MENU
zdravy-zivot

TOTO je dôvod prečo trpí Alzheimerovou chorobou viac žien než mužov

U žien vo veku nad 60 rokov je 2-krát pravdepodobnejší výskyt Alzheimerovej choroby ako rakoviny prsníka.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TOTO je dôvod prečo trpí Alzheimerovou chorobou viac žien než mužov

Vedci pravdepodobne odhalili, prečo Alzheimerova choroba a demencia postihujú viac ženy ako mužov. Doteraz predpokladali, že dôvodom je to, že ženy žijú dlhšie ako muži.

Nový výskum, ktorý prezentovali na Medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles uvádza, že to tak nemusí byť. Túto disproporciu môžu podľa vedcov vysvetľovať rozdiely v mozgových prepojeniach a génoch špecifických pre obe pohlavia.

Vedci prišli s novým spôsobom liečby Alzheimerovej choroby

Proteín tau

Vedci z amerického Vanderbilt University Medical Centre študovali snímky mozgu stoviek mužov a žien. Zamerali sa pritom na proteín s označením tau.
Jednou z charakteristík Alzheimerovej choroby je hromadenie tau proteínov a amyloidov v mozgu. Keď vytvoria toxické, spletené zhluky, spôsobí to odumieranie mozgových buniek, čo vedie k problémom s pamäťou.
Vedci našli rozdiely medzi pohlaviami v spôsobe, ako sa proteín tau šíri oblasťami mozgu. Zdá sa, že ženy majú lepšie prepojenie medzi jednotlivými oblasťami, kde sa vytvára proteín tau, čo má podľa štúdie dopad na mozog.
Práve pre vyššiu prepojenosť môže byť tak ženský mozog náchylnejší na rýchlejšie šírenie proteínov tau, a teda aj ku kognitívneho úpadku.

Neurológ: Alzheimera má každý 20. Slovák nielen na dôchodku! A bude nás viac. Vyhnete sa mu?

Rizikom sú ja gény špecifické pre pohlavie

Iná štúdia z University of Miami našla dôkazy, že k rizikám vzniku Alzheimerovej choroby patria tiež gény špecifické pre mužov a ženy. Toto zistenie by mohlo viesť k vytváraniu jedinečných rizikových profilov u mužov a žien. „Genetika môže prispievať k rozdielom v rizikách vzniku a vývinu choroby medzi pohlaviami,“ povedal Brian Kunkle, ktorý výskum viedol.
Nateraz však nie je známe, či sa dá táto informácia použiť pri identifikovaní mužov a žien, ktorým táto choroba hrozí.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trojročného syna bolieva ucho. Čo to môže byť, je to vážne?

Bolesť ucha je jeden z najčastejších symptómov u detí. Bolesť uší môže byť primárna, kedy je patológia ušného pôvodu (oblasť vonkajšieho, stredného či vnútorného ucha) a sekundárna, tzv. prenesená bolesť, kde musíme pátrať po prípadnom zdroji bolesti napr. stomatologického charakteru. Najčastejšou príčinou je zápalový proces a infekcia. V detskom veku sú časté poruchy sluchovej trubice. Sluchová trubica je samostatný orgán, ktorý spája nosohltan a stredoušnú dutinu. Sluchová trubica má tri funkcie - ventilačnú, drenážnu a ochrannú. Porucha ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť jej patológiu. Detský pacient má odlišné anatomické pomery sluchovej trubice od dospelého človeka. Až u 40 % detí sa vyskytuje porucha sluchovej trubice. Vo väčšine prípadov sa nemusí jednať o nič vážne. Avšak pri pretrvávaní bolesti ucha, prípadne pridružení ďalších príznakov ako je zvýšená teplota, zhoršenie sluchu, výtok z ucha, závraty a podobne, je potrebné dôkladné otoskopické a ďalšie vyšetrenia.

čítať viac

Po noci mám vždy hrubý biely povlak na jazyku. Čo s tým?

Biely povlak na jazyku môže mať via­cero príčin. Môže to byť príznak prob­lému s trávením, oslabenej imunity pri prechladnutí alebo zápal v ústnej dutine, nedostatok B vitamínov alebo železa, nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov, hlavne antibiotík, pri fajčení alebo cukrovke. Najčastejšie je to však prejav kvasinkovej infekcie na jazyku.

Na začiatok liečby je vhodné použiť škrabku na jazyk, ktorá odstraňuje biely povlak z jazyka, znížiť príjem cukru a použiť probiotické pastilky, ktoré pomáhajú osídliť ústnu dutinu správnymi baktériami. Taktiež môžete používať dezinfekčný alebo protizápalový sprej do ústnej dutiny a začať užívať vitamíny B skupiny, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznice. Ak by problém pretrvával, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor