Kresák by exprezidentom, ktorých zvolia do parlamentu, pozastavil výhody

Bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami Národnej rady (NR) SR či nastúpili do inej ústavnej funkcie, by dočasne mohli prísť o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z prezidentského paláca. Takúto zmenu chce iniciovať poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák.

16.07.2019 11:29 , aktualizované: 16:45
debata (69)

Na problematiku s výhodami bývalých prezidentov upozornil na sociálnej sieti. Poukázal na príklad Andreja Kisku, ktorý po skončení prezidentského mandátu ohlásil založenie politickej strany či ambíciu stať sa slovenským premiérom. Spomína aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

„V roku 2014 a v roku 2019 zvolili občania Slovenskej republiky do funkcie prezidenta/pre­zidentky mladé osobnosti, u ktorých je predpoklad, že aj po ukončení tejto svojej ústavnej funkcie, môžu mať záujem vstúpiť do aktívnej politiky a uchádzať sa o niektorú ďalšiu ústavnú funkciu,“ uviedol Kresák.

Dodáva, že neexistuje prekážka, ktorá by v tom exprezidentom bránila. Môže to však podľa neho viesť k problémom. Právny poriadok treba preto podľa Kresáka pripraviť aj na situáciu, v ktorej by sa bývalý prezident stal napríklad poslancom Národnej rady, členom vlády, sudcom Ústavného súdu, predsedom Súdnej rady, predsedom alebo podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu či generálnym prokurátorom.

„Vzhľadom na skutočnosť, že neexistujú relevantné dôvody, ktoré by bránili bývalým prezidentom/pre­zidentkám uchádzať sa, a v prípade získania dostatočnej podpory, aj získať niektorú nižšiu ústavnú funkciu, bude zrejme potrebné jednoznačne precizovať, že výkon a výhody spojené s aktuálnou (aj nižšou) ústavnou funkciou má mať prednosť pred výhodami plynúcimi z postavenia prezidenta po skončení výkonu jeho funkcie a tieto dve veci nie je možné spájať,“ doplnil Kresák.

Poslanec pripomína, že podľa zákona patrí prezidentovi SR doživotne plat vo výške platu poslanca či doživotné oslovovanie „pán prezident“/“pani prezidentka“ aj doživotné pridelenie vozidla s vodičom.

„Ak by bol napríklad bývalý prezident zvolený za poslanca NR SR, mal by sa ako jediný poslanec počas výkonu tejto funkcie oslovovať pán prezident/pani prezidentka alebo pán poslanec/pani poslankyňa ako všetci ostatní členovia poslaneckého zboru a mal by teda mať výnimočné postavenie oproti iným poslancom?“ pýta sa Kresák.

Zamýšľa sa aj nad tým, či by takto exprezident mal mať právo na dvojnásobný poslanecký plat z verejných zdrojov či k dispozícii vozidlo s vodičom a popri poslaneckej kancelárii aj prezidentskú kanceláriu, čo je všetko financované z verejných zdrojov. Situáciu by chcel Kresák riešiť zmenou zákona.

Podľa Glváča je to výborný nápad, SaS chce počuť Kiskov názor

Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer) podporí Kresákovu iniciatívu. Ďalší koaličný partner, SNS, Kresákovi odkazuje, že má svoje nápady prebrať s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom, ktorý by ich následne mal predniesť na Koaličnej rade.

„Výborný nápad. Podobné riešenie som spomínal prezidentovi Andrejovi Kiskovi pri rozlúčke v Prezidentskom paláci. Určite to podporím a budem sa snažiť získať podporu u kolegov,“ reagoval Glváč na Kresákov návrh na sociálnej sieti.

SNS sa podľa hovorkyne Zuzany Škopcovej vyjadrí k návrhu až po tom, ako ho prípadne Bugár prednesie na Koaličnej rade. Návrh nechce komentovať ani líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. „Ak bude v budúcnosti vyvinutá nejaká legislatíva v tomto smere, určite si ju preštudujeme a pozrieme sa na to. V tejto chvíli však nie je namieste to nijak bližšie komentovať,“ uviedol.

Opozičná SaS bude o Kresákovej iniciatíve premýšľať, vypočuť si chce názor exprezidenta Andreja Kisku, ktorý vstúpil do straníckej politiky. „Doteraz bola na Slovensku zavedená taká zvyklosť, ktorá bola súčasťou politickej kultúry, že prezidenti po ukončení svojej funkcie už nevstupujú do politiky,“ reagovala pre TASR SaS s tým, že situáciu zmenil až Kiska. Podľa strany je tiež potrebné vyrovnať sa s tým, či sa bývalému prezidentovi jeho výhody vrátia po tom, čo by mu uplynul mandát poslanca NR SR, či inej ústavnej funkcie.

Podľa hnutia OĽaNO by mal bývalý prezident v prípade uchádzania sa o inú ústavnú funkciu poberať len výhody vyplývajúce z jednej funkcie. „Takisto pokladáme za neférové voči ľuďom, aby bývalí ústavní činitelia využívali štátnu limuzínu alebo ochranku na svoju stranícku predvolebnú kampaň, prípadne na sťahovanie nábytku svojich blízkych osôb,“ povedal pre TASR hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

69 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Peter Kresák