Koepka třetí titul v řadě nevyhrál, přesto se zapsal do historie

PGA TOUR

Byla to jedna z nejčastějších otázek před startem 119. US Open – vyhraje Brooks Koepka třetí US Open v řadě a stane se druhým hráčem golfové historie, který by něco takového dokázal? Tím dosud jediným byl Willie Anderson před 114 lety v letech 1903 až 1905… Odpověď už je známá, nedokázal. Skončil „jen“ druhý. Ale i tak se aktuálně první hráč světového žebříčku zapsal do historie.

Devětadvacetiletý Američan předváděl na hřišti v Pebble Beach výbornou hru, ale v konečném součtu přesto zůstal o tři rány za vítězným Garym Woodlandem. Jistou satisfakcí ale pro něj může být to, že i tak dokázal něco, co nikdo před ním. Koepka se stal prvním golfistou v historii, který zahrál na US Open čtyři kola pod 70 ran, a přesto nezískal titul.

Jeho kola 69, 69, 68 a 68  a celkové skóre 10 ran pod par svědčí nejen o výjimečné konzistenci, ale také o excelentní hře. Vítěz letošního PGA Championship měl jen smůlu, že ve startovním poli byl ještě jeden hráč lepší.

„Opravdu jsem během turnaje nepřemýšlel o tom, že bych se mohl zapsat do historie. To až po dohrání poslední osmnácté jamky jsem si uvědomil, jak blízko jsem vlastně byl vyrovnání něčeho, co se odehrálo před více než sto lety. To je něco hodně zvláštního, ale zároveň to není nic zásadně bolestivého. Hrál jsem dobře, dal jsem do toho všechno, ale někdy ani to nestačí. Gary odehrál skvělé čtyři dny. Klobouk dolů před ním,“ konstatoval Koepka.

Pouze tři hráči dokázali v předchozích ročnících US Open zahrát všechna čtyři kola pod 70 ran: Lee Trevino v roce 1968, Lee Janzen v roce 1993 a Rory McIlroy v roce 2011. Ti všichni si ale odnesli vítěznou trofej. Stejně jako letos Woodland, který jako čtvrtý hráč v historii US Open vyhrál a zapsal čtyři kola začínající číslovkou šest. Dokonce ani Tiger Woods při svém památném triumfu v roce 2000, kdy vyhrál o rekordních patnáct ran, nestlačil všechna kola pod 70 ran.

Koepka se postaral ale ještě o jeden rekordní zápis. Když se k letošním čtyřem kolům z Pebble Beach připočte ještě jeho 68 ran z loňského finálového kola v Shinnecock Hills, stal se 29letý Američan prvním hráčem historie, který zahrál na US Open pět kol v řadě pod 70 ran.

A samozřejmě, jeho bilance na majorech je víc než úctyhodná. Na pátý titul z pouhých devíti startů sice nedosáhl, ale na posledních čtyřech turnajích velké čtyřky skončil první, dělený druhý, první a druhý. Takové sérii mohou z minulosti konkurovat pouze Tiger Woods a Jack Nicklaus.

Před Koepkou je navíc ještě jedna šance rozšířit svou jedinečnou sbírku z majorů na The Open, které se příští měsíc hraje v severoirském Royal Portrush. Samotný hráč sice přiznal, že v Severním Irsku dosud nikdy nebyl, ale jeho caddie Ricky Elliott přímo v dějišti letošního majoru vyrůstal a na hřišti toho hodně odehrál.