USA - Slovensko 1:4Hokejisté Slovenska pokořili zámořského favorita

Hokejisté Slovenska zvítězili na mistrovství světa v pátečním utkání skupiny B nad USA 4:1. Domácí tým rozhodl o vítězství ve druhé třetině, vyhrál ji 2:0. Vítěznou branku domácího týmu vstřelil ve 22. minutě v přesilovce pět na tři Erik Černák.

Slovenský hokejista Tomáš Tatar slaví, právě překonal v utkání mistrovství světa brankáře USA Coryho Schneidera.

Fotogalerie

Z prvního gólu na turnaji se radoval domácí tým v páté minutě. Sukeľ napoprvé Schneidera nepřekonal, Studenič se ale zmocnil puku a přihrávkou zpoza branky mu dal možnost zakončit tentokrát do odkryté klece. Americký gólman si pak poradil s Tatarovou ránou.

Při Lunterově trestu ve 13. minutě nabil kapitán Kane mezi kruhy spoluhráči z Chicaga DeBrincatovi, který přesnou střelou k pravé tyči vyrovnal. Vzápětí se dostal do šance americký talent Jack Hughes, ale favorit na jedničku letošního draftu NHL zvolil místo zakončení nepřesnou přihrávku.

Slovenská hokejová radost po vítězství nad USA v utkání mistrovství světa.

V úvodu druhé části mohl Slovensku vrátit vedení z dorážky Studenič. Ve 22. minutě putovali během 14 sekund na trestnou lavici Skjei a Suter a přesilovku pěti proti třem využil přesnou ranou Černák. Za tři minuty Američané udělali chybu při bránění, Pánik našel úplně volného Tatara a kanonýr Montrealu zvýšil na 3:1.

Snížit mohl Glendening, ale ztroskotal na Rybárovi. Zápas nadále patřil pořádající zemi. Po Lantošiho zadovce musel Schneider krýt šanci Ziga a únik potom ve 33. minutě neproměnil sám Lantoši.

Brankář slovenské hokejové reprezentace Patrik Rybár v akci na mistrovství světa.

V závěrečném dějství nejdříve podržel domácí Rybár, který zlikvidoval možnosti DeBrincata, potom netrefil skákavý puk před odkrytou brankou van Riemsdyk a ve 45. minutě nastřelil Jack Hughes tyč. V 56. minutě nejdříve neproměnil únik Lantoši, ale vzápětí už trefil pojistku Krištof.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku
Skupina A (Košice)
Slovensko - USA 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Sukeľ (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof (Marinčin) - 13. DeBrincat (P. Kane, Eichel). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Romasko - Lazarev (oba Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 7430.
Slovensko: Rybár - Sekera, Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský - Krištof, Pánik, Tatar - Sukeľ, Nagy, Studenič - Lantoši, Zigo, Daňo - Buc, Liška, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.
USA: C. Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes - Eichel, Kreider, Keller - DeBrincat, J. Gaudreau, D. Larkin - J. Hughes, J. van Riemsdyk, P. Kane - D. Ryan, White, Glendening - Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.

Slovensko ve své samostatné historii MS v hokeji zatím příliš cenných kovů nesesbíralo. Letos je pohání dopředu domácí prostředí a zdá se, že jim svědčí.