvíry Hermanové (12.70). Ve 14 případech se měnil leader evropských tabulek v kategorii do 22 let.

Novými národními rekordmany své země v seniorské kategorii se stali Dánka Anna Emilie Mollerová na pětce (15:07.70), turecký trojskokan Necati Er (17.37) a jeho reprezentační kolega Salih Korkmaz na chodecké dvacítce (1:21:32).

Celkem čtrnáct atletů vystoupalo dvakrát na stupně vítězů. Čtyřem se to podařilo v individuálních disciplínách. Pro zlatý double si doběhli Dánka Anna Emilie Mollerová (3000 m př. a 5000 m), Francouz Jimmy Gressier (5000 a 10 000 metrů) a Britka Jemma Reekieová (800 a 1500 m). Němka Alina Rehová ovládla závod na 10 000 metrů a byla stříbrná na poloviční trati.

Mistrovství Evropy juniorů (Boras – Švédsko)

Na evropském šampionátu juniorů v Boras startovalo 1104 atletů (582 mužů a 522 žen). Své reprezentanty vyslalo do mistrovských klání 47 federací a nechyběli ani nezávislí atleti z Ruska. Nejpočetnější výpravu tvořili Němci (80 atletů). Následovali Itálie (74 atletů), Velká Británie (70 atletů) a Francie (67 atletů). Česká výprava čítala dohromady 41 nadějí a byla desátou nejpočetnější.

Medailovému pořadí kralovali Britové (6-3-6) před Itálií (5-3-3) a Nizozemskem (4-4-1). Do TOP 5 se vešli ještě čtvrtá Ukrajina (4-2-0) a páté Turecko (3-4-3). Česká republika obsadila s dvěma stříbry a dvěma bronzy osmnácté místo. Na stříbrný stupínek vystoupali diskař Michal Forejt a štafeta čtvrtkařů. Z bronzu se radovali diskař Jakub Forejt a čtvrtkařka Barbora Malíková. Z evropského titulu se mohli těšit zástupci 17 zemí. Na stupně vítězů vystoupali reprezentanti 29 federací.

Také bodové hodnocení do osmé příčky patřilo Britům, kteří posbírali celkem 168 bodů. Druzí byli Němci (144.5) a třetí skončili Italové (131.33 b.). Mezi pěticí nejlepších jsou ještě čtvrtí Francouzi (109.5 b.) a páté Španělsko (90 b.). Atleti z České republiky se umístili v elitní osmičce dohromady ve čtrnácti případech a jsou jedenáctí s 60.5 body. Z historického hlediska byla úspěšnější pouze česká výprava na MEJ v San Sebastianu v roce 1993 (63.5 b.). Pro porovnání, na předešlém mistrovství Evropy juniorů v Grossetu 2017 bylo na kontě českého týmu 43 bodů. Na bodované umístění dosáhli atleti z 34 zemí.

Jen jedinému atletovi se podařilo překonat juniorský evropský rekord. V kladivářském sektoru se postaral o historický zápis Ukrajinec Myhaylo Kochan, jehož náčiní dolétlo na 84.73. Byl také jediným, kdo vylepšil hodnotu historického maxima šampionátu. Kochan se dostal také do čela letošních juniorských světových tabulek. Stejného počinu dosáhly ještě španělská sedmibojařka Maria Vicenteová (6115 b.) a britská štafeta čtvrtkařek (3:33.03). Leader letošních evropských tabulek se měnil ve čtrnácti disciplínách.

Dvakrát padl seniorský národní rekord. Oba případy se staly v sedmiboji. Kromě již zmiňované Vicenteové se totéž podařilo také stříbrné Irce Kate O´Connorové (6093 b.). Juniorských národních rekordů bylo překonáno celkem 39.

Jedenáct atletů získalo dvě medaile. Pouze dvěma závodnicím se to podařilo v individuálních disciplínách. Švýcarská běžkyně Delia Sclabasová vyhrála patnáctku a byla stříbrná na osmistovce. Švédka Tilde Johanssonová zvítězila na stovce překážek a byla stříbrná v dálkařském sektoru.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová