Česko - Bělorusko 3:1Volejbalisté porazili Bělorusko a drží naději na postup

Jindřichův Hradec/Záporoží

Čeští volejbalisté porazili v Evropské lize Bělorusko 3:1 po setech 25:21, 25:18, 19:25 a 25:23 a v tabulce skupiny C se na druhém místě přiblížili k sobotnímu soupeři na rozdíl jediného bodu. Zvýšili naděje na postup do Final Four, které se uskuteční za čtrnáct dní v Estonsku. Ve vyrovnané skupině bude pro svěřence trenéra Michala Nekoly klíčové středeční utkání na Ukrajině, jež zaostává o bod a je také ve hře o postup.

Do zápasu vstoupili lépe hosté, kteří v úvodu potvrzovali roli nejlépe blokujícího týmu soutěže. V závěru prvního dějství čeští reprezentanti zpřesnili servis, tím ztížili soupeři útok a dvěma bodovými sériemi strhli vývoj setu na svoji stranu.

Tlak, který si aktivní hrou vynutili v koncovce první sady, pokračoval i ve druhém dějství. Konstantním výkonem bez větších výkyvů se Češi dostali do koncovky, kde několika skvělými obrannými zákroky odmítli drama a dotáhli sadu opět k vítězství.

Ve třetím setu český tým povolil na servisu, a když se k tomu přidaly i nedostatky v obraně, přišla bodová šňůra Bělorusů, kteří celkem snadno snížili. Hosté ucítili šanci a důraz v obraně i na síti jim vydržel do čtvrté sady, která dospěla do dramatické koncovky. Nekolův tým ale využil hned první mečbol a vybojoval důležité vítězství za tři body.

Volejbalistky nestačily na Ukrajinky

Českým volejbalistkám se nevydařilo utkání Evropské ligy na Ukrajině. V Záporoží ani jednou nevedly, prohrály za osmdesát minut 0:3 po setech 14:25, 21:25, 18:25 a vzdálil se jim postup do Final Four.

Svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose Ukrajinu doma porazily 3:1, ale tentokrát na soupeřky nestačily. Volno dostala nahrávačka Pavla Šmídová, Simona Kopecká a Kateřina Valková při řízení útoku tak úspěšně nebyly.

"Nedostali jsem se do hry. V žádné herní činnosti jsme nebyli agresivní. Jestli chceme ještě doufat v postup do Final Four, musíme se k dalším dvěma zápasům postavit zcela odlišně," uvedl trenér na svazovém webu.

Už úvod naznačil, jak Ukrajinky touží vrátit Češkám porážku z Brna. Domácí tým rychle vedl 11:2 a náskok jistě udržel. Ve druhé sadě se volejbalistkám po přímém bodu Valkové ze servisu povedlo srovnat na 8:8, ale chyby Češky srážely. V závěru v koncovce se ještě dostaly na 20:21, ale Ukrajinky hrály důrazněji.

Ve třetím setu trápily domácí jen krátce. Po třech tvrdých servisech Orvošové bylo srovnáno na 7:7, ale pak Češky ztratily šest bodů v řadě a bylo rozhodnuto. Ukrajina díky třetí výhře ze čtyř zápasů vystřídala soupeře v čele skupiny A.

"Soupeřky nás přehrály ve všech činnostech a zápas nám ujel na začátku prvního setu. Nefungovaly nám věci, které nám jdou normálně. Musíme se z toho oklepat a připravit se na další dva zápasy," řekla kapitánka Barbora Purchartová.

Další zápas volejbalistky čeká 12. června v Humenném proti Slovenkám. Na závěr bojů ve skupině přivítají 15. června Švédky v Jablonci nad Nisou.

Evropská liga volejbalistů - skupina C v Jindřichově Hradci:
Česko - Bělorusko 3:1 (21, 18, -19, 23).
Rozhodčí: Varbanov (Bulh.), Činátl (ČR). Čas: 110 min. Diváci: 1500 (vyprodáno).
Sestava a body Česka: Hadrava 8, Zajíček 9, Patočka 5, Galabov 15, A. Bartoš 10, Janouch 2, libero Pfeffer - Srb, Finger 12, Janků 2, Sobotka 2.
Nejvíce bodů Běloruska: Miškevič 18, Kuklinskij 16, Radzjuk 8.
Ukrajina - Finsko 3:0 (16, 20, 23)