Sprintová štafeta ve Finsku třetí

11.6.2019 Petr Klimpl

Závěrečným závodem finské série Světového poháru byly sprintové štafety, ve kterých si výborně vedl český tým, který obsadil třetí příčku.

Závod se běžel v centru Helsinek. Bylo to velmi rychlé, drobné volby postupu se tam našly.

Na prvním úseku se hned od počátku dostala do čela štafeta SWE 1 (Alexandersson), která si vybudovala půlminutový náskok, na dalších dvou místech byly další dvě štafety SWE, následovaly štafety SUI, RUS a FIN. Velmi dobře zaběhla první úsek Denisa Kosová (CZE 1), která předávala na osmém místě se ztrátou 46 sekund. Další dvě naše štafety CZE 3 (Čechová) a CZE 2 (Horčičková) skončily po prvním úseku na 19. a 20. místě se ztrátou 70 resp. 76 sekund.

Na druhém úseku švédská první štafeta (Svensk) udržela skoro půlminutový náskok, na druhé místo se posunula štafeta SUI 1, za ní byly štafety SUI 4, NOR, SWE a FIN. Miloš Nykodým (CZE A) zlepšil postavení české štafety o místo, jeho ztráta na první byla 49 sekund. Výborně běžela Česká třetí štafeta (Hubáček), která se posunula na 13. příčku (+1:22), druhá naše štafeta (Sýkora) trochu ztratila - 24. místo (+1:56).

Na třetím úseku se na prvních dvou místech nic nezměnilo, stále vedlo Švédsko (Bergman) s půlminutovým náskokem před SUI. Ale na třetí místo se posunul český tým po skvělém výkonu Vojty Krále (nejrychlejší čas na úseku), ztráta české štafety byla 46 sekund, za námi předávaly štafety SWE 2, SUI 4, NOR a RUS. V naší třetí štafetě Pavel Kubát předával na 15. místě (+2:05), druhou štafetu posunul Tomáš Kubelka o dvě příčky na 22. místo (+2:42).

Na posledním úseku Švédka Ohlsson udržela s přehledem půlminutový náskok a čtveřice Tove Alexandersson, Emil Svensk, Gustav Bergman a Karolin Ohlsson se radovala z vítězství. Druhé místo obsadila štafeta SUI (Simona Aebersold, Matthias Kyburz, Daniel Hubmann, Elena Roos). Dvacet sekund za druhou štafetou se bojovalo o třetí příčku. Skoro celou trať spolu běželo trio CZE, NOR a SWE 2, dlouho to vypadalo, že si pro třetí místo doběhne tým NOR, v závěru se před něj dostala druhá štafeta SWE i CZE. Švédka Hagström byla v závěru rychlejší, ale v redukovaném pořadí patřila třetí příčka české štafetě běžící v sestavě Denisa Kosová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková (ztráta na vítěze byla 50 sekund). V redukovaném pořadí se na velkou bednu ještě dostaly štafety NOR, RUS a FIN. Další dvě české štafety doběhly ve třetí desítce - CZE 2 (Vendula Horčičková, Vojtěch Sýkora, Tomáš Kubelka, Adéla Indráková) +3:18, CZE 3 (Tereza Čechová, Jonáš Hubáček, Pavel Kubát, Lenka Mechlová) +3:53.

1 Sweden                      50:53
 2 Switzerland                 51:24 +31
 3 Czech Republic              51:47 +54
 4 Norway                      51:58 +1:05
 5 Russian Federation          52:08 +1:15
 6 Finland                     52:11 +1:18
 7 Great Britain               52:57 +2:04
 8 Poland                      53:21 +2:28