Tyčkařka Švábíková získala na ME do 23 let stříbro

Gävle
Aktualizováno

Tyčkařka Amálie Švábíková získala na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Gävle stříbrnou medaili. Juniorská mistryně světa z loňského roku skočila ve finále 435 centimetrů a navázala na sobotní druhé místo čtvrtkařky Lady Vondrové.

Amálie Švábíková na archivním snímku.

Devatenáctiletá Švábíková skákala nižší výšky bez potíží, ztroskotala až na 445 cm, které jako jediná překonala Švýcarka Angelica Moserová a pak přidala ještě 11 centimetrů. O stříbru české tyčkařky rozhodl lepší zápis, než měla třetí Ruska Jelizaveta Bondarenková.

"Po těch mých výkonech na začátku sezony jsem to fakt nečekala a stříbro už vůbec ne. Co si budeme povídat, ten výkon není tak vysoký a holkám se to nepovedlo. Takže to bylo i kapku se štěstím, ale na to se nehraje," řekla Švábíková na Facebooku České atletiky. Nikola Pöschlová překonala rovné čtyři metry a obsadila sedmé místo.

Vondrová doběhla v závodu na 400 metrů překážek šestá. Stříbrná medailistka ze sobotní hladké čtvrtky zaostala časem 57,29 za osobním rekordem o 51 setin a za dalším cenným kovem téměř o sekundu.

Zvítězila Belgičanka Paulien Couckuytová v osobním rekordu 56,17. Ve finiši předstihla favorizovanou Italku Lindu Olivieriovou, které v závěru došly síly a poslední metry do cíle spíše jen doklopýtala.

Výškař Marek Bahník skončil osmý, trojskokan Ondřej Vodák neprošel z deváté pozice do užšího finále. Vít Hlaváč si v chodeckém závodu na 20 kilometrů vylepšil osobní rekord o více než dvě minuty a došel na jedenáctém místě.

Desetiboj ovládl Němec Niklas Kaul se součtem 8572 bodů. V soutěži přitom dlouho vedl Estonec Johannes Erm, ale Kaul pak hodil oštěpem 77,36 metru a triumf podtrhl jednoznačně nejrychlejší závěrečnou patnáctistovkou (4:17,63).