Lyžování ČR 2024

Bezchybná Hilgertová má další zlato, je mistryní světa do 23 let. Mezi juniorkami ji napodobila Galušková

Po překvapivém zlatu na evropském šampionátu dospělých si připsala další cenný triumf. Kajakářka Amálie Hilgertová neměla v závodě do 23 let ve vodním slalomu konkurenci a ve finále mistrovství světa v Krakově suverénně zvítězila. Díky čisté jízdě porazila o půl sekundy domácí Klaudii Zwoliňskou, která měla dvě trestné sekundy za dotek branky. Na Hilgertovou navázala v juniorkách Antonie Galušková.

Amálie Hilgertová
zdroj: ČTK/PA autor: Bradley Collyer

Blízko k medaili měla ve své doplňkové disciplíně letošní překvapivá mistryně Evropy v této věkové kategorii Tereza Fišerová, která skončila čtvrtá se ztrátou 42 setin na bronzovou Němku Selinu Jonesovou.

Jednadvacetiletá Hilgertová, neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, prožívá životní sezonu. Na začátku června překvapila triumfem na mistrovství Evropy a nyní získala světové zlato mezi svými vrstevnicemi.

Skvělý dojem měla už ze svého výkonu v semifinále, kde byla třetí. "Jízda se mi hrozně líbila a měla jsem z toho dobrý pocit. Musím říct, že mi to v některých místech i klouzalo, což je takřka neuvěřitelné," pochvalovala si Hilgertová.

Hilgertová triumfovala na MS ve vodním slalomu do 23 let

Ve finále ještě o více než tři sekundy zrychlila a pokazila radost polským fanouškům, kteří doufali ve vítězství domácí Zwoliňské. "Byla to takřka dokonalá jízda. Vyšlo mi všechno, jak jsme s trenérem plánovali. Nemůžu tomu ani uvěřit," rozplývala se novopečená mistryně světa. Hilgertová si tak spravila chuť po třiadvacítkovém evropském šampionátu, kde ji dva šťouchy odsunuly na čtvrtou pozici.

Galušková už v Krakově získala stříbrné medaile v hlídkách i v závodu smíšených deblkanoí. Na cestě k individuálnímu triumfu po suverénním prvenství v kvalifikaci zaváhala jen v semifinále, v němž po dotecích dvou branek obsadila poslední postupové desáté místo. Ve finále za sebou i s jednou chybou nechala o více než vteřinu Slovinku Evu Alinu Hočevarovou. Lucie Nesnídalová obsadila šesté místo, Kateřina Beková byla po neprojetí branky desátá.

Ve finále kanoistů do 23 let byl jediným českým zástupcem kanoista Jan Větrovský, který nenavázal na třetí místo ze semifinále a po velké chybě skončil osmý. Juniorský kanoista Adam Král byl čtvrtý, medaile mu unikla o sekundu a 13 setin.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu v Krakově:

Muži do 23 let: C1: 1. Gestin 90,39 (0 tr. sekund), 2. Roisin (oba Fr.) -0,95 (0), 3. Jegou (Ir.) - 1,58 (2), ...8. Větrovský -7,65 (0), v semifinále 20. Chaloupka, 24. V. Heger (všichni ČR).

Ženy do 23 let: K1: 1. A. Hilgertová (ČR) 95,22 (0), 2. Zwolinská (Pol.) -0,54 (2), 3. Jonesová (Něm.) -3,12 (0), 4. Fišerová -3,54 (0), ...v semifinále 21. G. Satková (obě ČR).

Junioři: C1: 1. Polenčič (Slovin.) 98,47 (4), 2. Nowobilski (Pol.) -0,75 (2), 3. Fischer (Fr.) -0,79 (2), 4. Král -1,92 (0), ...v semifinále 14. Kratochvíl, v kvalifikaci 34. Lhota (všichni ČR).

Juniorky: K1: 1. A. Galušková (ČR) 100,91 (2), 2. Hočevarová (Slovin.) -1,09 (0), 3. Leibfarthová (USA) -1,44 (6), ...6. Nesnídalová -3,20 (0), 10. Beková (obě ČR) -55,87 (50).