Němci se s nováčkem z Británie dlouho trápili, nakonec ale vyhráli 3:1. Lotyši přehráli Rakušany 5:2

Němci porazili na mistrovství světa v Košicích Velkou Británii 3:1. Favorit rozhodl utkání až dvěma góly v rozmezí 84 sekund třetí třetiny, kdy si proti nováčkovi elitní kategorie vypracoval rozhodující náskok. Dvě asistence si připsal Matthias Plachta, gólově se prosadila i hvězda Edmontonu Leon Draisaitl. Ve druhém zápase se radovali Lotyši, kteří přehráli Rakousko 5:2. Gólem a třemi asistencemi k výhře přispěl útočník Rudolfs Balcers z Ottawy.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava/Košice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marco Nowak se snaží prostřelit britského brankáře

Marco Nowak se snaží prostřelit britského brankáře | Zdroj: Reuters

Britové se mezi elitou představili po 25 letech. Od první minuty měl střeleckou převahu jejich soupeř. Výrazné šance si však Němci nevytvářeli. Brankář Ben Bowns chytal spolehlivě. Jeho protějšek Mathias Niederberger moc práce neměl, v závěru první třetiny jej ale prověřil osamocený Evan Mosey.

Stříbrný tým z loňských olympijských her v Pchjongčchangu byl i nadále střelecky aktivnější, Bowns byl ale pozorný. Prvního gólu se favorit dočkal až 39 sekund před koncem druhé dvacetiminutovky, kdy obléhání britské branky ukončil přesnou střelou obránce Moritz Seider.

Gól ale klid na německé hokejky nepřinesl. Ve 44. minutě chyboval Draisaitl, Mike Hammond vystihl jeho lehkovážnou rozehrávku a vyrovnal.

Němci ale nakonec první velké překvapení turnaje nedopustili. V 51. minutě přesně s koncem přesilové hry překonal Bownse pohotově dorážející Yasin Ehliz a o 84 sekund později odčinil své předešlé zaváhání přesnou střelou Draisaitl.

Německo - Velká Británie 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 40. Seider (Seidenberg), 51. Ehliz (Plachta), 53. Draisaitl (Plachta, Eisenschmid) - 44. Hammond. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Malmqvist (Švéd.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 6866.

Lotyšsko - Rakousko 5:2

Do první větší šance se dostali v osmé minutě Lotyši. Útočník pražské Sparty Roberts Bukarts přihrál Rihardsi Bukartsovi, jehož střelu vytěsnil ramenem David Kickert. O čtyři minuty později Robertse Bukartse fauloval zákrokem na hlavu Patrick Peter a byl vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Vysoká výhra českého týmu. Hokejisté porazili Nory 7:2 a na šampionátu jsou stoprocentní

Číst článek

Rakušané v dlouhém oslabení odolávali a v 15. minutě při něm dokonce otevřeli skóre. Alexander Pallestrang našel Michaela Raffla a útočník Philadelphie zamířil bekhendem přesně do levého horního rohu branky Kristerse Gudlevskise.

Pokračující výhodu ale Lotyši ještě zužitkovali a za 42 sekund vyrovnal Balcers, který po pokusu Laurise Darzinše doklepl puk bekhendem za Kickerta. Před první pauzou mohl po přečíslení s Mārtiņšem Dzierkalsem otočit stav třinecký obránce Guntis Galvinš, ale nepodařilo se mu úspěšně zakončit.

Ve druhém dějství branka nepadla, Rakušanům pomohla v 37. minutě při střele Gintse Meiji horní tyč. Po 23 vteřinách závěrečné části už Lotyši vedli. Balcers nabil v přesilovce na pravý kruh Darzinšovi, který se trefil o protější tyč. Ve 45. minutě zamířil z pozice mezi kruhy přesně do levého horního rohu Kickertovy branky Rodrigo Abols a zvýšil na 3:1.

Tříbrankový náskok Lotyšsku zařídil za tři minuty Meija, který se z levého kruhu trefil na vyrážečku rakouského gólmana. Při vyloučení Rihardse Marenise sice snížil v 56. minutě z dorážky Raphael Herbuger, ale hned za 16 sekund sebral Rakušanům myšlenky na obrat Ronalds Keninš povedenou střelou z levého kruhu.

Lotyšsko - Rakousko 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 16. Balcers (Darzinš, Freibergs), 41. Darzinš (Balcers, Blugers), 45. Abols (Balcers, Keninš), 48. Meija (Cibulskis, Blugers), 56. Keninš (Balcers) - 15. M. Raffl (Pallestrang, Herburger), 56. Heinrich (F. Hofer, Zwerger). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Stano (SR) - Dalton (Brit.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 3:5, navíc Peter (Rak.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8917.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít