Lidovky.cz

Dressel navázal na překonání Phelpsova rekordu, na MS získal již páté zlato, uspěla i Ledecká

Sport

14:20aktualizováno  15:26
Kwangdžu - Plavec Caeleb Dressel vyhrál na mistrovství světa v Kwangdžu kraulařský sprint i motýlkářskou stovku a navíc pomohl americké smíšené kraulařské štafetě k vítězství v novém světovém rekordu. V Koreji získal Dressel šesté zlato, v součtu s předchozím šampionátem má už 13 titulů. Prvního zlata se dočkaly Švédka Sarah Sjöströmová a Američanka Katie Ledecká..

Americký plavec Caeleb Remel Dressel. foto: Reuters

Dvaadvacetiletý Dressel nejprve ovládl 50 m volný způsob. Brazilce Bruna Fratuse a Řeka Kristiana Golomějeva, kteří se podělili o druhé místo, porazil o více než čtyři desetiny. O pár minut později byl jasně nejrychlejší i na 100 m motýlek. Za vlastním světovým rekordem, který semifinálovým časem 49,50 sebral fenomenálnímu krajanovi Michaelu Phelpsovi, zaostal o 16 setin.

Světové maximum vylepšil na závěr programu jako první člen smíšené štafety na 4x100 m volný způsob, která o dvě desetiny překonala dosavadní rekord z předloňského MS v Budapešti. Tam byl Dressel se sedmi zlatými nejúspěšnějším plavcem šampionátu a vyrovnal Phelpsovu rekordní bilanci titulů na jednom mistrovství. Letos může tento výkon vyrovnat v nedělní polohové štafetě. Ze smíšeného polohového závodu má navíc stříbro.

Pětadvacetiletá Sjöströmová ukončila čekání na zlato z Kwangdžu vítězstvím na motýlkářské padesátce. Dosud v Koreji vybojovala stříbro a dva bronzy, celkem už má na kontě osm světových titulů.

Premiérového titulu se dočkala i Ledecká, která vyhrála kraulařskou osmistovku a získala celkově 15. zlato, což je v bazénu maximum mezi ženami. Dosud v Kwangdžu získala dvě stříbra, patnáctistovku vynechala kvůli nemoci.

Sedmnáctiletá znakařka Regan Smithová sice ve finále dvoustovky zaostala o více než tři desetiny za svým světovým rekordem ze semifinále, přesto jí to bohatě stačilo k prvenství. Zvítězila o dvě a půl sekundy a osminásobné mistryni světa Maďarce Katince Hosszúové, jež doplavala poslední, nadělila dokonce přes šest sekund.