Ostatní soutěže

Autosport.cz

XTG Adam Cup mezi Vyškovem a Hustopečemi

6. června 2019 • 13:00

Nabitý program čeká na začátku června účastníky XTG Adam Cupu. První moravskou zastávkou byla Rally Vyškov (1. června), které se zúčastnilo devět posádek. Ve výsledkové listině se neudálo nic nového, stejně jako na Kopné si odvezli prvenství Dominik Stříteský s Janem Mikulíkem, čímž se usadili v čele průběžného hodnocení. Vedení si jistě budou chtít upevnit i ve dnech 14. – 15. června v okolí Hustopečí, kde XTG Adam Cup pokračuje třetím závodem – Agrotec Petronas rally.

Dominik Stříteský - Jan Mikulík (Opel Adam Cup) - Rally Vyškov 2019

Dominik Stříteský a navigátor Jan Mikulík tvoří neporazitelný tandem. Nebo tak to zatím vypadá při jednotlivých kláních XTG Adam Cupu. Počtvrté v řadě nepoznali hořkost porážky, v letošním hodnocení zvítězili po Slušovicích i ve Vyškově. Tady stylem start – cíl, ze sedmi rychlostních zkoušek byli v pěti nejrychlejší, jen ve dvou případech je dokázala pokořit dvojice David Štefan – Josef Král.

Ale přece jen tady bylo před startem jedno žhavé želízko na pokoření Dominika, domácí Patrik Brtníček. Určitě by nyní všechny zajímalo srovnání, jak by vyškovský jezdec zvládl úvodní test. Ale to už se nikdy nedovíme. Se spolujezdcem Tomášem Šmídem chyboval v posledním těžkém odbočení RZ1 Ivanovická brána a z lánů žluté řepky nebylo žlutému Opelu Adam Cup pomoci.

David Štefan se po havárii na Kopné rychle vrátil na místa, kde ho všichni očekávají, na některých úsecích se držel v těsném závěsu lídra a s přehledem si kontroloval druhou příčku až do cíle. Výtečným výkonem se i při druhém startu na českých tratích prezentovali Szymon Žarlok – Krzysztof Pietruszka. V RZ2 vystrčili „růžky“ druhým dílčím časem, ale následně pokračovali ve šňůře třetích míst, které je dovedly ke třetí příčce i na cílové rampě.

Zatímco pozice na stupních vítězů zůstávaly během závodu stabilní, pod nimi se tvrdě bojovalo. Heroický výkon předvedl po těžké havárii na Kopné Tomáš Arnošt. V závěru dokonce odrazil přímý atak pohárového nováčka Jana Dvořáka. Tomu však nebyla souzena ani čtvrtá příčka, když kvůli zaváhání spolujezdce v poslední časové kontrole inkasoval třicetivteřinovou penalizaci, která ho srazila až za Jana Pilaře. Michal Kolář po loňské havárii ve Vyškově tentokrát zdárně překonal všechny nástrahy rychlostních zkoušek. To v úvodu platilo i pro soutěžáckého premianta Filipa Ocelku, než musel v RZ4 odstoupit kvůli poruše motoru.

Ohlasy v cíli soutěže:

Dominik Stříteský: „Rallysprint Vyškov byl pro mě nejen prvním startem na této soutěži, ale také na šotolině. Moc jsem se na tento povrch těšil a byl zvědavý, jak mi to na ní půjde. Od startu jsme nasadili tempo, s rezervou a bez zbytečného rizika. To se také ukázalo v RZ 6, kde jsme pro pojištění našeho náskoku zatáhli a soupeřům poměrně výrazně odskočili. Hned od RZ 1 jsme se dostali do čela cupu, které jsme už neopustili. Za celou soutěž jsme měli jen jednu menší krizovku na výjezdu ze zemědělského družstva v RZ 5. Vyškov byla velice krásná a zajímavá soutěž, které přálo počasí a kterou jsme si užili. Zmiňovaná jízda na šotolině se mi moc líbila, proto už se těším na šotolinové úseky na Agrotec Petronas rally v Hustopečích o příštím víkendu.“

David Štefan: „Na Vyškově se náš tým představil opět v plné sestavě s Honzou Pilařem a Tomášem Arnoštem, který si po Kopné hodně máknul, ale vše se podařilo do startu druhého pohárového závodu stihnout. Nám se dařilo zvolit od začátku svižné a zároveň bezpečné tempo. Bylo škoda brzkého výpadku Patrika Brtníčka, mohl to být po celý závod moc pěkný souboj. Za nás jinak vše bezchybně fungovalo, tratě byly moc hezké a my soutěž odjeli bez krizovek. Nyní se rychle připravit na Hustopeče, kde se po mém boku opět objeví Ondřej Vichtora.“

Tomáš Arnošt: „Vyškov byl doopravdy náročný, rychlé ´protahováky´na srdíčko a šotolina na techniku. A nakonec se bojovalo až do posledního metru. Auto fungovalo po složení perfektně, bohužel jen jsem se trochu trápil s brzdami, což mi připravilo pár krizovek. Při jedné jsem nedobrzdil do retardéru a podruhé do odbočení. Proto jsem si posunul brzdné body a neriskoval, což se samozřejmě odrazilo na časech. Přece jen na řadě míst byla znát nedávná havárie na Kopné a chybějící jistota, ale věřím, že se to časem zlepší a budu mít zase ty správné ´koule´. Před závěrečnou zkouškou, kdy kluci stahovali náš náskok a útočili na čtvrté místo, jsme si s Honzou Nešporem řekli na přejezdu pár věcí, které musíme udělat pro zrychlení, a to nám vyšlo. V cíli jsem byl neskutečně šťastný, nejen kvůli dobrému umístění, ale hlavně, že jsem zase dokázal závodit. A možná to nebylo zase až tak pomalé, jak jsem si původně myslel. I proto se už těším na Hustopeče. Jen doufám, že tam snad nebude o výsledcích rozhodovat jedna RZ jako loni.“

Jan Pilař: „Z Vyškova si odvážíme skvělé pocity. Jakkoliv páté místo nemusí znít zrovna nejlépe, my s Romanem Švecem víme, co za tímto umístěním je a hlavně, kde zrychlit. Moc nás ve Vyškově bavily skoky, pro které jsme soutěž přejmenovali na Vyškov AirRace. Všechny průjezdy jsme si užili a podle Rendy Dohnala, který nás u trati sledoval, jsme byli adepty na titul skokana soutěže. Tak aspoň něco. Hustopeče po loňské zkušenosti vynecháme a pokusíme se připravit co nejlépe na Rally Pačejov, která je mým oblíbeným závodem.“

Jan Dvořák: „Vyškov nám vyšel přesně, jak jsme chtěli. Delší pauza nebyla absolutně znát, jeli jsme rychle hned od začátku. Bohužel celkový výsledek byl nakonec poznamenán dvěma penalizacemi. Osobně to zamrzí, ale to k rally taky patří. Na druhou stranu jsme při prvním startu s Opelem Adam Cup zajeli několik pěkných časů, celou soutěž zrychlovali a na závěr svedli dramatický souboj o čtvrtou příčku.

Vyškovské zkoušky byly opět nádherné, na RZ Ivanovická brána, v opačném směru, byla opravdová radost závodit. Škoda, že se nejela třikrát jako loni. Krize byly, nebylo jich moc a až na jednu nebyly nijak vážně. Ta jedna ale zaváněla problémem, když jsem na druhém průjezdu Ivanovické brány dost optimisticky podržel skok přes hlavní silnici. Po dlouhém skoku jsem se už nevešel do další zatáčky a pěkně jsme se sklouzli polem. Z výsledku určitě zklamaný nejsem, jízdu s Adamem jsem si opravdu užíval. Nyní už můžu říct, že se uvidíme v Hustopečích, kde budeme chtít ještě trochu zrychlit.“

Michal Kolář: „Do Vyškova jsem se těšil a za cíl jsem si dal hlavně závod dokončit. Přece jen jsem měl v hlavě loňský ročník, kdy jsme na třetí zkoušce havarovali. Vyškovské rychlostní zkoušky jsou krásné, nesmírně rychlé a obohacené šotolinovými úseky. Do toho vyšlo krásné počasí, takže co víc jsme si mohli přát. Celou soutěž jsme odjeli bez velkých krizi a hlavně bez újmy na autě. Sice časově jsme na kluky zase neměli, ale věřím, že to bude postupně lepší. Teď už jen nachystat auto a příští týden hurá do Hustopečí.“

Filip Ocelka: „Moje první rally v životě pro nás byla jednou velkou zkouškou. Soutěž byla dobře zorganizovaná a rychlostní zkoušky se mi moc líbily. Bohužel předvedený výkon zaostal za mým očekáváním. Přece jen jsem s autem absolvoval jen dva testy na mokru a tentokrát jsem poprvé závodit na suchu. V úvodu jsem se proto seznamoval s chování auta, v RZ 3 už se mi jelo jistěji a s Jirkou jsme si krásně seděli. Proto škoda, že jsem udělal chybu na výjezdu z brány. Motor zhasnul, musel jsem znovu nastartovat, couvat a otočit se, což nás stálo hodně času. Soutěž pak pro nás skončila smolně ve čtvrtém testu, když jsme odstoupili kvůli technické závadě motoru. Věřím, že se auto podaří do další rally opravit, na další start se už moc těšíme.“

XTG Adam Cup pokračuje v pátek 14. června při Agrotec Petronas rally. Zajímavé závodění slibují i dva dlouhé a náročné testy Kurdějov - V. Němčice (15,83 km) a H. Bojanovice – V. Pavlovice (16,74 km). Účastníci je absolvují dvakrát, poprvé v sezoně dvě po tmě.