České ragby

Jílek odstartoval angažmá ve Spartě výhrou, Plzeň si po obratu zastřílela

Vítězný vstup do angažmá ve Spartě má za sebou trenér Václav Jílek. Pražané v prvním přípravném utkání porazili třetiligový Benešov 3:1, když všechny tři branky dali v první půlce. Horší zprávou je zranění stopera Uroše Radakoviče. Stejným výsledkem porazily České Budějovice druholigovou Vlašim. Červeno-bílý dres po skoro 16 letech znovu oblékl Tomáš Sivok. Ještě o gól více dala Plzeň. Viktoria otočila duel v Liptovském Mikuláši a vyhrála 4:1.

Radost fotbalistů Sparty
zdroj: Twitter Sparta Praha

Dvěma góly se na výhře Sparty podílel Benjamin Tetteh. Ghanský ofenzivní hráč se prosadil v šesté a deváté minutě pokaždé po centru hlavou. Ve 45. minutě na zadní tyči přidal třetí trefu Ondřej Zahustel, po změně stran si už ale velký favorit další gól nevstřelil a naopak v 79. minutě inkasoval, když sám před brankářem nezaváhal Michael Azilinon.

Za Spartu si zahrály dvě letní posily. Záložník Michal Trávník naskočil do druhého poločasu, stoper David Lischka v 36. minutě vystřídal zraněného Uroše Radakoviče. Celých 90 minut strávil na trávníku další střední obránce Semih Kaya, který se vrátil z hostování v Galatasarayi Istanbul.

"Řekl bych, že to bylo standardní první přípravné utkání. Velká snaha, hlavně v úvodu poločasů, podpořená brankově v prvním poločase. V druhém poločase jsme trochu snižovali nároky na kvalitu a běžeckou ochotu a závěr zápasu se mi moc nelíbil," řekl Jílek.

"Nebyli jsme dostatečně nebezpeční pro soupeře, který i jednou skóroval. Dobré věci z pohledu výkonu některých hráčů, ale z pohledu týmu tam byly vidět rezervy. Je před námi velký kus práce," dodal Jílek.

Za Spartu se poprvé představili Trávník s Lischkou

Plzeň otočila zápas v Liptovském Mikuláši a vyhrála 4:1

Plzeň zvítězila v Liptovském Mikuláši 4:1 a vyhrála i třetí zápas v letní přípravě. Úřadující český vicemistr na půdě druholigového slovenského celku po poločase senzačně prohrával 0:1, ale po změně stran skóre otočil. Domácí utkáním s Viktorií oslavili 85. výročí založení klubu.

Plzeňský trenér Pavel Vrba opět nasadil do každého z poločasů odlišnou jedenáctku. V úvodním dějství nastoupila v ofenzivě papírově silnější sestava, ale do vedení nečekaně šli domácí, když se v 19. minutě sám před brankářem prosadil Dragan Andrič.

Po změně stran ale Viktoria skóre brzy otočila a mezi 53. a 69. minutou vstřelila čtyři góly. Nejprve z dorážky srovnal Tomáš Chorý, v 62. minutě po brejku obrátil stav Erik Pačinda, vzápětí se střelou za vápnem prosadil Dominik Janošek a za chvíli po úniku skóroval ještě Aleš Čermák. Plzeň navázala na domácí výhry nad Domažlicemi a Sokolovem.

"Úvodních 20 minut první půle jsme odehráli špatně a inkasovali jsme branku. Pak šel výkon nahoru, zejména ve druhém poločase už byl mnohem lepší a přišly i góly," uvedl Vrba. "Zápas v Mikuláši se hrál v příjemném prostředí, přátelské atmosféře a splnil vše, co jsme od něj očekávali. Jsem tedy spokojený. Nyní už nás čeká návrat domů a následný herní kemp v Rakousku," dodal.

Sivok se po letech představil v dresu Budějovic

Fotbalisté Českých Budějovic ve třetím zápase letní přípravy na novou sezonu zvítězili po obratu nad druholigovou Vlašimí 3:1. Za nováčka nejvyšší soutěže poprvé po návratu ze zahraničí nastoupil odchovanec a bývalý reprezentační kapitán Tomáš Sivok, který zatím s Dynamem trénuje.

Pětatřicetiletý Sivok odehrál první poločas a podepsal se pod úvodní inkasovaný gól, když po jeho faulu proměnila Vlašim penaltu. V druhé půli favorit skóre otočil, jednou se trefil i nejlepší střelec uplynulé sezony druhé ligy David Ledecký.

Sivokova účast v přípravném zápase podle něj neznamená, že by se přiblížil angažmá v Dynamu. "Ne, to nemá vliv. Trenér Horejš chtěl, abych nastoupil. Pro mě je to také lepší, hrál jsem zápas po měsíci a půl," uvedl Sivok.

Tomáš Sivok (uprostřed) v dresu Českých Budějovic
zdroj: Twitter Dynamo České Budějovice

Proti druholigovému soupeři uspěli rovněž Bohemians 1905, kteří v úvodním zápase letní přípravy přestříleli Varnsdorf 3:2. Dvakrát skóroval David Puškáč. V odpoledním utkání ale druhá polovina kádru "Klokanů" selhala a s dalším druholigovým soupeřem Ústím nad Labem prohrála vysoko 1:4.

Roli favorita nezvládla ani Olomouc a s druholigovými Vítkovicemi nečekaně prohrála 1:2. Ostrava se sice na půdě slovenského mistra Slovanu Bratislava už na konci první minuty dostala do vedení, ale soupeř skóre otočil a zvítězil 3:2.

Karviná přestřílela čtvrtý tým uplynulé sezony slovenské ligy Žilinu 4:3 a Slovácko vydřelo výhru 1:0 nad jiným slovenským celkem druholigovou Skalicou až gólem Jana Kalabišky z předposlední minuty. Stejným poměrem porazil Jablonec druholigový Hradec Králové, duel rozhodl krátce po pauze Jan Chramosta.

"Šli jsme do toho z plného tréninku a unavení. Důležité je, že jsme chtěli dát prostor i mladším hráčům. Na tu zátěž a počasí, které teď panuje, je nás ale ještě málo. Po neděli už nás bude 20, a to už bude lepší situace. Dnes nám ještě chyběli hodně důležití hráči, některá místa jsme proto obsazovali hráči, kteří tam nehrají," řekl jablonecký trenér Petr Rada.

Turnaj tří týmů v Benátkách nad Jizerou ovládla Mladá Boleslav. Účastník kvalifikace Evropské ligy v úvodu porazil Příbram v penaltovém rozstřelu, když po 90 minutách skončil zápas 3:3. Poté Mladoboleslavští v repríze nedávného semifinále ligové skupiny o Evropu udolali 2:1 Teplice, které na závěr turnaje na pokutové kopy zdolaly Příbram. V základní hrací době se soupeři rozešli 4:4.

Za vítězný mladoboleslavský tým nastoupily čerstvé letní posily bývalý reprezentant Daniel Pudil, útočník Tomáš Wágner a záložník Lukáš Budínský, který si připsal rozhodující gól proti Teplicím.

Přípravná utkání:

Benešov - Sparta Praha 1:3 (0:3)

Branky: 79. Azilinon - 6. a 9. Tetteh, 45. Zahustel.

Sestava Sparty: Heča (46. Nita) - Zahustel, Radakovič (36. Lischka), Kaya, Dudl - Fortelný, Hašek, M. Frýdek (46. Hanousek), Kanga (46. Trávník), Karlsson (46. Ch. Frýdek) - Tetteh (46. Plavšič). Trenér: Jílek.

Liptovský Mikuláš - Viktoria Plzeň 1:4 (1:0)

Branky: 19. Andrič - 53. Chorý, 62. Pačinda, 64. Janošek, 69. Čermák.

Sestava Plzně: I. poločas: Hruška - Řezník, Hejda, Pernica, Limberský - Mihálik, Kalvach, Herc, Kovařík - Krmenčík, Beauguel.
II. poločas: Sváček - Havel, Hubník, Hájek, Hloušek - Janošek, Čermák - Kayamba, Šulc, Pačinda - Chorý. Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - Vlašim 3:1 (0:1)

Branky: 58. Ledecký, 65. Wermke, 90. Mareček - 24. Janda z pen.

Sestava Č. Budějovic: I. poločas: Křížek - Čolič, Sivok, Talovierov, Kladrubský - Čavoš, Havelka - Šplíchal, Provod, Mršič - Ayong. II. poločas: Staněk - Řezáč, Novák, Fišl, Talovierov - Mareček, Javorek - Martan, Táborský, Wermke - Ledecký. Trenér: Horejš.

