Európsky orgán práce bude sídliť v Bratislave

13.06.2019 (16:47)

Okrem Bratislavy sa o umiestnenie sídla Európskeho orgánu práce neúspešne uchádzali cyperská Nikózia, bulharská Sofia a lotyšská Riga.


Európsky orgán práce (ELA) bude sídliť v Bratislave. Vo štvrtok o tom v Luxemburgu rozhodla v tajnom hlasovaní Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti. Bratislava tak zvíťazila nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA. Slovensko pritom uspelo už v prvom kole hlasovania, keď za Bratislavu hlasovalo 15 z 28 členských štátov únie.

"Veľmi veľa asi urobili aj moje osobné stretnutia s kolegami, prešiel som viac ako dvadsať európskych krajín," povedal na brífingu po hlasovaní minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Ešte pred samotným hlasovaním podporu Bratislave vyslovila Veľká Británia. "To bol ten pätnásty hlas, ktorý bol veľmi dôležitý a rozhodol," povedal. Ako uviedol, išlo o piaty pokus Slovenska o získanie sídla európskej inštitúcie. "Štyri neúspešné, piaty úspešný," povedal. Slovensko sa naposledy v roku 2017 neúspešne uchádzalo o sídlo Európskej liekovej agentúry, ktorá sa má po brexite nakoniec presídliť z Londýna do Amsterdamu.

"Európsky orgán práce je o budúcnosti Európskej únie," tvrdí Richter. Má ísť o koordinačný a poradný orgán Európskej únie. Slovensko sa podľa ministra nebude uchádzať o pozíciu predsedu ELA. "Rozmýšľame o podpredsedovi rady," povedal. Mobilita pracovnej sily, ktorou sa má ELA zaoberať, je podľa ministra dôležitou témou. "Ponúkli sme skúsenosti, ktoré sa týkajú vysielania, ale aj prijímania pracovníkov či už z tretích krajín alebo krajín Európskej únie," povedal. Upozornil na to, že Bratislava má výhodné dopravné spojenie do Viedne a Budapešti. ELA má mať podľa Richtera 143 zamestnancov, z ktorých prvých 26 zamestnancov má prísť do Bratislavy už od 1. októbra tohto roka.

K získaniu sídla ELA Slovensku zagratulovala európska komisárka pre zamestnanosť a sociálne vecí Marianne Thyssenová. "Ak chceme spravodlivé pravidlá na trhu práce, ktoré sú naším cieľom, tak ELA nám v tomto výrazne pomôže," povedala. Kreovanie ELA podľa nej začne v Bruseli a následne sa presunie na Slovensko.

ELA bude mať sídlo v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Tá jediná v súčasnosti spĺňa prísne technické požiadavky definované Európskou komisiou a je k dispozícii už od októbra 2019. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí. Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

Slovensko prejavilo záujem o získanie sídla pre novú európsku inštitúciu prakticky už na začiatku prípravy legislatívy na jej zriadenie. Európsky orgán práce považuje za nevyhnutnú pomoc pre občanov, podniky a vlády pri cezhraničnej pracovnej mobilite. Môže zabrániť zneužívaniu pravidiel a ochrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov.

Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pri spoločných inšpekciách. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.


Zdroj: SITA,