Americký prezident vydal v piatok nariadenie, ktorým dal Japonsku a Európskej únii šesť mesiacov na opätovné vyrokovanie obchodnej dohody s USA. Cieľom je ochrana „amerického automobilového priemyslu, jeho pracovnej sily a amerických inovácií“. To podľa Toyoty ukazuje, že jej investície „nie sú vítané“, a že sa necení príspevok od jej amerických zamestnancov.

Biely dom predtým uviedol, že americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer bude riešiť problém ohrozenia národnej bezpečnosti, ktoré predstavuje dovoz áut. „Naše operácie a zamestnanci výrazne prispievajú k americkému spôsobu života, k ekonomike USA a nepredstavujú nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť,“ uvádza sa v stanovisku Toyoty.

Trumpovu rétoriku odmietla aj komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová. „Absolútne odmietame predstavu, že európsky vývoz áut je ohrozením národnej bezpečnosti,“ uviedla.

Toyota pripomenula, že je v USA „hlboko zakorenená“ viac než 60 rokov, že v krajine investovala vyše 60 miliárd USD (53,71 miliardy eur), a že v USA zamestnáva 475-tisíc Američanov.

Japonská automobilka upozornila, že história ukázala, že obmedzovanie dovozu vozidiel a súčiastok je kontraproduktívne a má negatívny vplyv na tvorbu pracovných miest, ekonomiku aj spotrebiteľov.

Clá na import áut podľa nej obmedzia možnosti výberu spotrebiteľov a zasiahnu aj amerických výrobcov, keďže súčiastky pre výrobu v USA prichádzajú z rôznych krajín. „Ak sa zavedú dovozné kvóty, najviac stratia spotrebitelia, ktorí budú viac platiť a budú mať menej vozidiel na výber,“ upozornila.