Niektorí turisti však využívajú toto miesto postihnuté následkami havárie jadrovej elektrárne z roku 1986, ako aj neďaleké vyľudnené mesto Pripiať, ako kulisu pre selfie alebo odhalené zábery.

Craig Mazin, tvorca zmieneného seriálu, vyzval preto ľudí, aby boli v tejto súvislosti citliví. „Je skvelé, že náš seriál vyvolal vlnu záujmu o návštevu uzatvorenej zóny v Černobyli. Videl som fotografie, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach. Pri návšteve však majte na pamäti, že sa tam odohrala strašná tragédia, a správajte sa s úctou k tým, ktorí trpeli a obetovali svoje životy,“ napísal Mazin na Twitteri.

Na Instagrame boli zverejnené zábery, na ktorých sa ľudia smejú alebo robia nepatričné gestá. Nechýbajú ani fotografie polonahých tiel s černobyľskými kulisami v pozadí.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

ph: @angelinaprotein & @alkrud_ . . . asistent: @d._kramer

Príspevok, ktorý zdieľa @ nz.nik,

Úrady tvrdia, že rádioaktívne izotopy sa stále nachádzajú na mieste, ale pre krátkodobý pobyt v danej oblasti nepredstavujú zdravotné riziká. Černobyľ bol v apríli 1986 scénou najhoršej jadrovej havárie na svete. Oficiálne sa uvádza, že pri nej zahynulo 31 ľudí, avšak odhady sa pohybujú od 4-tisíc do 93-tisíc obetí.

Bez odvahy tých, ktorí riskovali svoje životy pri odstraňovaní následkov havárie, mohol počet mŕtvych dosiahnuť milióny. Pripiať je jedným z najznečistenejších miest na planéte a pre turistov ho sprístupnili až v roku 2011. Návštevy môžu byť realizované iba v rámci úradne povolených a licencovaných prehliadok.

Pri explózii štvrtého bloku černobyľskej elektrárne podľa niektorých odhadov rádioaktívne prvky, ktoré sa pri výbuchu dostali do ovzdušia, zasiahli až tri štvrtiny Európy, najmä však Ukrajinu, Bielorusko a Rusko.

Poškodený reaktor zakryli betónovým sarkofágom, ktorého životnosť a hermetickosť však nesplnili očakávania. Stavba novej pohyblivej konštrukcie, najväčšej svojho druhu na svete, sa začala v roku 2012.