Evropská a Konferenční liga UEFA

Kornfeil zajel nejlepší kvalifikaci v sezoně. V Assenu obsadil sedmou příčku, Abraham šestnáctou

Konečně solidní kvalifikace, po níž se nebude muset složitě prokousávat startovním polem. Motocyklista třídy Moto3 Jakub Kornfeil navázal na povedený včerejší trénink na Grand Prix v nizozemském Assenu, který vyhrál, a dobře se prezentoval i v kvalifikaci, v níž obsadil sedmé místo. Druhý český zástupce v Moto3 Filip Salač odstartuje ze 26. pozice, o deset míst na startovním roštu výš bude postavený Karel Abraham v třídě MotoGP.

Jakub Kornfeil při kvalifikaci v Assenu
zdroj: Automotodrom Brno autor: Lukáš Ston

Kornfeilovi se v Assenu, kde vloni dojel pátý, dařilo od úvodních tréninků. Po prvním dnu byl nejrychlejší, po sobotním třetím tréninku mu patřilo celkově třetí místo a postoupil přímo do druhé kvalifikace. V ní dlouho bojoval o první řadu na startovním roštu, nakonec se postaví do třetí.

"Pátek i sobotní ráno dopadlo skvěle. Věřili jsme si, že je reálné, abychom stáli v prvních dvou řadách. To se bohužel nepodařilo, takže ani po dnešku - nejlepší letošní kvalifikaci - nemůžu být maximálně spokojený. Na druhé straně jsem moc rád, že všechno funguje a že máme dobrý základ pro zítřejší závod," uvedl Kornfeil.

"Rozdíly v Assenu jsou vždycky malé, takže stát se může cokoliv. Každopádně je super, že čelo máme na dosah už na startovním roštu, což musím zítra proměnit v co nejvíc bodů do šampionátu," dodal český závodník.

Pole position v Nizozemsku vybojoval Niccoló Antonelli. Italský jezdec dokázal v osmém letošním závodu seriálu v Moto3 jako první v sezoně vyhrát kvalifikaci podruhé, z prvního místa startoval už v GP Ameriky.

V MotoGP potřetí v sezoně ovládl kvalifikaci Fabio Quartararo z Francie před Španělem Maverickem Viňalesem. Lídr průběžného pořadí a obhájce titulu Marc Márquez byl čtvrtý a na roštu se postaví do druhé řady.

Kornfeil zajel nejlepší kvalifikaci v sezóně

Kvalifikace na Velkou cenu Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 1:41,232, 2. Toba (Jap./Honda) -0,144, 3. Arbolino (It./Honda) -0,157, ...7. Kornfeil -0,510, 26. Salač (oba ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 1:36,572, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,110, 3. Vierge (Šp./Kalex) -0,144.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 1:32,017, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) -0,140, 3. Rins (Šp./Suzuki) -0,441, ...16. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do druhé části kvalifikace.