Cez prázdniny môže vaše dieťa zabudnúť cudzí jazyk. Ako tomu predísť?

Učenie, dievča, dieťa
GettyImages

DJ/PR Bratislava, 26. júna 2019 – Už tento piatok začnú školákom letné prázdniny a s nimi aj dvojmesačný oddych od pravidelného učenia. Čo však dva letné mesiace znamenajú pre znalosti cudzích jazykov u detí? Podľa odborníkov na vzdelávanie môžu žiaci počas prázdnin zabudnúť veľkú časť slovnej zásoby, a učitelia v septembri často začínajú odznova. Udržať deťom znalosť jazyka počas letných prázdnin môžu pomôcť aj moderné technológie. Už rok využívajú učitelia z celého Slovenska aj z okolitých krajín unikátnu slovenskú aplikáciu na výučbu cudzích jazykov WocaBee, s ktorou je učenie slovíčok zábavou aj počas voľných dní. Na prázdniny dostane aplikáciu viac ako 4500 jej používateľov úplne zadarmo a žiakov budú navyše k učeniu motivovať aj rôzne prázdninové súťaže o hodnotné ceny.

Odborníci na cudzie jazyky sa zhodujú, že na udržanie svojich znalostí potrebujú študenti pravidelný kontakt s jazykom, ktorý sa učia. Pavol Šveda, tlmočník a vysokoškolský pedagóg z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského zo svojich skúseností hovorí: „Nielen z mojej pedagogickej praxe, ale aj z práce tlmočníka veľmi dobre viem, že ak nie som v pravidelnom kontakte s jazykmi, zo slovnej zásoby veľmi rýchlo vypadnem. O to dlhšie potom trvá, kým sa opäť dostanem „do formy“ a znalosti si obnovím.“

Túto skúsenosť potvrdzujú aj učitelia. Andrea Srnová, učiteľka anglického a nemeckého jazyka na Základnej škole Nitrianske Pravno hovorí, že pokiaľ žiak nepracuje s jazykom aspoň čiastočne aj počas leta, nástup do nového školského roka býva náročný. „Vedomosti môžu žiaci samozrejme zabudnúť z akéhokoľvek predmetu. Pri učení cudzích jazykov je to však ešte náročnejšie – často musíme so žiakmi opakovať aj základné slovíčka a frázy.“

Spôsobov, ako tomu predísť, je viacero. Jazykové tábory, študijné letné pobyty v zahraničí, dovolenka v krajine, kde sa daným jazykom hovorí – to sú efektívne, ale pre mnohých rodičov nedostupné metódy na cibrenie cudzieho jazyka počas prázdnin. Rodičia môžu s deťmi jazyk precvičovať aj sami doma, často však na to nemajú čas a deti motiváciu. Práve tu pomáha aplikácia WocaBee,  s ktorou je učenie cudzieho jazyka zábava.

Aplikácia funguje pre akýkoľvek cudzí jazyk a jej používanie je pre učiteľa aj žiakov veľmi jednoduché. Učiteľ do aplikácie priebežne zadáva balíky slovíčok a fráz, ktoré sa majú žiaci naučiť a doma precvičovať. Za plnenie úloh získavajú body, tzv. WocaPoints, a v rámci triedy tak môžu medzi sebou súťažiť. Žiaci aj učitelia sa môžu v aplikácii navyše každý mesiac zúčastniť súťaží o atraktívne ceny, čo robí učenie ešte o niečo zábavnejším. „Odkedy sme začali používať aplikáciu WocaBee na učenie slovíčok, žiaci začali prejavovať väčší záujem o cudzí jazyk. Taktiež sa to pozitívne odrazilo na slovnej zásobe a známkach. Ako učiteľka oceňujem aj prehľady o tom, kto si plní domáce úlohy, a ktoré slovíčka robia žiakom problémy,“ hovorí Slávka Detková, učiteľka anglického jazyka na Základnej škole J. Hollého v Topoľčanoch. Aplikácia je navyše cenovo dostupná – od 80 centov mesačne na žiaka, a učitelia ju používajú bezplatne.

Za prvý rok fungovania aplikácie si ju vyskúšalo až 17 500 žiakov a 835 učiteľov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Rakúska. Jej autorom je mladý slovenský programátor Michal Ošvát, absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorý dostal nápad na aplikáciu pri svojej snahe zlepšiť svoju znalosť nemeckého jazyka. „Aplikácia WocaBee je nový, efektívny, jednoduchý a navyše zábavný spôsob, ako sa učiť cudzí jazyk. Na jej použitie netreba nič inštalovať, funguje na webe, a tak sa dá používať rovnako na notebooku, tablete alebo mobile“  vysvetľuje Michal Ošvát a dodáva: „Uvedomujeme si, že cez prázdniny deti strácajú pravidelný kontakt s cudzím jazykom a zabúdajú naučenú slovnú zásobu. Preto im chceme pomôcť a uľahčiť im aj učiteľom štart do ďalšieho školského roka. Tým, ktorí WocaBee používali aspoň posledné dva mesiace, predĺžime platnosť až do konca prázdnin. Okrem toho sme pripravili aj zaujímavé letné súťaže.“

Aplikáciu WocaBee si môže každý vyskúšať na prvý mesiac zadarmo. Stačí na adrese wocabee.app. vyplniť registračný formulár, počkať na jednoduché inštrukcie, ktoré prídu e-mailom, a začať aplikáciu používať. Učenie aj počas prázdnin tak bude skutočne zábava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom