Branky, body, vteřiny

Vlastní gól pomohl vicemistrům z Chorvatska k výhře proti Walesu, Turecko přejelo i mistry světa

Fotbalisté Chorvatska v zápase kvalifikace na mistrovství Evropy porazili Wales 2:1. V tabulce skupiny E jsou vicemistři světa druzí za Maďarskem, se kterým nečekaně prohráli minulé utkání a které si bez problémů poradilo s Ázerbájdžánem 3:1. Úřadující mistři světa z Francie podlehli 0:2 Turecku, které je ve skupině zatím stoprocentní. Island zvítězil s Albánií chudým výsledkem 1:0. Rusko porazilo San Marino 9:0 a zaznamenalo nejvyšší vítězství od dob Sovětského svazu.

Gareth Bale v kvalifikaci proti Chorvatsku
zdroj: ČTK/PA autor: Adam Davy

Turecko poslal do vedení po půlhodině hry hlavičkou Ayhan. O deset minut později zvýšil střelou na vzdálenější tyč Ünder. Turci porazili Francii v šestém vzájemném souboji poprvé.

Rusové, čtvrtfinalisté loňského světového šampionátu na domácí půdě, od rozpadu SSSR zvítězili 7:0 v Lichtenštejnsku a v San Marinu, proti němuž si dnes maximum ještě o dvě branky vylepšili. Čtyřikrát se v utkání skupiny I trefil útočník Arťom Dzjuba, který si polepšil na 20 branek v reprezentaci.

Stejně bodů jako Rusko má ve skupině I Skotsko, které porazilo Kypr 2:1 trefou Burkea v 89. minutě.

Český trenér Michal Bílek prohrál s fotbalisty Kazachstánu 0:3 v Belgii, která má ze tří duelů stoprocentní bilanci a je v čele skupiny před Rusy a Skoty. "Rudí ďáblové" odskočili mezi 11. a 14. minutou do dvoubrankového náskoku a po pauze přidali třetí branku.

Chorvaté potvrdili, že jsou doma prakticky neporazitelní. Naposledy před svými fanoušky prohráli v roce 2013 ve světové kvalifikaci s Belgií. Pod čtvrté chorvatské vítězství nad Walesem po sobě se podepsal Ivan Perišič. Po jeho střele si nejprve dali hosté v Osijeku vlastní gól a poté přidal druhou branku.

Chorvaté mají ve skupině E stejně bodů i stejné skóre jako Maďarsko, které si zatím drží lepší bilanci ze vzájemných zápasů. V Ázerbájdžánu zvítězilo 3:1 hlavně díky úvodním dvěma brankám Williho Orbana. O tři body zpět jsou Slovensko s Walesem, které mají jedno utkání k dobru.

Plný počet bodů ze tří utkání má Itálie, která zvítězila v Řecku 3:0. "Squadra azzurra" rozhodla o třech bodech mezi 23. a 33. minutou, kdy vstřelila všechny branky. Druhé je ve skupině J Finsko o dva body před Bosnou a Hercegovinou, kterou Seveřané porazili 2:0 dvěma góly útočníka Teemua Pukkiho.

Německo ve svém druhém utkání ve skupině C vyhrálo v Bělorusku 2:0 brankami Saného a Reuse. Skupinu vede Severní Irsko, které po třech zápasech zůstalo bez ztráty. V Estonsku sice dlouho prohrávalo 0:1, ale pak bleskově otočilo stav. V 77. minutě srovnal Conor Washington a za tři minuty rozhodl Josh Magennis.

Na šampionát v příštím roce postoupí první dva týmy z každé skupiny.