MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka: TOTO je najúčinnejšia zbraň proti rakovine prsníka!

Mamografické vyšetrenie poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka: TOTO je najúčinnejšia zbraň proti rakovine prsníka!

Rakovina prsnej žlazy - prsníka, je najčastejším nádorovým ochorením u žien. U nás ňou ochorenie ročne takmer 2000 žien.

Jednou z najsilnejších zbraní proti rakovine je prevencia. Lekári preto často apelujú na ženy,  aby nezanedbávali preventívne prehliadky, vďaka ktorým vedia podchytiť čo najviac nádorových ochorení v počiatočnom štádiu a v bezpríznakovom období.

Metódy diagnostiky

„Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po 40. roku života a je plne hradené zdravotnou poisťovňou každé dva roky. Poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze, v prípade nálezu o charaktere, lokalizácii či veľkosti nádoru,“ vysvetľuje primárka rádio-diagnostického oddelenia v Levoči Elena Loumová.

Doplnkovou metódou, v prípade hutnej žľazy či nejednoznačného nálezu, je ultrazvukové vyšetrenie. Je taktiež častou voľbou mladých žien do 40 rokov, tehotných a dojčiacich žien. „Tieto zobrazovacie metódy sú základom v diagnostickom procese, avšak iba definitívne histologické vyšetrenie tkaniva pri biopsii môže potvrdiť diagnózu. Presná diagnostika karcinómu prsníka je kľúčová pri následnom rozhodovaní o ďalšej liečbe,“ konštatuje primárka.

Samovyšetrenie 

Nezabúdajte ani na samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie. Vtedy sú prsia v úplnom pokoji bez hormonálnych vplyvov a ľahko sa vyšetrujú. Aj ženy po prechode by mali vykonávať pravidelné samovyšetrenie, napríklad vždy prvý deň mesiaca. Ak pri ňom spozorujú akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim stavom, mali by vyhľadať lekára. 

Riziková skupiny

Za posledných 10 rokov sa celosvetový výskyt tohto ochorenia podľa nej zvýšil takmer o 33 %, na Slovensku ročne postihne viac ako 2000 žien. Loumová upozornila, že v súčasnosti už nie je výnimkou karcinóm prsníka aj u žien mladších ako 30 rokov. Rizikovú skupinu predstavujú ženy, ktoré nerodili, nedojčili, majú toto ochorenie v rodine a otehotneli po 30. roku. Medzi rizikové patria aj ženy užívajúce dlhodobo estrogény, ženy v menopauze, s nadváhou, hypertenziou, cukrovkou a ženy fajčiarky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Po pôrode mi neustále treba na wc. Čo s tým mám robiť?

Ťažkosti, ktoré popisujete, môžu byť príznakom hyperaktívneho, teda dráždivého močového mechúra. Rozhodne treba navštíviť urológa, ktorý buď potvrdí túto diagnózu alebo nájde inú príčinu ťažkostí. Tých príčin, môže byť veľa,, ale najčastejšie je to práve hyperaktívny močový mechúr. Prejavuje sa častým močením, nutkaním na močenie, náhle vzniknutým, nepotlačiteľným nutkaním na močenie, močením v malých porciách, nočným močením. Po vyšetrení a vylúčení iných príčin je liečba medikamentózna. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré upravujú tento stav a utlmujú zvýšenú aktivitu močového mechúra.     

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor