Touchdown

Abraham obsadil v kvalifikaci v Katalánsku patnáctou příčku, Kornfeil propadl

Vyrovnal si nejlepší kvalifikační umístění v této sezoně. Karel Abraham podruhé z dosud šesti odjetých závodů mistrovství světa silničních motocyklů obsadil patnáctou příčku, tentokrát se mu to povedlo při Velké ceně Katalánska. Kategorii MotoGP ovládl překvapivě Francouz Fabio Quartararo. Naopak bídnou kvalifikaci zažil v třídě Moto3 Jakub Kornfeil, který dojel na 26. místě, jen o čtyři místa lépe než jeho týmový kolega mladíček Filip Salač.

Motocyklista Karel Abraham na stroji týmu Reale Avintia Racing
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Lorenzo Di Cola

Devětadvacetiletý Abraham obsadil v první kvalifikaci páté místo a do druhé části nepostoupil, celkovou patnáctou pozicí, ale vyrovnal své letošní kvalifikační maximum z Argentiny.

Naopak nejhorší výsledek v sezoně si připsali čeští kolegové z týmu Redox PrüstelGP. Kornfeil byl klasifikován na šestadvacáté pozici a Salač na předposlední, třicáté. První pole position v sezoně si vyjel Argentinec Gabriel Rodrigo.

"Je to pro nás doslova černý den. Obě motorky startují z konce startovního pole. Hned po kvalifikaci jsme měli v týmu dlouhou schůzku. Nechci hledat žádné příčiny v motorce nebo týmu. Tento neúspěch jde jen a pouze za mnou. To já jsem nezvládl situaci během kvalifikace a špatně si ji načasoval. Vím, že výsledek je katastrofální, a všem, kdo se pro mě snaží dělat maximum a co mně drží palce, patří velká omluva," uvedl Kornfeil.

V královské MotoGP potvrdil výbornou formu z tréninků Quartararo. I když si dvacetiletý nováček stěžoval na bolest předloktí, s nímž byl před necelými dvěma týdny na operaci, vybojoval první kvalifikační vítězství mezi elitou. Mistra světa Marca Márqueze předčil Quartararo o 15 tisícin sekundy, jeho španělského krajana Mavericka Viňalese o dvě desetiny.

Kvalifikace na Velkou cenu Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Rodrigo (Arg./Honda) 1:48,450, 2. Ogura (Jap./Honda) -0,021, 3. Arbolino (It./Honda) -0,293, ...26. Kornfeil, 30. Salač (oba ČR/KTM) nepostoupili do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 1:44,170, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,021, 3. Lowes (Brit./Kalex) -0,029.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 1:39,484, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,015, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -0,226, ...15. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do druhé části kvalifikace.