Branky, body, vteřiny

Bowns všechno nechytil, Finsko nasázelo Velké Británii "bůra" a je ve čtvrtfinále

Brankář Ben Bowns zastavil přes 40 střel, ale k prvnímu britskému bodu na mistrovství světa to nestačilo. Nováček šampionátu prohrál i popáté, tentokrát 0:5 s Finskem. "Suomi" proto poskočili do čela skupiny A se ziskem třinácti bodů a mají jistotu čtvrtfinále. Do střelecké listiny se zapsali Toni Rajala, Atte Ohtamaa, Joel Kiviranta, Kristian Kuusela a Mikko Lehtonen.

Utkání Finsko - Velká Británie
zdroj: LEHTIKUVA autor: Jussi Nukari

Finsko o "povinném" vítězství rozhodlo ve druhé třetině, ve které si vypracovalo tříbrankový náskok. Gólman Jussi Olkinuora udržel při premiéře na světovém šampionátu čisté konto.

Seveřané v úvodní třetině žádnou ze slibných šancí neproměnili a k vedení jim pomohla až přesilová hra na začátku druhého dějství. Brankáře Bownse prostřelil v čase 20:24 Rajala. Z podobné vzdálenosti za hranicí kruhů se poté prosadil i druhý úspěšný střelec Ohtamaa.

Přestože i Britové měli několik slibných příležitostí skórovat, i potřetí inkasoval jejich strážce svatyně. V 35. minutě totiž ještě vice uklidnil favorita pohotově dorážející Kiviranta.

Ve třetí části mohl outsider duel zdramatizovat v přesilovkách, avšak Olkinuoru, kterému k nule stačilo jen 12 zákroků, nepřekonal. Naopak ještě dvakrát inkasoval. Nejprve si první trefu na turnaji připsal při power-play soupeře Kuusela a konečný výsledek stanovil v početní výhodě Lehtonen.

Finsko - Velká Británie 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Rajala (M. Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (M. Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen). 60. M. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 5618.

Finsko: Olkinuora - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Luostarinen, Kuusela - Kiviranta, Tyrväinen, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Velká Británie: Bowns - O'Connor, D. Phillips, Richardson, Lee, Mosey, Billingsley, Ehrhardt - Shields, Perlini, Lake - Dowd, Hammond, Farmer - J. Phillips, Lachowicz, Betteridge - Lewis, Davies, Kirk - Ferrara. Trenér: Peter Russell.