Deset startů, devět vítězství. Kilian na Zegamě zase ukázal záda všem

Mirek Píštěk | 03.06.2019 | přečteno: 3212×

Skyrunningový svátek a první zastávka Golden Trail World Series. Trať dlouhá 42 kilometrů s převýšením 2600 metrů již od roku 2002 testuje světovou špičku skyrunnerů. To je španělská Zegama. Těm nejrychlejším to z města Zegama na vrchol Aizkorri a zpět do Zegamy trvá necelé čtyři hodiny. Killian Jornet zde z deseti startů devětkrát vyhrál! Naposledy v neděli.

Zegama je jednoduše synonymem davů fanoušků, kteří lemují trať téměř od startu až na samotný vrchol. Vytvoří trychtýř, jímž se doslova musíte prodrat. Řvou, tleskají a neskutečně vás povzbuzují. Zegama je tak trochu ekvivalentem cyklistického ráje Alpe d´Huez. Killian to výstižně shrnul slovy: „Děkuji dobrovolníkům, děkuji pořadatelům a všem fanouškům. VY jste závod.“

Druhým mužem letošní Zegamy se stal polský elitní běžec Bartłomiej Przedwojewski. „Pokusím se ze sebe dostat 100 %, ale ve sportu je potřeba taky trochu toho štěstíčka,“ uvedl krátce před startem. Štěstí mu evidentně přálo, protože Jornetovi vítězství nedal zadarmo a letos ukazuje neuvěřitelnou formu. Jako třetí doběhl Thibaut Baronian. Asi není náhodou, že první tři muži jsou ze stáje Salomon.

Z žen se ze svého prvního vítězství radovala pětinásobná norská šampionka Eli Anne Dvergsdal. Ta zaběhla druhý nejrychlejší ženský čas! „Konečně vím, co to znamená, když se říká ‚Zegama je Zegama‘. Překonalo to veškeré mé sny,“ uvedla na svém instagramovém profilu.

Zkusit zabodovat se snažili i čeští eliťáci Robert Krupička a Ondra Fejfar. Krupička po velkém očistci doběhl na výborném 18. místě, Fejfar skončil 56. Letošní ročník dal zabrat nejednomu běžci. Svědčí o tom i fakt, že držitel traťového rekordu Angermund-Vik Stian doběhl na čtvrtém místě, a to lehce nad čtyři hodiny.

Zegama byla první zastávkou Golden Trail World Series, tedy světových závodů, na kterých si to rozdávají špičkoví běžci. Dalšími zastávkami jsou Marathon du Mont-Blanc, DoloMyths Run Skyrace, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon a Ring of Steall Skyrace. Všechny závody splňují přísná pravidla, co se týče převýšení a náročnosti terénu. Celou sérii uzavře velké finále 26. října – Annapurna Trail Marathon.

Slovenským závodem Baba – Kamzík odstartovala na jaře i série česko-slovenského Golden Trail National Series. O víkendu se běželo na Slovensku, tamní Poludnica Run vyhrál s přehledem Peter Žiška v čase 2:14:02. Druhý skončil Peter Fraňo, třetí Jan Zemaník. V kategorii žen zvítězila Katarína Lovrantová před Evou Lopatovou a Marií Danečkovou.

Hlavní cenou pro celkového vítěze této národní série bude pozvánka na tři evropské závody světového GTWS 2020. S náskokem 24 bodů zatím vede Jiří Čípa. Poslední zastávkou bude srpnový Jesenický maraton.