SESTŘIH: Benešov - Sparta 1:3. Pálil Tetteh, zranil se Radakovič, hrál Kaya

Autor: iSport.cz, ČTK
0
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Fotbalisté pražské Sparty v prvním utkání v rámci letní přípravy vyhráli na stadionu třetiligového Benešova 3:1 a prožili vítěznou premiéru pod novým trenérem Václavem Jílkem. Třetí celek uplynulé sezony nejvyšší soutěže dal všechny tři branky v úvodním dějství, dvakrát se trefil útočník Benjamin Tetteh. V utkání se zranil stoper Uroš Radakovič, Sparta později uvedla, že by se ale nemělo jednat o vážnější zranění. Celých devadesát minut zvládl Semih Kaya, který se vrátil po hostování v Galatasaray.

Góly

Domácí: 78. Azillinon

Hosté: 6. Tetteh, 9. Tetteh, 45. Zahustel

Sestavy

Domácí: Rotbauer – J. Vosáhlo, Filip, Pedro, Engelmann (63. Lupač), Urban, Turek (C) (57. Sklenička), Azillinon, Srb (46. Brokeš), Zoubek (63. Dufek), Lauricella (68. O. Vosáhlo)

Hosté: Heča (46.Nita) – Kaya, Radakovič (36. Lischka), Karlsson (46. Hanousek), Kanga (46. Plavšič), M. Frýdek (46. Ch. Frýdek), Hašek, Dudl, Zahustel, Tetteh (46. Trávník), Fortelný (C)

U Konopiště, Benešov

Ghanský ofenzivní hráč se prosadil v šesté a deváté minutě pokaždé po centru hlavou. Ve 45. minutě na zadní tyči přidal třetí trefu Ondřej Zahustel, po změně stran už ale favorit další gól nevstřelil. Naopak v 79. minutě inkasoval, když sám před brankářem nezaváhal Michael Azilinon.

Za Spartu si zahrály dvě letní posily. Záložník Michal Trávník naskočil do druhého poločasu, stoper David Lischka v 36. minutě vystřídal zraněného Uroše Radakoviče. Celých 90 minut strávil na trávník další střední obránce Semih Kaya, který se vrátil z hostování v Galatasarayi Istanbul.

"Řekl bych, že to bylo standardní první přípravné utkání. Velká snaha, hlavně v úvodu poločasů, podpořená brankově v prvním poločase. V druhém poločase jsme trochu snižovali nároky na kvalitu a běžeckou ochotu a závěr zápasu se mi moc nelíbil," řekl Jílek pro klubovou televizi.

"Nebyli jsme dostatečně nebezpeční pro soupeře, který i jednou skóroval. Dobré věci z pohledu výkonu některých hráčů, ale z pohledu týmu tam byly vidět rezervy. Je před námi velký kus práce," dodal Jílek.

Další přípravné zápasy už čekají Spartu na soustředění v Rakousku.

Budějovice zdolaly Vlašim, nastoupil Sivok

Fotbalisté Českých Budějovic ve třetím zápase letní přípravy na novou sezonu zvítězili po obratu nad druholigovou Vlašimí 3:1. Za nováčka nejvyšší soutěže poprvé po návratu ze zahraničí nastoupil odchovanec a bývalý reprezentační kapitán Tomáš Sivok, který zatím s Dynamem trénuje.

Pětatřicetiletý stoper odehrál první poločas a podepsal se pod úvodní inkasovaný gól, když po jeho faulu proměnila Vlašim penaltu. V druhé půli favorit skóre otočil, jednou se trefil i nejlepší střelec uplynulé sezony druhé ligy David Ledecký.

Proti druholigovému soupeři uspěli rovněž Bohemians 1905, kteří v úvodním zápase letní přípravy přestříleli Varnsdorf 3:2. Dvakrát skóroval David Puškáč. V odpoledním utkání ale druhá polovina kádru "Klokanů" selhala a s dalším druholigovým soupeřem Ústím nad Labem prohrála vysoko 1:4.

Karviná přestřílela čtvrtý tým uplynulé sezony slovenské ligy Žilinu 4:3 a Slovácko vydřelo výhru 1:0 nad jiným slovenským celkem druholigovou Skalicou až gólem Jana Kalabišky z předposlední minuty. Stejným poměrem porazil Jablonec druholigový Hradec Králové, duel rozhodl krátce po pauze Jan Chramosta.

Turnaj tří týmů v Benátkách nad Jizerou ovládla Mladá Boleslav. Účastník kvalifikace Evropské ligy v úvodu porazil Příbram v penaltovém rozstřelu, když po 90 minutách skončil zápas 3:3. Poté Mladoboleslavští v repríze nedávného semifinále ligové skupiny o Evropu udolali 2:1 Teplice, které na závěr turnaje na pokutové kopy zdolaly Příbram. V základní hrací době se soupeři rozešli 4:4.

