Môžete mať postihnuté deti, ak sa liečite na neplodnosť?

Ako zníčiť riziko predčasného pôrodu
Ako znížiť riziko predčasného pôrodu? Thinkstock

Dar mať vlastné deti je darom, ktorý nemôže mať každá z nás. Napriek tomu túžime prežiť materstvo a byť matkou. Táto túžba mnohých párov po dieťatku býva taká silná, že často podstupujú rôzne metódy sľubujúce splnenie tohto sna. No aké bývajú riziká? Môžu sa nám narodiť i postihnuté deti?

Formy liečby neplodnosti

Tie závisia od príčin, ktoré spôsobujú neplodnosť. Niekedy sa liečba vykonáva prostredníctvom liekov, a to v tom prípade, ak sa zistí nerovnováha hladiny hormónov. Tá bráni dozretiu i uvoľneniu zrelého vajíčka, čiže ovulácii. Ďalšia forma riešenia neplodnosti sa vykonáva chirurgicky. Týmto spôsobom sa zabezpečuje priechodnosť vajíčkovodov. A najčastejšie nám k bábätku dopomáha asistovaná reprodukcia. Tu tiež rozlišujeme viacero možností, ako sa tento zákrok realizuje.

Vnútromaternicová inseminácia

Najkvalitnejšie spermie partnera alebo darcu sa podávajú prostredníctvom tenkej trubice priamo do maternice. K oplodneniu vajíčka tak dôjde v tele ženy. Pred insemináciou sa zvyčajne prevedie pomocou hormonálnych injekcií stimulácia vaječníkov. No tento zákrok je možné vykonať i v bežnom cykle ženy bez pomoci hormónov. Ďalšie dva druhy asistovanej reprodukcie, a to In vitro fertilizácia a Intracytoplazmatická injekcia spermie do oocytu, sa uskutočňujú mimo tela budúcej matky.

In vitro fertilizácia

Inak povedané oplodnenie „v skúmavke“ je dosť častým riešením neobjasnenej neplodnosti. Tiež ak žena má nepriechodné vajíčkovody alebo keď viackrát zlyhali jednoduchšie metódy liečby tohto zdravotného problému. Žene sa odoberú najživotaschopnejšie vajíčka, ktoré sú umiestnené v kultivačnom roztoku. K nim sa pridajú spermie z partnerovho ejakulátu.

Intracytoplazmatická injekcia spermie

Používa sa vtedy, ak má váš partner lenivé spermie alebo len malý počet. Vykonáva sa tak, že do každého vajíčka sa pod mikroskopom veľmi tenkou ihlou zavádza iba jedna spermia.

Hrozia vám postihnuté deti?

Isté riziká hlavne posledných spôsobov liečby neplodnosti zistila nedávna austrálska štúdia. Najmä pri vložení jedinej spermie do vajíčka sa objavilo u takto splodených detí väčšie percento (9,5) vrodených porúch ako pri in vitro fertilizácií (5,9), kde si razí cestu spermia do vajíčka sama. Odôvodnili to tým, že takto vkladané spermie môžu byť defektné. Taktiež môže dôjsť k poškodeniu vajíčka pri realizácii výkonu. Nechcem strašiť ľudí, pretože drvivá väčšina detí sa narodí zdravá, ale isté riziko tu je, povedal vedúci štúdie, Michael Davies z University of Adelaide v Austrálii. Upozorňuje aj na prítomnosť zložky zvanej Clomiphene citrate prítomnej v lieku na vyvolanie ovulácie. Tá podľa nich toto riziko narodenia chorého dieťaťa až strojnásobuje. A v čom spočívajú najčastejšie defekty? U deti sa vyskytli poruchy srdca, mozgová obrna, rázštep pier či podnebia. Ďalej sa tiež objavili abnormality končatín, choroby chrbtice alebo močových ciest. Nakoniec, i keď asistovaná reprodukcia môže predstavovať splnenie vášho sna, nezaručí vám to stvorenie dokonalého dieťaťa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom