Ohlédnutí za XIII. Mistrovstvím světa v kuželkách kategorie U18

logo
Přímým účastníkem bojů byl i zástupce našeho oddílu kuželek Jakub Fabík.

Ohlédnutí za XIII. Mistrovstvím světa v kuželkách kategorie U18 – Rokycany 2019

Město Rokycany v květnu hostilo Mistrovství světa žáků, dorostu, mužů a žen v kuželkách. Stalo se téměř po celý měsíc svědkem opravdových bojů nejlepších kuželkářů světa o světové tituly. Přímým účastníkem bojů byl i zástupce našeho oddílu kuželek Jakub Fabík, který bojoval spolu s pěti dalšími spoluhráči v kategorii U18 (dorostenci ve věku 15–18 let) za tým České republiky. Celkem se bojů o medaile zúčastnilo 72 dorostenců a stejný počet dorostenek z 12 států světa. Kuba byl nejmladším účastníkem z celého startovního pole dorostenců.

V pátek 10. května 2019 proběhlo ve večerních hodinách slavnostní zahájení. Pro účastníky a diváky byl připraven slavnostní úvodní ceremoniál se všemi náležitostmi. Proběhl slavnostní nástup zástupců sportovců z jednotlivých účastnických zemí, poctu nést při nástupu vlajku ČR dostal od svých spoluhráčů Kuba, slavnostní slib sportovců za všechny zúčastněné přednesla Klára Tobolová (TJ Sokol Sedlnice). Celý ceremoniál byl poté ukončen laserovou show.

1. hrací den: zlatá sobota 11. 5. 2019 – týmová soutěž dorostenek

Čtyři zástupkyně týmů hrály každá 120 hodů sdružených, výsledky se sečetly a vítězilo družstvo s nejvyšším náhozem. Za tým ČR nastoupily hráčky: Klára Tobolová (výkon 575), Aneta Ondovčáková (553), Barbora Pýchová (590), Anna Štraufová (558), náhradnicí byla Veronika Horková, součet jejich výkonů byl 2276 kuželek. Žádný z týmů tuto hranici poté nepřekonal, a tak se naše dorostenky staly vítězkami v soutěži družstev a hned na úvod jsme měli mistryně světa! Pro trenéra týmu dorostenek Tomáše Víta to byl velmi dobrý vstup do bojů v kategorii U18.

2. hrací den: neděle 12. 5. 2019 – týmová soutěž dorostenců

V neděli nastoupilo k bojům o týmové tituly družstvo dorostenců ve složení: Denis Hofman (výkon 600), Lukáš Dúška (577), David Repčík (593) a Mikuláš Martinec, náhradníkem byl Kuba Fabík. Mikulášovi se ten den moc nedařilo a po dvou drahách do rozjetého zápasu jako náhradník nastoupil Kuba. Přes dobrý výkon se mu už ztrátu z předešlých drah nepodařilo dotáhnout, a tak čtvrtý výkon dvojice Martinec + Fabík byl 509 kuželek. Naše družstvo tak získalo celkem 2279 kuželek. Tenhle výsledek stačil na celkové 4. místo, tedy na neoblíbenou bramborovou medaili. Trenér Stanislav Novák byl s týmovým umístěným spokojen, papírově jsme nepatřili mezi favority, přesto se nám podařilo porazit favorizované týmy Srbska, Chorvatska, Maďarska a také Polska, kdy právě Poláci nás při přípravných zápasech dvakrát porazili. Na třetí Slováky nám v celkovém součtu chybělo 25 kuželek. Dorostenci tak zopakovali umístění svých předchůdců z MS v Dettenheimu 2017. Mistry světa se stal tým hráčů Německa.

3. hrací den: pondělí 13. 5. 2019 – tandemy

Mezi sebou navzájem v kategoriích dorostenců a dorostenek soutěžilo 16 dvojic ve vyřazovacích bojích. Za tým ČR nastoupila dvojice Jakub Fabík společně s Janem Škrampalem. V prvním kole porazili naši borci tandem Maďarska 2:0 v celkovém součtu 312:261. Postoupili do druhého kola, ve které se jejich soupeři stal tandem hráčů ze Slovinska. Pokud by tento souboj naši hráči vyhráli, měli by nejméně bronzové medaile. Štěstí jim ale nebylo úplně nakloněno, a tak nakonec souboj o medaili z MS prohráli v poměru 0:2 (288:298) pro Slovince. Ti tak získali medaili za 3. místo.

4. hrací den: bronzové úterý 14. 5. 2019 – sprinty

I v úterý dostal Kuba od trenéra reprezentace šanci bojovat o další medaile. Sprint patří mezi jeho oblíbené disciplíny. Účastnilo se ho 32 hráčů a bojovalo se vyřazovacím způsobem. V prvním kole zahrál Kuba výborně, bojoval s favorizovaným soupeřem Nejcem Pozunem ze Slovinska, na dráhy duel skončil 1:1, rozhodovala tedy "náhlá smrt", ve které Kuba zvítězil 21:15 a postoupil do druhého kola. V něm jej vyzval další z favoritů, Chorvat Toni Ljubic, po dvou drahách byl stav 1:1, opět o výsledku rozhodovala "náhlá smrt", Kuba byl poražen 16:20. Jeho soupeř poté prošel vítězně všemi dalšími koly a stal se mistrem světa ve sprintu.

V týmu dorostenek výborně zahrála Veronika Brtníková, která ale prošla soutěží úspěšně dál a ten den získala pro náš tým další cenný kov, bronzovou medaili ve sprintu.

5. hrací den a závěr MS: bronzová středa 15. 5. 2019 – kombinace

Do středečních bojů se probojovalo prvních 24 dorostenců a dorostenek ze sobotních a nedělních soutěží na 120 hodů sdružených. Ten den se hrálo o dva tituly MS – titul mistra světa na 120 hodů sdružených a titul mistra světa v kombinaci. Z dorostenců se ten den nejlépe umístil Denis Hofman (600+608 kuželek), na soutěžní 120 HS byl celkově na 6. místě a v kombinaci získal celkové 5. místo.

Dorostenky získaly další cenný kov v kombinaci díky skvělým výkonům Barbory Pýchové (590+594 kuželek), která v součtu dosáhla na 3. místo a bronzovou medaili.

Všechny cenné kovy byly rozdány, XIII. Mistrovství světa U18 ukončeno. Tým České republiky se mezi favority určitě neztratil, dorostenky dokázaly získat kov nejcennější a k tomu dva světové bronzy. Díky jim jsme si mohli společně hned druhý den šampionátu s hrdostí zazpívat státní hymnu při vyhlášení vítězů. Dorostenci zůstali v týmech těsně pod stupni vítězů, nechybělo mnoho a mohlo to „cinknout“ i v tandemech, sprintech i kombinaci. Oba reprezentační trenéři dali dohromady partu mladých kuželkářů, kteří ukázali, že patří ke světové špičce. Reprezentanti získali další nové zkušenosti z nejvyšší možné úrovně soutěže, která se v kuželkách hraje, posílili svoji sebedůvěru, protože se mezi ostatními zahraničními účastníky neztratili. Pocítili hrdost, že můžou reprezentovat svoji vlast při takové prestižní akci.

Pro nás, rodiče a fanoušky v jedné osobě, to byl silný zážitek plný emocí, kdy jsme s týmem prožívali radost i smutek a tyto zážitky jistě zůstanou v našich srdcích na celý život. Fandili jsme společně celému týmu a ten nás rozhodně nezklamal, díky patří všem hráčům a hráčkám, trenérům a celému realizačnímu týmu reprezentace ČR.