Za vítězný mladoboleslavský tým nastoupily čerstvé letní posily bývalý reprezentant Daniel Pudil, útočník Tomáš Wágner a záložník Lukáš Budínský, který si připsal rozhodující gól proti Teplicím.

Lischka po půl roce v dresu Sparty: Trápí mě jen kondice. Nasadí ho Jílek už na start ligy?
Video se připravuje ...

Výsledky přípravných utkání:

Dynamo České Budějovice - Vlašim 3:1 (0:1)

Branky: 58. Ledecký, 65. Wermke, 90. Mareček - 24. Janda z pen.
Č. Budějovice:

I. poločas: Křížek - Čolič, Sivok, Talovierov, Kladrubský - Čavoš, Havelka - Šplíchal, Provod, Mršič - Ayong.
II. poločas: Staněk - Řezáč, Novák, Fišl, Talovierov - Mareček, Javorek - Martan, Táborský, Wermke - Ledecký. Trenér: Horejš.

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 3:3 (2:1), pen. 5:4
Branky: 28. a 44. Mešanovič, 86. Mašek - 5. Rezek, 49. Kopřiva, 89. Kodr. Rozhodující penalta: Mašek.
M. Boleslav: Stejskal - Tvaroh, Takács, Pudil, Mareš - Pech, Mašek, Hubínek, Ewerton - Wágner, Mešanovič. Trenér: Weber.
Příbram: Švenger - Kopřiva, Kodr, Tregler, Jablonský - Soldát, Květ - Fantiš, Rezek, Polidar - Škoda. Trenér: Nádvorník.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 2:1 (0:1)
Branky: 52. Hönig, 87. Budínský - 29. Šup.
M. Boleslav: Mikulec - Fulnek, Hašek, Křapka, Túlio - Hönig (71. Rašíd), Budínský, Bucha (61. Provazník), Auer (61. Wiesner) - Ladra (71. Hampl), Klíma. Trenér: Weber.
Teplice: Grigar - Hyčka (16. Žitný, 46. Náhlovský, 74. Vondrášek), Jeřábek, Hasil, Royo - Ljevakovič - Kostka, Kučera, Šimeček - Hora - Šup. Trenér: Hejkal.

FK Teplice - 1. FK Příbram 4:4 (1:3), pen. 5:4
Branky: 3. Žitný, 48. Trubač, 69. Nazarov, 80. Moulis - 18. z pen. a 27. Voltr, 22. Held, 57. Vandas. Rozhodující penalta: Diviš.
Teplice: Diviš - Vondrášek (81. Šimeček), Čmovš, Náhlovský (46. Hasil), Mitrano - Kodeš - Žitný, Nazarov, Trubač, Moulis - Jindráček. Trenér: Hejkal.
Příbram: Boháč - Held, Mezera, Šimek, Cmiljanovič - Průcha, Januška, Kilián, Jandera - Voltr, Vandas. Trenér: Nádvorník.

Bohemians Praha 1905 - Varnsdorf 3:2 (2:1)
Branky: 45. a 62. Puškáč, 43. Vodháněl - 36. Schön, 54. Rudnytskyy z pen.
Bohemians: Valeš - Bartek, Krch, Václavík (46. Farkaš), Vondra - Le Tuan, Jindřišek, Hůlka, Vodháněl - Puškáč, Keita (72. Koubek). Trenér: Hašek.

1. FC Slovácko - Skalica 1:0 (0:0)
Branka: 88. Kalabiška.

MFK Karviná - Žilina 4:3 (1:0)
Branky: 61. a 70. Galuška, 38. Ramírez, 55. Tusjak - 64. Gerebenits, 77. Anang, 86. Kopas z pen.
Karviná:
I. poločas: Hrdlička - Ilko, Stropek, Rundič, Benamar - Smrž - Oršula, Bukata, Weber, Guba - Ramírez.
II. poločas: Pastornický - Krivák, Dramé, Holiš, Tusjak - Janečka - Wala, Lingr, Petráň, Galuška - Vystavnij. Trenér: Straka.

FK Jablonec - Hradec Králové 1:0 (0:0)
Branka: 53. Chramosta.
Jablonec: Hanuš (46. Hrubý) - Jugas (46. Pleštil), Kubista, Břečka, Sýkora (46. Peřina) - Pilík (63. Velich), Hübschman, Považanec, Fábry (46. Černák), Kratochvíl (63. Breda) - Chramosta (63. Čvančara). Trenér: Rada.

0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.