Chilané nejsou Panenka, obhájci končí. O titul si s Brazílií zahraje ve finále Peru

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 7. 2019 7:52
Fotbalisté Peru v semifinále mistrovství Jižní Ameriky porazili vítěze posledních dvou ročníků Chile nečekaně hladce 3:0 a v neděli si s domácí Brazílií zahrají o první triumf na šampionátu od roku 1975. Chilany v sobotu čeká zápas o třetí místo proti Argentině.
Peruánský brankář Pedro Gallese likviduje v semifinále jihoamerického šampionátu "panenkovskou" penaltu Eduarda Vargase z Chile | Foto: Reuters

"Vstoupili jsme do zápasu s tím, že už jsme mysleli na finále, a to dovolilo soupeři, aby nás překvapil. Neukázali jsme přístup a agresivitu z minulých utkání," posteskl si trenér Chile Reinaldo Rueda.

Peruánci v předchozích čtyřech zápasech na turnaji vstřelili jen čtyři góly a na závěr skupiny s Brazílií utrpěli debakl 0:5, ale semifinále jim vyšlo výborně a favorizované Chile přehráli.

V Porto Alegre otevřel skóre ve 21. minutě Edison Flores střelou z voleje, ještě do přestávky zvýšil Yoshimar Yotún po další přihrávce Andrého Carrilla a velké chybě brankáře Gabriela Ariase.

Obhájci se ve druhém poločase zlepšili, ale jejich pokusy končily u gólmana Pedra Galleseho nebo vedle. V první minutě nastavení přidal definitivní pojistku peruánského postupu kapitán Paolo Guerrero. Těsně před koncem Gallese ještě umocnil zmar Chile, když zlikvidoval "panenkovskou" penaltu Eduarda Vargase.

Neúspěšný penaltový pokus Eduarda Vargase:

"Myslím, že jsme hráli dobře, všichni se obětovali. Zaslouženě jsme postoupili do finále. Teď si musíme odpočinout a myslet na Brazílii. Bude to hrozně těžký zápas," přemítal útočník Guerrero, který je se 13 góly nejlepším střelcem Copy América mezi aktivními hráči.

"Dokážeme si poradit s překážkami, na našem týmu je něco velmi unikátního. Porážka s Brazílií by bolela každého, ale my jsme se z ní dokázali oklepat. Zasloužíme si za to velké uznání," tvrdil kouč Peru Ricardo Gareca.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Semifinále (Porto Alegre):

Chile - Peru 0:3 (0:2)

Branky: 21. Flores, 38. Yotún, 90.+1 Guerrero.

Američané jsou po výhře nad Jamajkou ve finále Zlatého poháru

Američtí fotbalisté postoupili po výhře 3:1 nad Jamajkou do finále Zlatého poháru, v němž se v noci na pondělí SELČ utkají s tradičním rivalem z Mexika. Utkání v Nashvillu, které na 90 minut přerušila bouřka, rozhodla dvěma góly největší hvězda Američanů Christian Pulisic.

Domácí fotbalisté začali v repríze předloňského finále náporem, který v deváté minutě vyústil v úvodní gól Westona McKennieho. O chvíli později musel rozhodčí na hodinu a půl zápas přerušit kvůli silné bouřce. Po návratu hráčů na hřiště byl blízko k vyrovnání Junior Flemmings, ale jeho dalekonosnou střelu zneškodnil brankář Zack Steffen.

Krátce po změně stran se prosadil záložník Pulisic, za kterého Chelsea zaplatila v zimě Dortmundu 64 milionů eur. Dvacet minut před koncem Američané poprvé na turnaji inkasovali po přesné hlavičce Shamara Nicholsona, jenže tři minuty před koncem se k druhé gólové dorážce dostal Pulisic a zpečetil postup obhájců prvenství do finále.

Pokud v něm tým USA v neděli v Chicagu uspěje, dotáhne se sedmým titulem na rekordmany Zlatého poháru Mexičany. S těmi se Američané ve finále utkali už pětkrát, ale uspěli jen v roce 2007, kdy se hrálo rovněž v Chicagu.