22. 7. 2019 07:19 − 2415× − 1

Strhující duel o rakouský titul pokračuje

Parádní souboj o titul v domácím mistrovství spolu od začátku roku sehrávají dva velmi rychlí jezdci.

Julian Wagner zdědil Škodu Fabia R5 po Raimundu Baumschlagerovi včetně podpory oficiálního rakouského zastoupení této značky a debut na Jänner Rallye nemohl dopadnout lépe. Mladý pilot extrémně těžkou rally vyhrál, zatímco jeho hlavní soupeř Hermann Neubauer odstoupil hned v samém úvodu. V dalších třech soutěžích se už oba piloti střetnuli v přímém souboji a pokaždé se z vítězství radoval pilot Fordu Fiesta R5. V průběžném pořadí si sice nadále drží vedoucí příčku Wagner, ale to jen díky Neubauerovu lednovému odstoupení. Jelikož se ale do konečného pořadí započítává šest nejlepších výsledků ze sedmi soutěží, Wagner dobře věděl, že mu druhá místa k titulu stačit nebudou. V páté rally tak potřeboval ideálně vyhrát, aby si udržel dobré vyhlídky na zisk titulu. Rallye Weiz byla kromě strhujícího duelu o titul rovněž místem, kde se tvrdě bojovalo o průběžnou třetí příčku. Tu zatím drží Johannes Keferböck, ovšem jeho hlavní soupeř Günther Knobloch s další Fabií R5 v jednotlivých soutěžích předvádí větší rychlost.

Zařazení soutěže do Central Rally Trophy na start přilákalo zahraniční jezdce v čele s Rokem Turkem v Hyundai i20 R5 a českým zástupcem Ondřejem Bisahou, který zatím pokračoval s Fordem Fiesta R5. Slovinec začal rychleji a kromě vedení v trofeji se ujal i pěkné třetí příčky absolutně. V páté zkoušce ale svůj Hyundai neukočíroval a vlétnul do lesa. Spolujezdkyně Blanka Kacin musela pro jezdce zavolat vrtulník, který Turka transportoval s nepotvrzeným podezřením na zlomeninu obratle do nemocnice. Vedení v Central Rally Trophy se následně ujal Bisaha, který se na rozdíl od slovinského soupeře žádného přešlapu nedopustil. Se svým Fordem dojel až do cíle, získal maximum bodů a v celkovém pořadí zůstal těsně pod stupni vítězů. Překvapivé druhé místo za Bisahou a celkově sedmé vybojoval na tratích náročné soutěže Kevin Raith, který se za volant soutěžního vozu posadil poprvé od roku 2015. Místo tehdejšího Opelu Corsa však usednul do výrazně silnějšího Peugeotu 208 T16 R5. Čtvrtý v hodnocení trofeje i dvoukolek skončil na Rallye Weiz další český zástupce Egon Smékal s Citroënem DS3 R3T. Kategorii dvoukolek ovládnul Hermann Gassner jun. s Toyotou GT 86 R3, ale nejvíce bodů si do mistrovské klasifikace připsal druhý Roland Stengg v Opelu Adam R2.

Úvodní rychlostní zkouškou projel v největším tempu Wagner a svému úhlavnímu rivalovi nadělil 1,6 sekundy. Neubauer ale vyhrál druhý test s náskokem dvou vteřin a mladšího soupeře v průběžných výsledcích o vedení připravil. Wagner ve zbytku páteční etapy nebyl schopen tempu soupeře s Fordem stačit. Největší ztrátu si připsal na RZ 4, kde nechal 13,4 sekundy. Neubauer tedy vyhrál pět ze šesti pátečních testů a vyjel si náskok 17,1 sekundy. V této chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že by se v sobotu mělo odehrát nějaké velké drama. Lídr ale hned na první ranní zkoušce chyboval, vrazil do balíků slámy a skončil mimo trať. Fiestu R5 se štěstím dokázal dostat zpátky, ale cílová fotobuňka byla nemilosrdná a naměřila mu čas o 18,3 vteřiny horší než Wagnerovi. Pořadí na čele se podruhé během rally změnilo. Neubauer se ale rozhodně nevzdával, a jelikož mu vůz fungoval po incidentu bez potíží, dokázal se po RZ 9 vrátit do čela. V půlce dne ale držel minimální náskok dvou sekund. Wagner do závěrečné sekce vlétnul parádně a hned se znovu ujal vedení. Neubauer na něho překvapivě nestačil ani na dalších dvou zkouškách. Do závěrečné Power Stage mladý pilot škodovky vstupoval s náskokem 3,5 sekundy a nakonec se ukázal jako ten, který dokázal lépe udržet nervy na uzdě. Neubauer ještě zkusil poslední útok, ale znovu chyboval a musel se smířit s porážkou. Wagner si připsal druhý triumf sezóny a udržel si vedení v průběžném pořadí. Závěrečná dvojice podzimních soutěží tedy jistě nabídne zajímavou podívanou. A bojovat se bude i o zmíněné třetí místo. Knobloch v Rallye Weiz skončil na pěkném třetím místě a znovu se dotáhnul na Keferböcka, který tentokrát do cíle dojel jako pátý.

Stav šampionátu: 1. Wagner 117, 2. Neubauer 101, 3. Keferböck 56, 4. Knobloch 48