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 3:3 (2:1), pen. 5:4

Branky: 28. a 44. Mešanovič, 86. Mašek - 5. Rezek, 49. Kopřiva, 89. Kodr. Rozhodující penalta: Mašek.

M. Boleslav: Stejskal - Tvaroh, Takács, Pudil, Mareš - Pech, Mašek, Hubínek, Ewerton - Wágner, Mešanovič. Trenér: Weber.

Příbram: Švenger - Kopřiva, Kodr, Tregler, Jablonský - Soldát, Květ - Fantiš, Rezek, Polidar - Škoda. Trenér: Nádvorník.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 2:1 (0:1)

Branky: 52. Hönig, 87. Budínský - 29. Šup.

M. Boleslav: Mikulec - Fulnek, Hašek, Křapka, Túlio - Hönig (71. Rašíd), Budínský, Bucha (61. Provazník), Auer (61. Wiesner) - Ladra (71. Hampl), Klíma. Trenér: Weber.

Teplice: Grigar - Hyčka (16. Žitný, 46. Náhlovský, 74. Vondrášek), Jeřábek, Hasil, Royo - Ljevakovič - Kostka, Kučera, Šimeček - Hora - Šup. Trenér: Hejkal.

FK Teplice - 1. FK Příbram 4:4 (1:3), pen. 5:4

Branky: 3. Žitný, 48. Trubač, 69. Nazarov, 80. Moulis - 18. z pen. a 27. Voltr, 22. Held, 57. Vandas. Rozhodující penalta: Diviš.

Teplice: Diviš - Vondrášek (81. Šimeček), Čmovš, Náhlovský (46. Hasil), Mitrano - Kodeš - Žitný, Nazarov, Trubač, Moulis - Jindráček. Trenér: Hejkal.

Příbram: Boháč - Held, Mezera, Šimek, Cmiljanovič - Průcha, Januška, Kilián, Jandera - Voltr, Vandas. Trenér: Nádvorník.

Bohemians Praha 1905 - Varnsdorf 3:2 (2:1)

Branky: 45. a 62. Puškáč, 43. Vodháněl - 36. Schön, 54. Rudnytskyy z pen.

Sestava Bohemians: Valeš - Bartek, Krch, Václavík (46. Farkaš), Vondra - Le Tuan, Jindřišek, Hůlka, Vodháněl - Puškáč, Keita (72. Koubek). Trenér: Hašek.

Bohemians Praha 1905 - Ústí nad Labem 1:4 (0:3)

Branky: 89. Koubek - 4. a 65. Richter, 34. Matějka, 39. Peterka.

Sestava Bohemians: Fryšták - Dostál (10. Farkaš), Bederka, Šmíd, Schumacher - Záviška, Ljovin, Vaníček, Marhún - Koubek, Nečas. Trenér: Hašek.

1. FC Slovácko - Skalica 1:0 (0:0)

Branka: 88. Kalabiška.

Sestava Slovácka: I. poločas: Trmal - Reinberk, Šimko, Hofmann, Divíšek - Rezek, Sadílek, Tischler, Havlík, Vasiljev - Zajíc. II. poločas: Trmal - Reinberk, Kadlec, Krejčí, Juroška - Sadílek, Tischler (61. Rezek), Daníček, Vasiljev, Kalabiška - Vecheta. Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Žilina 4:3 (1:0)

Branky: 61. a 70. Galuška, 38. Ramírez, 55. Tusjak - 64. Gerebenits, 77. Anang, 86. Kopas z pen.

Sestava Karviné: I. poločas: Hrdlička - Ilko, Stropek, Rundič, Benamar - Smrž - Oršula, Bukata, Weber, Guba - Ramírez. II. poločas: Pastornický - Krivák, Dramé, Holiš, Tusjak - Janečka - Wala, Lingr, Petráň, Galuška - Vystavnij. Trenér: Straka.

FK Jablonec - Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 53. Chramosta.

Sestava Jablonce: Hanuš (46. Hrubý) - Jugas (46. Pleštil), Kubista, Břečka, Sýkora (46. Peřina) - Pilík (63. Velich), Hübschman, Považanec, Fábry (46. Černák), Kratochvíl (63. Breda) - Chramosta (63. Čvančara). Trenér: Rada.